Revija Reporter
Slovenija

Ostermanu bijejo zadnje ure na čelu generalštaba SV

STA

22. feb. 2018 11:10 Osveženo: 12:31 / 22. 2. 2018

Deli na:

Vlada bo danes odločala o predlogu za zamenjavo načelnika generalštaba SV generalmajorja Andreja Ostermana, je po sestanku koalicije pred sejo vlade potrdila vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer. Predstavniki drugih strank pa so potrdili, da bi lahko mesto načelnika zasedel sedanji Ostermanov namestnik generalmajor Alan Geder.

Ministrica za obrambo Andreja Katič vladi predlaga zamenjavo Ostermana zaradi neuspeha bataljonske bojne skupine Slovenske vojske (SV) na testiranju bojne pripravljenosti po metodologiji Nata. Na testiranju, ki se je odvijalo minuli teden na Počku, je bila bataljonska bojna skupina namreč na več področjih ocenjena kot nepripravljena za bojno delovanje.

Še preden je vojska o tem obvestila ministrico za obrambo, so zadevo objavili mediji, skupaj z informacijo, da naj bi nekateri vojaki imeli težave s prezeblimi nogami zaradi neustreznih vojaških čevljev. V generalštabu so v torek zavrnili navedbe o neustreznih čevljih.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je po današnjem sestanku koalicije pojasnil, da so se danes seznanili s poročilom generalštaba o testiranju. Po oceni Hana glavni problem Slovenske vojske niso čevlji ali rokavice, temveč nizke plače vojakov in prevelika spolitiziranost vojske. "Dokler se bodo vojaki na najvišji ravni preveč ukvarjali s politiko in premalo s poveljevanjem, bo stanje tako kot je," je dejal.

Glede razlogov za zamenjavo načelnika generalštaba Ostermana je ocenil, da "jih je bilo kar nekaj". "Upam, da ga bo vlada danes zamenjala in da bomo dobili poveljnika, ki se bo ukvarjal z vojsko in ne s politiko," je Han dejal novinarjem. Po njegovih besedah namreč "na tak način ni šlo več naprej. Jaz upam, da se bo z njegovim pomočnikom zadeva umirila", je dodal in potrdil, da bo vlada odločala o tem, da bi na mesto načelnika imenovali sedanjega Ostermanovega namestnika Alana Gedra.

Ob tem je izpostavil tudi informacijo, da vaje na Počku minuli teden niso ocenjevali predstavniki Nata, temveč častniki SV, torej je vojska ocenjevala sama sebe. Da je šlo za samoocenjevanje, je izpostavil tudi poslanec DeSUS Franc Jurša in to označil kot "toliko bolj zaskrbljujoče". Izpostavil je tudi, da bi to ocenjevanje v vojski lahko izpeljali šele jeseni. "Zato ne razumem, zakaj se je načelnik odločil to izpeljati ravno zdaj," je dodal.

Na vprašanje novinarjev o Ostermanovi zamenjavi in njegovem najverjetnejšem nasledniku Gedru je dejal, da so o tem v DeSUS razmišljali "že bistveno prej", Gedra pa da sam pozna in meni, da ima vse kompetence in bo "vsaj toliko ali še bolje opravljal to nalogo kot dosedanji načelnik". Pojasnil je še, da ministrica za obrambo Andreja Katič "še uživa podporo DeSUS".

Da bodo o objektivni odgovornosti ministrice govorili tudi na vladi, predvsem pa na marčni izredni seji državnega zbora na temo razmer v vojski, pa je pojasnila vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer. Na vprašanje, ali obstaja tudi možnost zamenjave Katičeve, pa je dejala, da bi "kakršna koli menjava ministrov v tem trenutku pomenila politično izrazito pretirano potezo".

Kar se tiče razlogov za zamenjavo Ostermana, pa je po besedah Kustec Lipicerjeve "dejstvo, da zadeve v vojski niso dobre", izid testiranja pripravljenosti bataljonske bojne skupine pa je pokazal, da "poveljevanje in usmerjanje v Slovenski vojski ni bilo ustrezno". Kot je dejala poslanka, bodo "potrebne sankcije", in sicer bo to predlog za zamenjavo Ostermana.