Pahor priznal »kolosalno neumnost«
9. nov. 2012 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Predsedniški kandidati Borut Pahor, Danilo Türk in Milan Zver so na predzadnjem televizijskem soočenju pred volitvami izrazili prepričanje v uspeh na volitvah, šele v primeru poraza pa bi razmislili o nadaljnji politični poti. Včerajšnji dogovor o razreševanju referendumskih groženj pa so označili kot korak naprej.
Kandidati so v soočenju na komercialni televiziji POP TV spregovorili tudi o včerajšnjem sestanku pri Türku, na katerem so se po zapletih glede kraja srečanja dogovorili, da bodo v naslednjih dneh naredili vse, kar je mogoče, da bi se izognili referendumom. Vsi trije se strinjajo, da je bil s tem dogovorom narejen korak naprej.
Türk ob tem pravi, da se vsaka pot začne s prvim korakom in včeraj je bil prvi korak narejen. Ocenjuje, da bi včerajšnji dogovor lahko omogočil, da do referenduma ne pride. Da je do takšnega srečanja prišlo tri dni pred volitvami, je po njegovih naključje.
Druga dva kandidata sta glede dogovora bolj skeptična. Po Pahorjevem mnenju je bil ta korak majhen, ali je bil koristen, pa bo pokazal čas. Poleg tega pa je Türkova pobuda prišla z zamudo, saj v času, ko je bil on premier, "ni prišla niti enkrat.
Tudi Zver bi takšno pobudo predsednika republike pričakoval nekaj tednov prej, preden je "padalec skočil iz letala". Tako Zver kot Pahor tudi priznavata, da je pri zapletih glede srečanja deloma šlo tudi za vprašanje prestiža.
Kandidati so spregovorili tudi o preobratu v sodnem procesu Balkanski bojevnik in oceni nekdanjega šefa protikorupcijske komisije Draga Kosa, da je treba razmišljati tudi v smeri, kaj je sodnik dobil za to, da je izločil ključne dokaze. Zver je ob tem dejal, da se tokrat prvič strinja s Kosom in da bo to "verjetno še poslabšalo zaupanje javnosti v sodstvo," je dejal.
Türk priznava, da je ta primer je povzročil veliko osuplost in pričakuje, da bo sodni svet obravnaval dogajanje v sodstvu. Vsako morebitno odločitev sodnega sveta pa bo nato treba spoštovati.
Borut Pahor pa je ob vprašanju, kaj lahko politika stori za povrnitev zaupanja v pravno državo dejal, da lahko pomagajo s svojim zgledom.
Kandidati so na soočenju med drugim odgovarjali tudi na vprašanja o svojem premoženjskem stanju. Türk je pojasnil, da je denar, ki ga je zaslužil v OZN, večinoma porabil za življenje v New Yorku, ki je drago, v Slovenijo pa se je vrnil z 80.000 do 90.000 dolarji prihranka. Tudi Zver je dejal, da ni razkošen človek, a so stroški njegovega življenja izjemno visoki. Pahor pa obžaluje svojo izjavo, da s 3000 evri težko preživi mesec. Kot pravi, gre za "kolosalno neumnost", ki ga je veliko stala.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke