Revija Reporter
Slovenija

Fank zavrnil detektor laži: Ne rabim oprati svoje odločitve ali imena

STA

19. jan. 2017 15:33 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

V tožbi predsednika SPS Zorana Petroviča zoper policijo je generalni direktor policije Marjan Fank zavrnil preizkus s poligrafom.

Podatki, ki jih je od družbe Facebook pridobilo Specializirano državno tožilstvo, se ujemajo s posnetki zaslonskih slik, ki so pred letom dni zaokrožili skupaj z anonimko, ki je člane vodstva Sindikata policistov Slovenije (SPS) bremenila, da so se dogovarjali o načrtni policijski kontroli nad ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem.

Državna pravobranilka Neva Aleš Verdir je na današnjem naroku v tožbi predsednika SPS Zorana Petroviča zoper policijo oz. ministrstvo za notranje zadeve zaradi izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi - Petrovič v njej zahteva vrnitev na svoje delovno mesto - predložila podatke družbe Facebook. Kot je pojasnila sodnemu senatu, je iz teh podatkov razvidno, da pogovori na zaslonskih slikah iz anonimke niso prirejeni ali spremenjeni.

Petrovičev zagovornik Boris Kanduti je sicer po prvem vpogledu v kopije dokumentacije ugotavljal, da je ta drugačna in da gre za drugačen format kot na slikah iz anonimke. Pred sodiščem bo tako naslednjič nastopil policist s Specializiranega državnega tožilstva (SDT) Andrej Jug, ki je dejansko odpotoval na ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI) in tam pregledal dokumentacijo, ki jo je na slovensko zahtevo predala družba Facebook.

Po besedah pravobranilke je iz teh podatkov tudi razvidno, da so se člani sindikata v zasebni klepetalnici na Facebooku kasneje dogovarjali tudi o izbrisu svojih profilov.

Danes sta pred sodnico Tanjo Pustovrh Pirnat med drugim pričala generalni direktor policije Marjan Fank ter predsednik Sindikata policistov Slovenije Radivoj Uroševič.

Fank je med drugim pojasnil, da so mu že pred večerom, ko je bil v policijskem nadzoru ustavljen minister Koprivnikar, iz več virov pritekale številne informacije o načrtovanih aktivnostih sindikata, ki da niso zakonite. Med drugim je naštel opuščanje dolžnih ravnanj, blokade pomembnih podjetij z nadzorom tovornega prometa na vhodu v podjetja z namenom povzročanja gospodarske škode, pa tudi nadzor premierja Mira Cerarja ter ustavljanje ali nadzor posameznih članov vlade, Fank je izpostavil Koprivnikarja ter takratnega ministra za finance Dušana Mramorja.

Na vprašanje Petroviča, ali je pripravljen na poligrafu ponoviti svoje trditve, pa je Fank dejal, da ne, ker da "ne rabim oprati ne svojih odločitev ne svojega imena pred javnostjo".

Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič je v svojem pričanju danes potrdil Petrovičeve trditve iz prejšnje obravnave, da mu je Uroševič dan po policijskem nadzoru posredoval SMS sporočilo generalnega direktorja policije, da "večje sramote kot je ta s Koprivnikarjem, še ni doživel" ter da upa, "da boste razumeli, da ne bom na vaši strani, ker je to pod vsakim nivojem".

Na vprašanje pravobranilke je pojasnil, da so na nekaterih sestankih pogajalskih skupin obeh sindikatov glede sindikalnih aktivnosti v času stavke padali tudi kakšni "pobalinski" predlogi, vendar jim sam ni dajal pozornosti oz. jih je preslišal. Kot je pojasnil, je bilo tega veliko, ni se pa spomnil, ali je take predloge kdaj dal tudi Petrovič.

Danes je bil zaslišan tudi policist Robert Zajc, ki so mu po objavi anonimke nekateri očitali njeno avtorstvo. Zavrnil je, da bi sam naredil zaslonske slike pogovora v zasebni Facebook klepetalnici ali komu drugemu omogočil dostop do svojega Facebook profila, da bi lahko to storil. Kot je navedel, je od objave anonimke tarča očitkov o izdajstvu Petroviča, zaradi česa je bil dlje časa v duševni stiski in se je po nasvetu policijske psihologinje od sindikalnega delovanja ogradil.

Zajc je bil v SPS vodja operativne skupine, ki je skrbela za organizacijo stavkovnih aktivnosti. Kot je pojasnil, je na sestanku decembra 2015 opozoril, da bi morale biti stavkovne dejavnosti sindikata zakonite, v mislih pa da je imel policijsko jemanje dopustov in druge stvari, ki so po njegovem mnenju "šle čez mejo dobrega okusa". Potrdil je tudi, da so v preteklosti na sestankih operativne skupine prišli na plano tudi predlogi, kot je na primer policijski nadzor ministra, ter druge.

Kot je izpovedal danes pred sodnim senatom, je 1. decembra 2015 - ker se z določenimi zadevami ni strinjal - tudi ukinil svoj dotedanji Facebook profil, s tem pa tudi svoje možnosti dostopanja do zasebne sindikalne klepetalnice, ter si ustvaril novega. Dodal je tudi, da je od enega od sindikalnih zaupnikov 3. decembra 2015 prejel navodila, kako pobrisati svoj Facebook profil ali pogovore na Facebooku.

Navedel je poskuse pritiskov nanj in ob tem tudi sestanek s Petrovičevim zagovornikom Borisom Kandutijem, na katerem da je moral pokazati svoj mobilni telefon. Kot je dejal, je Kandutiju in članu sindikata Adilu Huselji pokazal tudi svoja zasebna sporočila, da bi dokazal, da ni bil on tisti, ki je naredil zaslonske slike pogovora v Facebook klepetalnici.

Kriminalist Erik Andrašič je sodišču pojasnil svojo vlogo pri ugotavljanju pristnosti zaslonskih slik s strani sindikata. Kot je pojasnil, je na prošnjo člana sindikata sodeloval na njihovem sestanku glede usklajevanja izjave za javnost o domnevnem dogovarjanju o ustavljanju ministra Koprivnikarja.

Poudaril je, da je na sestanku "kot človek, ki se malo več razume na elektronske komunikacije", tam zgolj podal neka svoja načelna mnenja. Članom sindikata je pojasnil, da na Facebooku ni mogoče ničesar pobrisati, ampak lahko zgolj deaktiviraš, pa tudi, da ima Facebook dobro varnostno zaščito, ki bi zaznala vsak poskus vdora v nek profil. Opozoril jih je na veliko bolj verjetno možnost ponarejenega Facebook profila, saj da ni težko odpreti profila z istim imenom in uporabiti enako profilno fotografijo.

Regionalni predstavnik na sindikatu Huselja je danes pojasnil, da ko so v vodstvu sindikata ugotovili, da je mogoče profile ponarejati, so sklenili pobrisati svoje stare Facebook profile. Posebna skupina pri sindikatu, ki je bila oblikovana za ugotovitev dejanskih dejstev, pa je po njegovih besedah ugotovila, da to, kar je bilo objavljeno na slikah iz anonimke, ni pristno, temveč vzeto iz konteksta.

Vrnitev Petroviča v policijo ni možna, je danes poudaril generalni direktor policije Fank, češ da je bilo zaupanje porušeno do te mere, da delovnega razmerja ni mogoče nadaljevati. Tudi pravobranilka je v imenu ministrstva za notranje zadeve poudarila, da "obstajajo okoliščine, zaradi katerih nadaljnja zaposlitev Petroviča v policiji ni mogoča". Ob tem je navedla pričanja Petroviča v tem postopku, ki da so se že izkazala za neresnična.

Sodišče bo na naslednji obravnavi, razpisani za 13. marec, zaslišalo Juga ter Gregorja Novaka, ki je pri policiji zadolžen za stike s sindikati.