Revija Reporter
Slovenija

Pahor ugotavlja, da ne Šarec ne Janša ne uživata potrebne podpore za izvolitev za premierja

STA

3. jul. 2018 15:44 Osveženo: 17:43 / 03. 7. 2018

Deli na:

Predsednik republike Borut Pahor je končal s prvim krogom posvetovanj z vodji poslanskih skupin in predstavnikoma narodne skupnosti o kandidatu za mandatarja. Odločil se je, da bo pred svojo odločitvijo v petek opravil še drugi krog posvetovanj, saj je ugotovil, da nihče ne uživa potrebne podpore za izvolitev predsednika vlade.

V NSi si želijo, da bi se pogajanja za takšno ali drugačno koalicijo okrepila, je po posvetu povedal vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat. Trenutno je NSi v pogajanjih po njegovih besedah vsebinsko sicer bližje relativnemu zmagovalcu volitev, predsedniku SDS Janezu Janši kot predsedniku drugouvrščene LMŠ Marjanu Šarcu, s katerim se v NSi tudi pogovarjajo o oblikovanju koalicije. Horvat še pričakuje, da bodo v petek imeli "nekoliko bolj jasno izrisano to ali ono koalicijo".

V SAB so predsednika Pahorja seznanili, da ima pet njihovih poslanskih glasov Šarec. Kot je po pogovoru pri Pahorju dejala predsednica stranke Alenka Bratušek, ki se je pogovora udeležila skupaj z namestnikom vodje poslanske skupine Andrejem Rajhom, pa bo še trajalo, preden bo nova vlada sestavljena. V stranki tudi ne nasprotujejo temu, da Pahor za mandatarja za sestavo vlade prvega predlaga relativnega zmagovalca volitev Janšo, ki ga pa poslanska skupina SAB ne bo podprla.

Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša pa glede na izkušnje ocenjuje, da je do petka premalo časa za dokončen dogovor med strankami, ki sodelujejo v pogovorih pod okriljem LMŠ. Meni sicer, da se določene zadeve lahko dogovorijo, a je "hudič v podrobnostih". Sicer pa je Pahorju sporočil, da DeSUS tvorno sodeluje pri oblikovanju sredinske vlade, ki bi jo vodil Šarec. Če bo predsednik Pahor za mandatarskega kandidata predlagal Janšo, pa ta ponudbe po Jurševi presoji ne bo sprejel, če bo videl, da nima možnosti za sestavo vlade.

Če se bo vlada formirala na levici, to po mnenju predsednika SNS in vodje strankine poslanske skupine Zmaga Jelinčiča pomeni predčasne volitve in sesutje države. Kot je danes pojasnil Pahorju, so v SNS pripravljeni vstopiti v koalicijo z Janšo. Glede pogovorov z njim je Jelinčič pojasnil, da vsebinski pogovori lahko počakajo, da predloga koalicijske pogodbe še nima in da v tem trenutku to niti še ni potrebno.

Poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti Felice Žiža in Ferenc Horvath pa sta Pahorju sporočila, da želita podpreti mandatarja, ki bo imel večinsko podporo poslanskih skupin. Želita si, da bi kakršna koli koalicija imela potrebno večino brez njunih glasov. "Če bi predstavljala 45. ali 46. poslanca, ki bi podpiral vlado, bi bilo težko in tega si ne bi želela," je dejal Žiža in dodal, da se bodo v primeru takšne situacije "morali pogovarjati in videti, kakšne so možnosti in kakšen riziko to predstavlja". Poslanca narodnosti na petkovih posvetovanjih ne bosta sodelovala, saj da je njuno stališče jasno.

Pahor torej danes in v ponedeljek, ko se je sestal s predstavniki SDS, LMŠ, SD, SMC in Levice, ni dobil jasnega stališča, kdo bi lahko na glasovanju v DZ dobil potrebnih 46 poslanskih glasov za izvolitev za predsednika vlade.

Na pobudo predsednika DZ Mateja Tonina in na ponedeljkovo prošnjo vodje poslanske skupine LMŠ Braneta Golubovića se je tako odločil, da pred svojo odločitvijo v petek opravi še en krog posvetovanj. Če bi se izkazalo, da jasnega stališča vodij poslanskih skupin tudi v petek ne bo, pa je Pahor že napovedal, da bo kot kandidata za predsednika vlade predlagal relativnega zmagovalca volitev.

V teh dneh se sicer o vsebini koalicijske pogodbe pogovarjajo predstavniki LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS, a podpore prvaku LMŠ Šarcu na pogovorih pri Pahorju vsi še niso zagotovili, saj bo njihova odločitev odvisna od izplena pri koalicijskih pogajanjih.