Revija Reporter
Slovenija

Opozicija udriha po Počivalšku, le Jelinčič interpelacijo označuje za sramotno in za slabo srednješolsko seminarsko nalogo

STA

11. jun. 2020 14:03 Osveženo: 14:05 / 11. 6. 2020

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Bobo

Predlagatelji interpelacije gospodarskega ministra Zdravka Počivalška iz opozicijskih LMŠ, SD, Levica in SAB so prepričani o njegovem negospodarnem ravnanju in odgovornosti za to, da so z nabavami zaščitne opreme omogočili visoke marže za "prijateljska" podjetja. V opozicijski SNS pa interpelacije ne bodo podprli, označili so jo za sramotno.

V LMŠ so prepričani, da je minister Počivalšek soodgovoren za nepregledno in negospodarno delovanje. Pri tem je vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović izpostavil zavajanje glede števila ventilatorjev ter vzpostavitev nepreglednega in s korupcijskimi tveganji prepletenega modela izbire posredniških podjetij, "s čimer ste izbrancem omogočili vojno dobičkarstvo".

Posledice so bile visoke marže za "prijateljska" podjetja in skupno preplačilo opreme, po ocenah nekaterih medijev v višini vsaj 30 milijonov evrov, je dejal Golubović. Ob tem pa je ponovil, da ni bilo zakonske ovire, ki bi onemogočala neposredne nakupe države od kitajskih proizvajalcev opreme. Po besedah vodje poslancev LMŠ pa odgovornost ni le na Počivalšku, ampak so odgovorni tudi obrambni in zdravstveni minister Matej Tonin in Tomaž Gantar ter premier Janez Janša. Pri ventilatorjih je šlo po Golubovićevih besedah za premišljeno igro, pri kateri je bil Počivalšek le statist.

Poslanec Miha Kordiš je v imenu poslanske skupine Levice dejal, da cilj nabav opreme ni bila hitra in ekonomična oskrba prebivalstva z zaščitno opremo, ampak provizije. "Zato so ponudbe, ki so omogočale neposredne nabave in urejeno logistiko, takoj pospravili v predal," je dejal. Nasploh so v Levici kritično do celotne aktualne vlade, ki da ji boj proti epidemiji in reševanje problemov, s katerimi so se soočali ljudje, očitno ni bil nikoli na vrhu prioritet. "Rokave je zavihala le za popoln prevzem oblasti, očitno koruptivni posli za povezana omrežja SDS in drugih koalicijskih strank so del te zgodbe," je ocenil Kordiš.

"Minister Počivalšek, predsednik stranke, ki se ima še vedno za sredinsko in liberalno, je osrednja politična figura, ki to vlado, njene provizije in uničevanje institucij omogoča. In ki vse skupaj javno ščiti, če je treba, tudi z debelimi lažmi," je še dejal Kordiš. Po njegovem mnenju se Počivalšek položaja tako oklepa, ker si obeta, "da si bo v tej vladi ustanovil državni turistični holding".

Kot je poudarila Bojana Muršič (SD), se zavedajo dolžine vladnega mandata in razmer, v katerih sta bila svet in Slovenija v kritičnih trenutkih, ko je bilo treba nabaviti zaščitno opremo. Vladi je očitala, da se je fotografirala z najboljšimi maskami, ki jih je drugim krvavo primanjkovalo. Cilje o količini opreme je vlada morda dosegla, je dejala poslanka, a pri tem opozorila na način doseganja ciljev. "Minister se je interpeliral sam s svojimi dnevnimi odzivi na utemeljene očitke," je prepričana Muršičeva.

Spomnila je tudi, da je odločitev za centralizacijo nabave opreme pomenila tudi prepoved nabav drugim. "Tisti, ki so se vsakodnevno ukvarjali s tem, tega več niso smeli," je dejala. Odločitev za nabave preko posrednikov je po njenih navedbah še toliko bolj nenavadna, ker ima Slovenija dobre odnose s Kitajsko, svoje gospodarsko-politične povezave na Kitajskem pa je večkrat izpostavil tudi Počivalšek. Tako po mnenju Muršičeve ni jasno, zakaj Slovenija ni izkoristila stikov s prijateljsko državo, da bi pridobila opremo.

Tudi poslanec SAB Marko Bandelli je omenil sume o koruptivnem ravnanju in sodelovanju vplivnežev. V SAB po njegovih navedbah poudarjajo, da je treba za vsak evro davkoplačevalskega denarja vedeti, zakaj je porabljen, tako so v DZ med drugim predlagali sprotni parlamentarni nadzor nad porabo sredstev. Od ministra danes pričakujejo pojasnila, ali je pri nabavi zaščitne opreme resnično zagotovil preglednost porabe. "Nedopustno je, da se katerakoli kriza izkoristi in zlorabi za vojno dobičkarstvo. Na takšno ravnanje ne bomo nikoli pristali," je poudaril.

Želi tudi pojasnila, zakaj so bila skladišča ob menjavi vlad praktično prazna. Pomanjkanje opreme je namreč po njegovih navedbah vodilo v urgentne nabave, razkritja pa so pri tem potrdila nepravilnosti. "Maske bi lahko kupovali brez posrednikov in s tem prihranili milijone," je prepričan Bandelli. Ob tem je omenil, da je imelo eno od podjetij status privilegiranega dobavitelja, saj je lahko imelo daljše dobavne roke in višje cene, ter da se je kupovala neustrezna oprema z vprašljivimi in tudi neustreznimi certifikati. "Reševanje življenj ne pomeni, da lahko ravnate koruptivno, netransparetno, nezakonito," je še dodal poslanec SAB.

Prvak SNS Zmago Jelinčič pa je interpelacijo označil za sramotno in za slabo srednješolsko seminarsko nalogo, brez repa in glave, pri čemer je "čutiti hudo bolečino ob izgubi oblasti, kar ves čas preveva razmišljanje dela opozicije". Kot je ugotavljal, vse skupaj temelji na govoricah in izjavah uslužbenca blagovnih rezerv Ivana Galeta, ki pa ga po njegovih besedah "ne moremo jemati resno" in bi ob njegovih izjavah lahko "marsikdo podvomil o marsičem".

Glede navedb, da so mnogi ljudje klicali in poskušali pomagati pri nabavah mask, je Jelinčič poudaril, da si "vsakdo, ki je poskušal pomagat, zasluži vsaj zahvalo". Se pa predsednik SNS sprašuje, ali je računsko sodišče primerno za preiskovanje zadeve, med drugim tudi zato, ker naj bi bil predsednik tega sodišča še pred izbruhom afere v stiku z Galetom.