Revija Reporter
Slovenija

Janša: Nočem biti zraven pri ponižanju Slovenije

19. jul. 2012 16:35 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ne želim biti tisti, ki bo v jeseni Evropo prosil za pomoč, je za Svet na Kanalu A pred parlamentarnim vrhom izjavil predsednik vlade Janez Janša. Dodaja, da kot nekdo, ki je bil zraven pri rojstvu države, ne bi bil rad zraven pri njenem ponižanju.

Predsedniki vseh parlamentarnih strank na srečanju še enkrat preverjajo podporo vnosu fiskalnega pravila v ustavo. V zadnjih dneh se je še okrepila možnost, da bo predsednik vlade Janez Janša na sprejem fiskalnega pravila vezal zaupnico vladi. V zvezi s tem je Janša ob prihodu na sestanek dejal: "Vse ob svojem času."

Janša želi na današnjem sestanku preveriti, "ali obstaja še kakšna možnost, da bodo tisti, ki so na začetku leta in tudi pozneje obljubljali, da bodo fiskalno pravilo podprli, držali besedo". Če bodo rekli, da ne bodo, želi vedeti, ali imajo "alternativo".

To je dejal tudi v pogovoru za Svet na Kanalu A, kjer je povedal, da možnost vezave zaupnice na fiskalno pravilo obstaja. Premier pri tem poudarja, da bi po zapisu zlatega pravila v ustavo potrebovali še ustavni zakon, v katerem bi opozicija lahko uveljavila svoje predloge.

Sprejem fiskalnega pravila bi bil po njegovih besedah močan signal svetu, finančnim trgom in domači javnosti, da je slovenska politika sposobna držati besedo. Prepričan je, da je fiskalno pravilo smer za izhod iz krize, konsenz zanj pa mora biti širši, kot je "preprosta večina v DZ". Glede fiskalnega pravila imajo sicer po Janševih besedah "mogoče čas do jeseni", nujen pa je tudi sprejem zakona o slovenskem državnem holdingu.

Predsednik vlade je ob tem kritičen do opozicijskih strank, ki po njegovem mnenju niso pripravljene na sodelovanje in z njihove strani "prihaja samo blokada". Če bi bila SDS v opoziciji, bi bila po njegovih besedah drugačen partner pri iskanju rešitev za izhod iz krize, kot je sedanja opozicija.

Kot je dejal, ima veliko težav, ko mora kolegom iz Evrope razložiti, zakaj je Slovenija v treh letih padla na dno ter da ni dovolj zdravega razuma in pripravljenosti za sodelovanje, ki bi pripomogla k izhodu iz krize. Janša še pravi, da "ne bi želel doživeti ponižanja", da bi morala država zaprositi za finančno pomoč.

Za potrditev zaupnice bi premier sicer potreboval dvotretjinsko podporo, ki je potrebna za ustavno spremembo. Te pa za vnos fiskalnega pravila v ustavo zaenkrat ni. Predloga namreč ne podpirajo poslanci Pozitivne Slovenije, proti je zaenkrat tudi večina poslancev SD.

Obstaja pa tudi možnost, da bi glasovanje o fiskalnem pravilu preložili na jesen. Razmisleka o tem ni izključil niti predsednik DZ in Državljanske liste Gregor Virant. Pojavljajo pa se tudi namigi, da naj bi poskušal to proceduralno odločitev izpeljati s pomočjo DeSUS in opozicije.

Virant je pred sestankom vztrajno ponavljal le, da bo "vse dobro" in da je treba biti optimističen.

Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković je ponovil, da fiskalnega pravila ne morejo podpreti, saj po njegovih besedah ne rešuje razmer v Sloveniji. Vlada po njegovih besedah o morebitnem padcu odloča sama, saj sama daje fiskalno pravilo na odločanje. "Vlada je tista, ki hiti s postopki," je poudaril. Na vprašanje, ali je možno, da mandatarja predlaga PS, pa je Janković odvrnil, da je vse možno.

Predsednik SD Igor Lukšič pa je pred današnjim posvetom ponovil, da SD fiskalnega pravila ne podpira. V posebni izjavi za medije je še poudaril, da bi lahko to uredili tudi v zakonu in tako izpolnili zahteve evropske komisije.

V primeru padca vlade po njegovem mnenju veliko možnosti ni več, saj so tudi levo koalicijo že poskušali sestaviti, pa je padla. Sicer Lukšič meni, da je vlada stvar vladne koalicije. "Tisti, ki je vladno koalicijo postavil in v njej sodeluje, tisti tudi odloča, kdaj in kako bo vlada padla," je poudaril. Vodja poslanske skupine SD Janko Veber pa je na vprašanje, ali bo on osebno proti, odvrnil, da vlade ne podpirajo. "Tokrat je glasovanje o nezaupnici," je še povedal Veber.

O možnosti zaupnice naj bi danes razpravljal tudi izvršilni odbor SDS. V zakulisju naj bi potekali tudi pogovori o novi koaliciji, pri čemer predsednik DeSUS že postavlja zahteve svoje stranke. Opozicija je te pogovore zanikala.

Nepovezani poslanec Ivan Vogrin pa je danes v pismu predsedniku DZ Gregorju Virantu pozval, naj se pri fiskalnem pravilu ne naredi enake napake kot pri ustavnih spremembah glede ukinitve DS, ko je bilo jasno, da predlog ne bo dobil podpore, pa so postopek vendarle nadaljevali. "Zberimo moči in se 'ponižajmo' s prošnjo za podporo tistim poslancem, ki še niso odločeni," je zapisal.