»Ne vem, zakaj takšno obleganje bencinskih servisov. V svobodi nam novi PV razlaga, da si naj kupimo električni avto in da dražji ko bo bencin prej bo to smiselno. V štirih letih se nam povrne in noben dizel ni konkurenčen, pravi. Če pa enkrat tedensko še meso opustite, ste pa na konju,« je Hojs včeraj zapisal na twitterju in se muzal zaradi dolgih vrst pred bencinskimi črpalkami.
Ker se vlada ni odločila za podaljšanje regulacije cen pogonskih goriv, se cene 95-oktanskega bencina in dizla spet oblikujejo prosto na trgu. Skok cen pa je rekorden in se med trgovci razlikuje. V skladu z napovedmi je cena 95-oktanskega bencina presegla 1,6 evra za liter, cena dizla pa 1,8. Za 50-litrski rezervoar bencina boste tako po novem odšteli do 81 evrov, dizla pa do 94 evrov. Draži se tudi plin. Vse to pa bo seveda vplivalo tudi na dvig cen ostalih življenjskih potrebščin.
Vlada se je za začasno regulacijo maloprodajnih cen določenih naftnih derivatov odločila 14. marca zaradi hudih motenj na trgu z naftnimi derivati in velikih nihanj cen po ruskem napadu na Ukrajino. Najvišjo dovoljeno maloprodajno ceno 95-oktanskega bencina po državi je določila pri 1,503 evra za liter, dizla pa 1,541 evra za liter. Nato je 31. marca zaradi težav, ki jih je regulacija povzročila za nekatere manjše ponudnike, na malenkost nižji ravni določila še najvišje dovoljene veleprodajne cene.
Ker so se razmere na trgu naftnih derivatov v vmesnem obdobju po navedbah gospodarskega ministrstva stabilizirale in ker trenutno ne zaznavajo motenj in nestabilnosti pri dobavi pogonskih goriv, vlada regulacije ni podaljšala. Z današnjim dnem so se tako cene – v skladu z napovedmi – rekordno dvignile, se pa razlikujejo med trgovci. Za liter dizla je na Petrolovih bencinskih servisih zunaj avtocest treba odšteti 1,82 evra, na avtocestah pa kar 1,88 evra. Liter dizla na OMV-jevih bencinskih servisih stane 1,84 evra.