Obljuba: kriminalisti v novem letu nad banke in Stožice
1. jan. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Organi pregona bodo tudi to leto posebno pozornost posvečali pregonu gospodarske kriminalitete, predvsem dejanjem, povezanimi z nepravilnostmi v bančnem poslovanju. Med drugim bodo nadaljevali s preiskavami nepravilnosti v zadevi Stožice, začelo pa se bo tudi sojenje zaradi domnevne zlorabe položaja pri menedžerskem prevzemu Pivovarne Laško.
Septembra predlani je bila ustanovljena posebna preiskovalna skupina policistov in tožilcev, ki jo vodi tožilec Jože Kozina, in se ukvarja s preiskavo nepravilnosti v slovenskem bančnem sistemu. Preiskovalci pri ugotavljanju nepravilnosti v slovenskem bančnem sistemu preiskujejo za 346 milijonov evrov škode, od tega so za 70 milijonov evrov nepravilnosti že podali ovadbe.
V bankah se je intenzivno preiskovanje začelo leta 2011 s preiskavo nepravilnosti v Hypo banki, jeseni 2012 pa se je preselilo tudi v NLB, NKBM in Gorenjsko banko, kasneje pa še v Factor banko in Probanko.
Med drugim so preiskovalci doslej ugotovili, da so bili v bankah velikodušni pri posojanju denarja podjetjem, za katere so prvič slišali in bi lahko bila "podaljšana roka večjih, kreditno sicer nespodobnih gospodarskih družb".
Nacionalni preiskovalni urad (NPU) bo tudi v novem letu namenil posebno pozornost odkrivanju in preiskovanju zahtevnih oblik gospodarske in finančne kriminalitete, ki ogrožajo ali destabilizirajo monetarni, ekonomski in gospodarski sistem, so na uradu pojasnili za STA.
Poleg tega bodo posebno pozornost namenili korupcijski kriminaliteti na področjih, kjer so korupcijska tveganja največja, kot so banke, zdravstvo, javna naročila, energetika ...
Glede na povečane aktivnosti NPU na posameznih področjih so pripravili ustrezen koncept organizacije dela in določili prioritete, izvajajo pa tudi postopke popolnitve prostih delovnih mest v NPU s preiskovalci in računalniškimi strokovnjaki. "Okrepili pa smo tudi medinstitucionalno sodelovanje z drugimi državnimi organi in institucijami," so poudarili.
Policija je sicer do od začetka januarja do konca novembra obravnavala okoli 17.600 kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete.
Na specializiranem državnem tožilstvu pa so pojasnili, da bodo v ospredju njihove pozornosti to leto kazniva dejanja, povezana z nepravilnostmi v bančnem poslovanju in korupcijska kazniva dejanja.
"Še naprej si bomo prizadevali kadrovsko izpopolniti specializirano državno tožilstvi s strokovnimi in pogumnimi tožilci," so dodali glede kadrovskih krepitev zaradi povečanega obsega obravnavane gospodarske kriminalitete.
Poleg preiskave nepravilnosti v bančnem sistemu se bo nadaljevala tudi preiskava nepravilnosti pri projektu izgradnje in financiranja športnega centra Stožice. Leta 2010 so v javnost prišle prve podrobnosti glede domnevnih nepravilnosti, davčna uprava pa naj bi ugotovila, da naj bi denar iz gradbenega podjetja Grep, ki je skupaj s podizvajalci gradil športni center, prešel na družbo KLM Naložbe, ki je v delni lasti ljubljanskega župana Zorana Jankovića.
Poleg tega naj bi si gradbeno podjetje Grep za projekt na podlagi fiktivnih pogodb od konzorcija bank izposodilo približno 100 milijonov evrov posojil, ki pa niso bila zavarovana.
Januarja pa se bo na ljubljanskem okrožnem sodišču začelo tudi sojenje zaradi domnevnih nepravilnostih pri menedžerskem prevzemanju Pivovarne Laško, na zatožno klop pa bo med drugim znova sedel nekdanji predsednik uprave Pivovarne Laško Boško Šrot, ki ga je prvostopenjsko sodišče zaradi zlorabe položaja pri preprodaji delnic Istrabenza že obsodilo na pet let in deset mesecev zaporne kazni.
Šrot je kot prvi mož Pivovarne Laško in predsednik nadzornih svetov Pivovarne Union in Radenske v letih 2008 in 2009 izpeljal menedžerski prevzem Pivovarne Laško. Kasneje so družbe znotraj skupine, domnevno po njegovih navodilih, sklepale posojilne pogodbe s Šrotom povezanima družbama Infond Holding in Center Naložbe, ki pa nikoli niso bile poplačane v celoti.
Pričakovati je tudi nadaljevanje preiskave še v nekaterih drugih odmevnejših primerih gospodarske kriminalitete, med drugim preiskavo suma zlorabe notranjih informacij pri poslih z delnicami Mercatorja, v okviru katere so policisti preiskali tudi dom predsednika uprave NLB Janka Medje, nekdanjega člana uprave Unicredit banke Slovenija.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke