Predsednik vlade Borut Pahor je pred glasovanjem o zaupnici svoji vladi poslance pozval, naj podprejo manjšinsko vlado. Ta možnost je namreč po njegovih besedah za državo manj boleča, saj bi padec vlade pripeljal do politične krize, ki bi za nekaj mesecev ohromila državo.
Premier je poslance pozval, naj premislijo, katera možnost je v trenutni situaciji za državo in njene državljane najboljša. Sam meni, da je koristneje, če bi danes izglasovali zaupnico in s tem omogočili, da bi v naslednjih dveh ali treh kvartalih imeli vlado, ki bi bila odzivna in bi imela polne pristojnosti, tudi če bi bila manjšinska.
Če pa bodo poslanci glasovali proti zaupnici, bodo glasovali za začetek politične krize, ki bo izbruhnila z vsemi nepredvidljivostmi in bo paralizirala celotni upravni aparat države ter jo ohromila v domačih in mednarodnih naporih, da se prebije iz obroča krize. Ta faza bi bila po njegovi oceni nepotrebna.
Poslanci bodo po njegovih besedah odločali med dvema možnostima, pri čemer poudarja, da ne more reči, da je "ena brezhibno dobra, druga pa zavržna". Tudi izglasovanje zaupnice ni brez tveganj, pravi Pahor, a ocenjuje, da je ta možnost za državo in ljudi manj boleča. Padec vlade je po drugi strani "avantura, ki se ji reče politična kriza in ohromitev države". Kot je še opisal predsednik vlade, ena odločitev predstavlja razumno, druga pa nerazumno tveganje. Ena odločitev namreč pelje naprej, je dejal, medtem ko bi nezaupnica pomenila, da "se bo vse ustavilo".
V zameno za podporo Pahor poslancem, kot pravi, ne more "obljubiti nič drugega, razen težkega, zahtevnega, zelo surovega boja za to, da se prebijemo skozi obroče te krize". Pahor je sicer dejal, da ne more napovedati, da bi v primeru izglasovane zaupnice rešili vse probleme, ampak bodo poskušali postopoma. Prepričan je, da ima Slovenija še vedno možnost, da iz krize odide kot zmagovalka. Napovedal je, da bodo iskali institucionalne rešitve.
Premier je poudaril, da današnja odločitev o podpori vlade ne pomeni tudi odločitev o podpori vsakemu predlogu vlade. V primeru izglasovanja zaupnice je Pahor poslancem obljubil pogovore in okrepitev dialoga z opozicijo, "kolikor bo to potrebno". Prav tako Pahor napoveduje okrepljen dialog s socialnimi partnerji. "Z mojimi sodelavci imamo vizijo dela do izteka mandata. Imamo voljo in pogum, da se s temi problemi soočimo," je dejal.
Pahor sicer meni, da današnji dogodek ni prelomen, "ampak tudi ni zelo običajen glede njegovih posledic". Danes namerava prisluhniti argumentom, glede odločitve pa je dejal, da "taka kot bo, bo treba z njo živeti".
Premier sicer pred začetkom današnje seje ni želel dajati izjav novinarjem pred parlamentarno dvorano.
DZ bo namreč danes odločil o zaupnici vladi, ki jo je Pahor vezal na imenovanje petih novih ministrov. Uvodnemu nastopu Pahorja bo sledila osemurna poslanska razprava, poslanci pa bodo o usodi njegove vlade odločali okrog 18. ure.