Veselinovič je danes sporočil, da so bili pogovori z direktorjem vladnega urada za komuniciranje Urošem Urbanijo o pogodbi o javni službi v letu 2021 neuspešni in da ne more pristati na pogoje, s katerimi "predstavnik vlade izsiljuje plačilo za javno službo, ki jo STA opravlja brezplačno zdaj že 273. dan". Zato je odstopil z mesta direktorja Slovenske tiskovne agencije (STA).
Ob tem so se odzvali tudi predstavniki opozicijskih strank. "Zbrali smo se v veliki ogorčenosti in zaskrbljenosti, saj je prišlo do še enega dejanja, ki bo verjetno vodilo ali pa še pospešilo dokončno uničenje in propad STA," je v današnji izjavi za medije dejala vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper. Dodala je, da Veselinoviča mnogi med njimi razumejo kot simbol boja proti nelegalnim poskusom vlade, da vpliva na delovanje STA. "STA, ki je nastala ob osamosvojitvi naše države in ki smo jo vedno vsi razumeli kot eno najbolj nevtralnih in najbolj v javnem interesu delujočih agencij, je tako že 274 dni brez denarja," je poudarila.
V LMŠ ob tem opozarjajo, da se Slovenija tako že 274 dni sooča z odkritim napadom na svobodo medijev. "Soočamo se s slabim letom poskusov podreditve STA tudi na račun finančnega terorizma, izčrpavanja zaposlenih in njihovih družin in to je nesprejemljivo," je ob tem poudaril vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović.
Po besedah poslanca Levice Mateja Tašnerja Vatovca pa so se danes odprla vrata za tako imenovani medijski pohod Janeza Janše. "Načrt je priti do nadzora vseh medijskih institucij, v katerih ima lahko vlada tako ali drugače dostop, in jih nadzirati," je prepričan. Kot je še dodal, je takšno stanje nedopustno, saj monopola nad resnico ne sme imeti nihče. "To, kar se dogaja z medijsko krajino v Sloveniji pod vlado Janeza Janše, je težnja, da bi imela ena stranka monopol nad resnico. To je v nasprotju z vsakršnim razsvetljenskim idealom, je v nasprotju z vsakršnim konceptom napredka in sodobnosti. To so zastarele in nazadnjaške ideje, ki nimajo mesta v 21. stoletju," je še opozoril.
V poslanski skupini nepovezanih poslancev pa ugotavljajo, da je vlada z izčrpavanjem STA in nepriznavanjem tega, kar ji po zakonu pripada za opravljanje javne službe, dosegla svoje, je pojasnila vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Janja Sluga.
V opoziciji so sicer še spomnili, da so poslanci v DZ sprejeli zakon, ki vladi nalaga financiranje STA, ne glede na podpis pogodbe, na katero se sklicujeta vladni urad za komuniciranje in vlada. Prav tako je vrhovno sodišče odločilo, da tudi brez podpisa pogodbe obstaja pravna podlaga za financiranje javne službe, ki jo opravlja STA, so še jasni v opoziciji. "V ustavni parlamentarni demokraciji naj bi vladali zakoni. Vsaka vlada naj bi bila vlada vseh državljank in državljanov, " je ob tem opozoril poslanec SD Franc Trček. S tem ko vlada krši zakonodajo, pa po besedah Golubovića daje javnosti sporočilo, da se v tej državi lahko krši pravila.
"Ne glede na to, da vsa strokovna javnost, novinarji in drugi mediji in tudi javnost v Evropski uniji opozarja na nesprejemljivost takih dejanj, se vlada Republike Slovenije še naprej upira in ne želi izvršiti svoje dolžnosti," je bila kritična tudi Kociprova.
Ob tem so v opoziciji prepričani, da se poslužujejo številnih sredstev, ki so jim kot opoziciji na voljo. Golubović je ob tem spomnil na ustavno obtožbo, ki jo je lani vložila opozicija, v kateri so predsedniku vlade očitali neimenovanje evropskih delegiranih tožilcev, slabo upravljanje z epidemijo in napad na STA. Po besedah Sluge pa so v poslanski skupini nepovezanih poslancev že pred časom resno razmišljali, da bi vložili zahtevo za dopolnitev sedmega protikoronskega zakona, kjer bi podaljšali podlago za financiranje STA tudi za prihodnja leta, a niso prepričani, če ima to smisel, glede na to, da "nobenega zakona ta vlada v resnici ne upošteva." Po njenih besedah pa bodo v poslanski skupini pretehtali možnosti, kaj še lahko storijo.
Sicer pa so danes v opoziciji napovedali še vložitev zahteve za sklic izredne seje DZ, tako v LMŠ kot tudi v Levici pa ocenjujejo, da so ena izmed možnosti za izhod iz nastale situacije čim prejšnje volitve.
Opozicija za sklic izredne seje, da vlada izpolni obveznost do STA
30. sep. 2021 17:23 Osveženo: 17:28 / 30. 9. 2021
V opozicijskih LMŠ, SD, Levica in SAB so se odzvali na odstop direktorja STA Bojana Veselinoviča, ob tem pa opozorili na pomen neodvisnosti medijev. Vlado so ob tem pozvali k spoštovanju zakonodaje in napovedali, da bodo v DZ vložili zahtevo za sklic izredne seje DZ ter v sklepu zahtevali, da vlada takoj izpolni svojo zakonsko obveznost do STA.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke