Revija Reporter
Slovenija

Orbanov glasovalni stroj: Milan Zver in Romana Tomc sta zastopala interese Madžarske

Igor Kršinar
1 2.007

7. apr. 2024 20:00 Osveženo: 23:11 / 08. 4. 2024

Deli na:

Romana Tomc in Milan Zver sta se bolj kot Slovenijo borila za interese sosednje Madžarske.

Evropski parlament

Po evropskih volitvah bo Slovenija v Evropskem parlamentu imela devet poslancev, SDS naj bi jih po napovedih dobila kar štiri. Toda v iztekajočem mandatu sta njena poslanca, Milan Zver in Romana Tomc, zastopala predvsem interese madžarskega premierja Viktorja Orbana, pri tem pa se jima je občasno pridružil še vzdržani Franc Bogovič iz SLS.

Evropska poslanca iz vrst SDS sta podpirala tudi nedavno padlo poljsko skrajno konservativno vlado, vsi trije pa so se osramotili s podporo hrvaškemu vojnemu zločincu. Katero državo bodo v resnici zastopali izvoljeni poslanci SDS?



Na letošnjih evropskih volitvah bo nosilka liste SDS Romana Tomc, medtem ko bo Milan Zver, ki je bil pred tem strankin glavni kandidat, nastopil na drugem mestu. Oba pričakujeta vnovično izvolitev v Evropski parlament, kjer je Tomčeva že deset let, Zver pa petnajst.

»Verjamem, da bomo zmagovita lista v slovenskem prostoru. Hkrati pa je zelo pomembno, da takšne zmagovite rezultate dosežejo tudi naši kolegi po drugih evropskih državah, kajti skrajni čas je, da se Evropa počasi obrne v desno,« je Tomčeva izjavila po potrditvi evropske liste na seji sveta SDS ter dodala, da je ponosna na to, da je ves čas »delala za Slovenijo in sem imela pred očmi mojo državo, ki me je tudi poslala v Bruselj in v Evropo, da zagovarjam naša stališča.«

Toda iz glasovanj in razprav poslanke Tomčeve in poslanca Zvera lahko sklepamo, da sta se bolj kot Slovenijo borila za interese sosednje Madžarske, zlasti njenega premierja Viktorja Orbana, političnega zaveznika in mecena Janeza Janše. Znano je namreč, da je medijski imperij SDS nastal ob gmotni podpori madžarskih oligarhov iz Orbanovega kroga, zaradi česar Janševa stranka stoji trdno ob strani madžarskega premierja, kadar se ta znajde v nemilosti EU.

Objavljamo, kako so poslanci glasovali ob resolucijah, s katerimi je Evropski parlament opozarjal na kršitve demokratičnih standardov na Madžarskem in Poljskem.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24