Revija Reporter
Slovenija

Pahor: Kot predsednik manjšinske vlade prosim za podporo rebalansu

STA

15. sep. 2011 9:24 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

S sprejemom rebalansa bi primanjkljaj in javni dolg obdržali na vajetih, hkrati pa dali mednarodnim finančnim trgom sporočilo, da Slovenija obvladuje svoje stroške, je premier Borut Pahor danes v DZ predstavil rebalans letošnjega državnega proračuna. Vedoč, da vodi manjšinsko vlado, je DZ zaprosil za podporo rebalansu.  

"Kot predsednik manjšinske vlade, zavedajoč se, da nimam vnaprejšnje podpore, vas prosim, da ta rebalans sprejmete ter državi omogočite, da še naprej aktivno vodi svojo fiskalno politiko," je ob začetku dvodnevne obravnave predloga rebalansa letošnjega državnega proračuna v DZ pozval Pahor. Navzoče je pozval, naj iz dolga države ne naredijo političnega problema.

Pahor je spomnil, da je zavrnitev pokojninske reforme na junijskem referendumu prvič pomembneje vplivala na položaj Slovenije na mednarodnih finančnih trgih. Ti zaenkrat sicer še vedno dovolj ugodno gledajo na našo državo, je ugotovil.

Finančni položaj je po njegovih besedah trenutno obvladljiv - tako pri proračunskem primanjkljaju kot širšem dolgu države. A se pri obeh gibljemo na zgornji meji, je opozoril Pahor in nadaljeval: "Proračunskega primanjkljaja v višini več kot pet odstotkov BDP si ne moremo privoščiti in s tem rebalansom si želimo doseči točno to. Prav tako si želi vlada dolg zadržati pod 45 odstotki BDP."

Vlada je rebalans pripravila v odgovor na poslabšanje gospodarskih napovedih tako za Slovenijo kot njene najpomembnejše trgovinske partnerice ter ostale članice območja evra in EU. "Zato se je morala odzvati in je pripravila rebalans, ki zmanjšuje porabo, da bi uravnotežili proračunski primanjkljaj okoli 4,7 odstotka BDP," je dejal.

To bo prispevalo tudi k manjšim pritiskom na javni dolg in denar bo na mednarodnih denarnih trgih še vedno ostal razmeroma dostopen, je dejal premier in povedal, da bo Slovenija po novih finančnih virih posegla januarja in februarja 2012.

Rebalans je v nadaljevanju seje podrobneje predstavil finančni minister Franc Križanič, Pahor pa je izpostavil, da se je slovenska politika zavestno odločila obdržati socialno povezanost. Poudaril je še, da je za našo državo izrednega pomena, da ostane v območju skupne valute. "Nobeno od naših ravnanj ne sme ogroziti našega obstoja v območju evra," je pozval k sprejemu rebalansa.

Vlada letos pričakuje 365 milijonov evrov manj prihodkov od sprva predvidenih, znašali naj bi 7,95 milijarde evrov. Z rebalansom predlaga prav takšno znižanje odhodkov na 9,65 milijarde evrov, s tem pa bo proračunski primanjkljaj ostal v načrtovani višini 1,69 milijarde evrov.

DZ se bo danes obravnavi rebalansa predvidoma posvetil 14 ur. Izredno sejo bo nadaljeval v petek, ko sta na dnevnem redu še predlog novele zakona o interventnih ukrepih, s katero želi vlada omejiti zaposlovanje v javnem sektorju, ter predlog dopolnitve odloka o programu prodaje državnega finančnega premoženja.