pokol-v-šoli-vladislava-ribnikarja, obletnica-pokola Svet24.si

Srbija pred obletnico krvavega poboja v beograjski...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar pred Girom izpostavil ...

poroka-na-prvi-pogled Njena.si

Poroka na prvi pogled: Markove navade ...

sekulic slovenija af Ekipa24.si

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Pahor se hvali, da je v Parizu in Berlinu dal na mizo »jokerja«

Deli na:
Pahor se hvali, da je v Parizu in Berlinu dal na mizo »jokerja«

Foto: Bobo

Če imajo stranke jasen interes, da uveljavijo fiskalno pravilo in spremembe referendumske ureditve, se morajo o tem začeti pogovarjati zdaj, je v pogovoru za današnji Večer poudaril predsednik republike Borut Pahor. Ob tem je pozval stranke, naj same, ali pa z njegovo pomočjo, če ocenijo, da jo potrebujejo, najdejo rešitev za obe vprašanji.

Na vprašanje, ali je evropska trojka "že pri Šentilju", Pahor odgovarja, da ne, da je še vedno v Bruslju. Po njegovem mnenju je vlada z nekaterimi ukrepi, kot sta višji DDV in uspešna pogajanja za znižanje plač v javnem sektorju, dala močan signal, da si prizadeva za konsolidacijo javnih financ in za ukrepe za spodbujanje gospodarstva.

Je pa Pahor opozoril, da pogreša dve stvari. Prva je bistveno bolj aktivna vloga države pri ustanovitvi slabe banke. "To bi dalo Evropski komisiji vedeti, da smo se resno lotili sanacije bančnega sistema, ki je glavna cokla pri naši ekonomski in finančni regeneraciji," pravi Pahor.

"In drugič, pa mogoče se motim, ker nisem obveščen, menim, da se politika te dni bistveno premalo pripravlja na konec meseca, ko bo v parlamentu odločanje o novi referendumski ureditvi in zlatem fiskalnem pravilu," dodaja Pahor. Kot pravi, je med svojim obiskom v Parizu in Berlinu dal na mizo "jokerja".

"Rekel sem, da zastavim besedo, da bo tej vladi uspelo izpolniti pričakovanja finančnih trgov in finančnih institucij. Da pomoč ne bo potrebna," poudarja Pahor. Kot dodaja, ne bi bil presenečen, če bo Evropska komisija Sloveniji dala dodaten čas za uveljavitev stvari, ki jih je najavila, pa jih še ni vpeljala.



Pahor pričakuje slabšo oceno komisije o vladnih protikriznih vladnih ukrepih, če odločitve o referendumski ureditvi in fiskalnem pravilu ne bi šle skozi parlament. Po besedah predsednika republike bi sorazmerno ugoden razplet 29. maja pomiril finančne trge in preostali dve bonitetni hiši.

"Če bi pa komisija Evropskemu svetu predlagala penale za Slovenijo, kar bi stalo 35 milijonov evrov oziroma odstotek BDP, ter program za odpravo makroekonomskih neravnovesij, pa bi se morda zganila še katera bonitetna hiša," opozarja Pahor. Po njegovih besedah bi to pomenilo, da Slovenija dostopa do mednarodnih finančnih trgov tako rekoč ne bi imela.

Glede NKBM je Pahor pojasnil, da je Agencija za upravljanje s kapitalskimi naložbami (AUKN) napačno presodila stvari, ko je naložila državnim podjetjem, da jo v imenu nacionalnega interesa dokapitalizirajo za ceno delnice, ki je danes ne bo dosegla nobena prodaja: "S tem smo izgubili precej denarja in danes bomo NKBM prodali po bistveno nižji ceni, kot jo je bilo takrat mogoče dokapitalizirati z zasebnim kapitalom."

Pri privabljanju tujih investicij Pahor ne bi šel v skrajnost, da bi se odrekli vsem predpisom, ki varujejo okolje in slovenskega delavca. Meni pa, da je cela vrsta "popolnoma brezveznih" predpisov, ki jih odpravljajo vse vlade, a jih hkrati delajo na novo. Poenostavitev pravnega sistema je ena bistvenih nalog sedanje vlade, je prepričan in dodaja, da moramo spoznati, da smo naredili predrago in prezapleteno državo.