Prvak SDS Janez Janša, ki je tudi sam v prvem odzivu na odstop Marjana Šarca ocenil predčasne volitve kot najverjetnejšo možnost, je vabilo na pogovore o morebitnem oblikovanju nove vlade Za Slovenijo z načrtom pogajanj poslal vsem strankam. Odziv treh strank, ki se prav tako že pripravljajo na volitve, kaže na obris morebitne nove koalicije, ki bi v DZ glede na sedeže, ki jih zdaj zasedajo, štela 48 glasov.
SMC in DeSUS sta po pogovorih izkazali načelno pripravljenost za nadaljnja pogajanja, v NSi pa za zdaj izjav ne dajejo.
Predsednik SMC Zdravko Počivalšek je ob odhodu s pogovora z Janšo povedal le, da so bili pogovori konstruktivni in jih bodo najverjetneje nadaljevali. Predsednica DeSUS Aleksandra Pivec pa je poudarila pomen pripravljenosti večjih strank za nadaljnja pogajanja. "Če le ena od večjih strank, ki sodelujejo v pogovorih, ne bo za nadaljevanje, tudi z nami nima smisla nadaljevati," je ocenila.
Napovedala je tudi, da bo s pogovori seznanila širše vodstvo stranke, ki bo po njenih pričakovanjih med vikendom odločilo, kako naprej. A za zdaj v stranki informacij o tem, ali so že odločali in kako, ne dajejo. Pivčeva naj bi z aktualnimi politični razmerami seznanjala tudi strankine pokrajinske odbore.
Sporočilo SDS po petkovih ločenih srečanjih z delegacijami strank, da gredo prihodnji teden v drugi krog pogajanj, sicer kaže, da so na to vsaj načelno pripravljene vse udeleženke. Več v SDS niso razkrili.
Pričakovati je, da bodo stranke na naslednje pogovore prinesle svoja vsebinska izhodišča za sodelovanje in razpravljale o prioritetah, ki naj bi bile jedro delovanja morebitne nove vladne koalicije. To bo za potencialne partnerice po pričakovanjih trši oreh, podobno pa tudi kadrovski razrez po ministrstvih.
Po Šarčevem odstopu aktualnih več predlogov za sodelovanje
Tudi drugi politični akterji po Šarčevem odstopu ne sedijo križem rok, ampak skušajo uveljaviti njim ljubšo pot za izhod iz trenutnih političnih razmer. LMŠ in Levica se zavzemata izključno za predčasne volitve. Te so prva izbira tudi za SD, ki pa se je vseeno udeležila pogovorov s predsednico SAB Alenko Bratušek, ki je podala pobudo za oblikovanje projektne vlade. Njen prvi cilj bi bile spremembe volilne zakonodaje in še sprejem nekaterih zakonov. Pobudo je v petek podprl tudi svet SAB.
Šarec je Počivalška opozoril, da "s pogajanji na drugi strani nekako zapravlja zaupanje na naši strani". Počivalšek je na Twitterju odvrnil, da ima Šarec še vedno možnost in čas, da svojo televizijsko povabilo dopolni tudi s konkretno ponudbo za sodelovanje. To bo najboljši način za utrjevanje zaupanja, je pripomnil.
V stranki so namreč zadnje dni večkrat ocenili, da izbira med zgolj predčasnimi volitvami ali vlado pod vodstvom SDS ni v nacionalnem interesu. Vendar pa je svet stranke podprl tudi predlog Bratuškove, naj začnejo priprave na predčasne volitve.
Da bi se ideja SAB za projektno vlado uresničila, je bolj malo možnosti, saj so se vabilu na pogovore odzvale le tri stranke: SD, NSi in DeSUS. Bratuškova računa, da bi se prihodnji teden lahko sestala tudi s SMC, ki je želela najprej na pogovore k Janši.
SMC ima na mizi sicer še tretje vabilo za sodelovanje, in sicer predvolilno od prvaka LMŠ Šarca. Je pa Šarec predsednika SMC Počivalška v petek opozoril, da "s pogajanji na drugi strani nekako zapravlja zaupanje na naši strani". Počivalšek je na Twitterju odvrnil, da ima Šarec še vedno možnost in čas, da svojo televizijsko povabilo dopolni tudi s konkretno ponudbo za sodelovanje. To bo najboljši način za utrjevanje zaupanja, je pripomnil.
Strankarska prvaka sta se sicer sestala nekaj dni po Šarčevem odstopu, zatem sta pogovore prepustila vodjem poslanskih skupin Branetu Goluboviću in Igorju Zorčiču. Pogovore naj bi nadaljevala predvidoma prihodnji teden. Glede na izjave in pogajanja SMC z Janšo se odpira vprašanje, koliko je takšno sodelovanje možno, verjetno pa je odvisno tudi od izida pogajanj s SDS.
Politična dogovarjanja sicer spremljajo tudi pritiski in grožnje. Pivčeva je pred nekaj dnevi v DZ prejela pismo, v katerem naj bi ji grozili s smrtjo v primeru pogovorov za vstop v koalicijo s SDS. Janša je na Twitterju v odzivu na novico opozoril na zavračanje pogovora, ideološko izključevanje, medijske umore, grožnje posameznikom in družinam, grožnje s smrtjo ... "Resno, ustavite konje," je dodal.
Odzval se je tudi predsednik DZ Dejan Židan, ki je grožnje ob sprejemanju političnih odločitev na Twitterju označil za nesprejemljive in obsojanja vredne. Pivčeva je sicer v petek napovedala, da je to ne bo motilo pri odločitvah, za katere meni, da so pravilne ali so v skladu s tem, kar se bodo dogovorili v stranki.
V petek pa so na sedežu SAB pred zasedanjem organov stranke prejeli pošiljko z rjavim prahom. Snov glede na analize sicer ni bila nevarna.