Telekomunikacijska operaterja Simobil in T-2 sta prva, ki sta po prenehanju oddajanja programov POP TV in Kanal A prek omrežja prizemnih oddajnikov napovedala podražitev svojih paketov s televizijskimi programi. Mesečne naročnine na te svoje pakete bosta zvišala s 1. marcem letos, in sicer pri večini za tri evre z davkom na dodano vrednost.
Simobil je v obvestilu, objavljenem na spletni strani svoje blagovne znamke za ponudbo fiksnega dostopa do interneta, televizije in telefonije Amis, zapisal, da se bodo cene paketov zvišale "predvsem zaradi spremembe poslovnih modelov nekaterih izdajateljev televizijskih programov".
Vodja sektorja za prodajo in marketing v družbi T-2 Jože Zrimšek je medtem v ločenem sporočilu pojasnil, da "so se stroški programskih pravic v letu 2016 povečali do te mere, da v T-2 ne moremo prevzeti celotnega bremena stroškov nase, zato se prilagoditve odražajo tudi v cenah za končnega potrošnika".
Programa POP TV in Kanal A od 16. januarja nista več dosegljiva gledalcem, ki televizijo spremljajo le prek navadnih strešnih oz. sobnih anten. Medijska hiša Pro plus, pod okrilje katere sodita, se je namreč odločila, da ju ne bo več oddajala prek prizemne mreže oddajnikov, tako da sta zdaj dosegljiva le prek ponudnikov kabelske oz. satelitske televizije.
Pro plus je ob tej potezi od operaterjev, ki ponujajo plačljive platforme za spremljanje TV-programov, izpogajal nadomestilo za prikazovanje obeh programov. Operaterji naj bi namreč doslej ne bili pripravljeni plačevati nadomestil za ta programa, ker so ju gledalci lahko spremljali brezplačno prek sobnih in strešnih anten.
Simobil je včeraj prvi uradno napovedal podražitev. Za tri evre z DDV se bodo zvišale cene mesečnih naročnin vseh paketov za zasebne in poslovne naročnike, ki vsebujejo storitev Televizija ali storitev TM TV, Televizijo pri operaterju TSRPL v omrežjih Simobil ter Telekom Slovenije.
Hkrati so v Simobilu napovedali, da se bo vsem paketom za zasebne naročnike v omrežju Simobil ter Telekom Slovenije, ki ne vsebujejo storitev Televizija ali storitev TM TV, cena zvišala za en evro z DDV. Izjema so paketi v kabelskih omrežjih, pri katerih cene ostajajo nespremenjene.
T-2 je prav tako včeraj napovedal več sprememb v ponudbi. Novost v ponudbi bo med drugim tudi 10-krat več enot za isto ceno v paketih zakupa dodatnih enot, ki jih lahko uporabljajo vsi uporabniki znotraj družine tako na fiksni kot mobilni telefoniji.
Po poročanju portala Tehnozvezdje.si sicer ni presenetljivo, da se je za dvig cen kot prvi odločil prav Simobil. Ta operater ima namreč od omenjene četverice največjih najmanj lastnega omrežja. Zaradi najemanja omrežja, večinoma pri Telekomu, nekaj pa tudi pri določenih manjših ponudnikih, ima precej malo manevrskega prostora pri stroških.
Tudi največji slovenski telekomunikacijski operater Telekom Slovenije je napovedal zvišanje cen fiksnih širokopasovnih paketov, ki vključujejo televizijske programe. To sta v ponedeljek že napovedala tudi Simobil in T-2, za podobno potezo pa se bo verjetno odločil tudi Telemach.
Telekom Slovenije bo cene omenjenih paketov zvišal z marcem, in sicer za dva oziroma tri evre mesečno z davkom na dodano vrednost, odvisno od paketa, je še razvidno iz obvestila na spletni strani Telekoma.
Simobil je v ponedeljek dopoldne prvi napovedal podražitev, sledil mu je T-2. Oba sta napovedala podražitev prav tako z marcem, pri večini paketov za tri evre mesečno z DDV. Pričakovati gre, da bo podražitev napovedal tudi Telemach, ki skupaj z omenjenimi tvori četverico največjih ponudnikov plačljivih paketov televizijskih programov prek kabelske oziroma satelitske povezave.
Do zvišanja mesečnih naročnin na pakete storitev, ki vključujejo televizijo, prihaja le dva tedna po tistem, ko sta se televizijska programa Pop TV in Kanal A umaknila iz mreže prizemnih oddajnikov, prek katere lahko gospodinjstva televizijske programe brezplačno spremljajo z navadnimi sobnimi ali strešnimi antenami.
Medijska hiša Pro plus, pod okrilje katere sodita omenjena komercialna programa, se je namreč odločila, da ju ne bo več oddajala prek prizemne mreže oddajnikov, tako da sta zdaj dosegljiva le prek ponudnikov kabelske oz. satelitske televizije.
Pro plus je ob tej potezi od operaterjev, ki ponujajo plačljive platforme za spremljanje TV-programov, izpogajal nadomestilo za prikazovanje obeh programov in njihovo ohranitev v osnovnih shemah. Operaterji naj bi namreč doslej ne bili pripravljeni plačevati nadomestil za ta programa, ker so ju gledalci lahko spremljali brezplačno prek sobnih in strešnih anten.
Noben od operaterjev, ki so že napovedali podražitev, ni slednje neposredno povezal s Pro plusovo potezo. V Simobilu so pojasnili, da podražitvi botrujejo spremembe poslovnih modelov nekaterih izdajateljev televizijskih programov, v Telekomu Slovenije pa so dejali, da do tega prihaja zaradi spremenjenih pogojev na trgu.
Vodja sektorja za prodajo in marketing v družbi T-2 Jože Zrimšek je medtem pojasnil, da "so se stroški programskih pravic v letu 2016 povečali do te mere, da v T-2 ne moremo prevzeti celotnega bremena stroškov nase, zato se prilagoditve odražajo tudi v cenah za končnega potrošnika".
Naročniki storitev Telekoma Slovenije, ki se s spremembami ne strinjajo, imajo do 28. februarja pravico odstopiti od naročniške pogodbe, v kolikor pogodba vsebuje omenjene storitve, in sicer brez odpovednega roka, brez plačila stroškov prekinitve naročniškega razmerja in brez pogodbene kazni.
Pravica do odstopa od naročniške pogodbe ne vpliva in ne posega v zapadle in neplačane ter pogodbeno dogovorjene obveznosti naročnika, še navajajo v Telekomu.
Dodatne informacije so na voljo na spletni strani www.telekom.si, na prodajnih mestih Telekoma Slovenije in na brezplačnih telefonskih številkah 080 8000 ali 041 700 700.
Podrobnosti o spremembah cen in novostih v ponudbi pri Simobilu so na voljo na spletni strani http://www.amis.net/web3/pomoc-in-podpora/obvestila/splosna, pri T-2 pa na strani https://www.t-2.net/novice/s-1-marcem-osvezena-ponudba-prilagojene-cene.