Revija Reporter
Slovenija

Pahor s knezom Albertom II. pri Pedru Opeki; danes ga bo sprejel papež Frančišek

STA

30. maj. 2018 5:55

Deli na:

Predsednik republike Borut Pahor je včeraj v Rimu pred začetkom dobrodelnega dogodka v podporo delovanju misijonarja Pedra Opeke na Madagaskarju poudaril, kako Opeki zaupa slovenska javnost in da je simbol upanja na boljši svet. Pahor se je sestal tudi z monaškim knezem Albertom II. in argentinskim zunanjim ministrom Jorgejem Marcelom Fauriejem.

"Opeka si je pridobil globalno zaupanje," je v izjavi za TV Slovenija ocenil Pahor.

Pahor se je zvečer udeležil dobrodelnega dogodka v podporo delovanju misijonarja Opeke, ki poteka v skupni organizaciji Misijonske kongregacije, Slovenije, Monaka in Argentine. Kako pomembno je delovanje misijonarja po Pahorjevih besedah dokazuje tudi, da sta se dogodka udeležila monaški knez Albert II. se in argentinski zunanji minister Jorge Marcelo Faurie.

Namen dobrodelne prireditve je promovirati misijonsko dejavnost Opeke kot pomembnega elementa razvojne pomoči. Njegovo delovanje na Madagaskarju je dokaz, da je tako mogoče mnogo prispevati k družbenemu in gospodarskemu napredku držav v razvoju. Hkrati bo to priložnost za zbiranje denarja v podporo nadaljnjemu delovanju misijonarja, so sporočili iz predsednikovega urada.

O Opeki je Pahor še dodal, da "nam je lahko vsem v navdih v času, ko se cel svet sooča z negotovostjo, saj on deluje moralno trden kot kamen".

V okviru obiska v Rimu se je Pahor na dvostranskih pogovorih sestal tudi z obema gostoma dobrodelne prireditve. S knezom Albertom II. sta poudarila pomen skupnih prizadevanj in aktivnosti na področju mednarodne humanitarne in razvojne pomoči. Namen srečanja je predvsem krepitev prijateljskih odnosov in dialoga med državama, poglobitev sodelovanja pri humanitarnih projektih ter izmenjava pogledov o nadaljnjih perspektivah dvostranskega in večstranskega sodelovanja na različnih področjih, so sporočili iz urada predsednika.

Z argentinskim zunanjim ministrom sta spregovorila predvsem o krepitvi političnih in gospodarskih vezi in ocenila odnose med državama kot zelo dobre in razvejane. Zunanji minister je dodal, da je vezi med državama in narodoma posebej okrepil prvi uradni obisk predsednika republike v Argentini pred poldrugim letom. Pahor in minister sta spregovorila tudi o odnosih med Evropsko unijo in Argentino ter izmenjala poglede na regionalno dogajanje in multilateralne teme skupnega interesa, kot so varnost, podnebne spremembe, voda in človekove pravice.

Sicer pa je predsednik republike danes v izjavi za TV Slovenija priznal, da je pozitivno presenečen, da se bo v sredo na delovnem kosilu sestal z italijanskim predsednikom Sergiom Mattarello, saj ima trenutno zelo poln urnik. Pojasnil je, da je Mattarella velik prijatelj Slovenije, kar dokazujejo tudi številni dogodki posvečeni Slovencem, ki se jih je udeležil.

Notranjepolitičnih zadev Italije Pahor ni želel komentirati, a je poudaril, da Italija ni samo velika evropska država, ampak tudi soseda Slovenije in druga najpomembnejša trgovinska partnerica. Zato je po njegovem mnenju treba spremljati, da se ne bi politična in pa gospodarska kriza še poglobili, saj bo to imelo vpliv tudi na Slovenijo in gospodarsko okrevanje. Zato je izrazil željo, da bi v Sloveniji po predčasnih parlamentarnih volitvah čim prej oblikovali vlado s polnimi pooblastili, ki bi se lahko odzivala na razmere, če bi bilo to potrebno.

Poleg srečanja z Mattarello bo Pahorja v sredo sprejel tudi papež Frančišek. Na novem sedežu slovenskega veleposlaništva v Rimu se bo predsednik predvidoma srečal še s senatorko Tatjano Rojc in senatorjem Tommasom Cernom, ki sta bila izvoljena na marčevskih parlamentarnih volitvah v Italiji.