Revija Reporter
Slovenija

Odpuščeni policijski šef iz afere s čakalnimi vrstami v UKC zdaj toži policijo

STA

16. nov. 2017 10:25 Osveženo: 10:26 / 16. 11. 2017

Deli na:

Vodstvo UKC kljub nezaupanju politike ne namerava odstopiti.

Bobo

Generalni direktor policije Marjan Fank je v sredo na obravnavi v tožbi nekdanjega direktorja uprave za policijske specialnosti Roberta Sušnja zaradi lanske izredne odpovedi po navedbah medijev dejal, da v policiji velja ničelna toleranca do korupcije.

Sušanj je odpoved dobil zaradi vpletenosti v afero preskakovanja čakalnih vrst v UKC Ljubljana.

Sredi oktobra lani je izbruhnila afera, ko so kriminalisti razkrinkali domnevno korupcijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana. Kot danes povzema časnik Dnevnik, naj bi bil "glavni akter" skladiščnik UKC Ljubljana Uroš Smiljič, ki naj bi prek svojih zvez in poznanstev urejal preskakovanje čakalnih vrst obupanim bolnikom.

Med preiskavo zadeve se je v policijske prisluhe ujel tudi Sušanj, takrat direktor uprave za policijske specialnosti in član ožjega kolegija generalnega direktorja policije. Ta naj bi v zameno za ureditev zgodnejšega datuma operacije za njegovo hudo bolno ženo kirurgu, ki je operacijo opravil, omogočil sodelovanje na usposabljanju za varno vožnjo za motoriste ter posredoval pri premestitvi neke policistke, domnevno Smiljičeve znanke. Sprva so mu očitali še, da je posredoval, da se je Smiljič vozil s policijskim helikopterjem, pozneje le še, da ni naznanil tega, ko je od njega izvedel, da se je vozil.

Vodstvo policije je Sušnja novembra lani najprej suspendiralo, kmalu za tem pa mu je izreklo izredno odpoved. Ker je izpolnjeval pogoje, se je upokojil, a zdaj toži ministrstvo za notranje zadeve in zahteva razveljavitev sklepov o izredni odpovedi, vrnitev na delo in izplačilo razlike do polne plače. Na sredinem naroku na ljubljanskem delovnem in socialnem sodišču je Sušanj zanikal očitke, poročajo mediji.

Kot povzema Dnevnik, je Sušanj zatrdil, da je Smiljiča takrat prosil le, naj poizve, kdaj bo ta datum ženine operacije v UKC Ljubljana in da žena nikakor ni preskočila vrste, operacija na ginekologiji pri izbranem kirurgu pa da je bila še celo nekoliko pozneje, kot bi če bi se odločila za operacijo v jeseniški bolnišnici. Kirurg, ki je njegovo ženo operiral, pa da se je le pridružil motorističnim vadbam, ki da jih pred začetkom motoristične sezone tradicionalno imajo s kolegi motoristi.

Glede helikopterja je Sušanj zatrdil, da ga je osumljeni hišnik iz UKC Ljubljana poklical naslednji dan in mu povedal, da se je peljal. Glede policistke pa, da je zgolj preverjal, kako je z opravljanjem prakse, ker oče te policistke (sicer tudi sam komandir v policiji) ni želel sam preverjati, ker je pač šlo za hčerko. "Nič od tega ni bila korupcija, nič nisem dobil v zameno, žena ni preskočila vrste," je po poročanju Dnevnika še enkrat zatrdil Sušanj.

Prisluhi, ki jih je v sredo prebirala državna pravobranilka, so bili po poročanju Dnevnika sicer precej obremenjujoči. Da je večkrat na dan klical Smiljiča, da sta se pogovarjala tudi o datumih operacije in tudi o tem, da bo Sušanj nekoga poklical.

Tokrat sta na sodišču pričala tudi generalni direktor policije Fank in njegova namestnica Tatjana Bobnar. Slednja je namreč podpisala izredno odpoved Sušnju, saj Fanka tistega dne ni bilo več v službi. Fank je povedal, da je imel Sušanj eno od odgovornejših funkcij v policiji in da dela zaradi vseh teh očitkov ni mogel nadaljevati, navaja Dnevnik.

Časnik še dodaja, da Sušnja obravnava tudi posebni oddelek za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili na Specializiranem državnem tožilstvu. Vodja oddelka Mojca Gruden je povedala, da "policijska preiskava v navedeni zadevi še poteka, zato v interesu preiskave ne morem dati informacij o poteku preiskave".