sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

1715949373-dsc06037-1715949336712 Necenzurirano

"Ne morem izključiti, da so na uradu vzporedno ...

jure bracko evita hanzic zvezdana lubej mediaspeed Reporter.si

Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

Goran Dragić 23 mm Ekipa24.si

Kakšna izpoved! Goran Dragić razkril, zakaj je ...

marko-milosavljević Njena.si

Poroka na prvi pogled: Marko le odigral ...

matej mohoric 24 mm Ekipa24.si

Matej Mohorič o nedolžni ureznini, ki mu je niso...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Nyberg pisal Cerarju: V primeru Sava smrdi po korupciji - kam je šel denar?

Deli na:
Nyberg pisal Cerarju: V primeru Sava smrdi po korupciji - kam je šel denar?

Foto: Primož Lavre

V primeru družbe Sava je povsod čutiti vonj po korupciji, je v današnjem pismu premierju Miru Cerarju opozoril razrešeni predsednik upravnega odbora DUTB Lars Nyberg. Sprašuje ga, ali je izvzem Savinega premoženja iz DUTB - kar po njegovih besedah načrtuje vlada - v interesu Slovenije ali le Savinega vodstva.

Kot je v odprtem pismu, ki ga je danes posredoval z naslova svoje družbe Nyberg & Son, zapisal Nyberg, slovenski hotelirski in gostinski sektor "ni niti blizu" evropskim standardom, Sava Turizem, ki bi morala biti glavna zvezda Slovenije, pa zaostaja še bolj. Sprašuje se, kam je šel denar, saj se je lastnik Save Turizma, holding Sava, visoko zadolžil pri bankah, v hotele pa ni v zadostni meri investiral, zato ti niso konkurenčni.

Nybergovo pismo (v angleščini)

Savina zadolženost je tolikšna, da nikoli ne bo mogla poplačati bankam, razliko bodo krili davkoplačevalci, kapital družbe je negativen, njene delnice so brez vrednosti, kljub temu pa je vodstvo družbe predlagalo načrt prestrukturiranja, po katerem bi sedanji lastniki obdržali 23-odstotni lastniški delež, je nasprotovanje načrtu, ki ga DUTB ni potrdila in je Savi želela zaseči družbo Sava Turizem, pojasnil Nyberg.

"To bi bila subvencija davkoplačevalcev lastnikom in kaj takšnega v drugih državah sploh ne bi bilo predlagano," je dodal in predsednika vlade vprašal, zakaj je to mogoče v Sloveniji, zakaj bi lastniki in vodstvo pridobili na račun davkoplačevalcev.

Nyberg je opozoril tudi na dejstvo, da je Sava največji lastnik Gorenjske banke in ima po navedbah regulatorja v njej prevladujoči vpliv. Gorenjska banka je Savi odobravala visoka posojila, kar jo je pripeljalo blizu izgubi licence, po zahtevah Banke Slovenije pa do konca leta potrebuje 13-milijonsko injekcijo, pravi Nyberg. Kljub temu pa je bilo Gorenjski banki zaupano, da vodi program prestrukturiranja, je dodal.

"V slovenskem tisku je veliko govora o konfliktu interesov. Ampak ali je moč najti bolj izrazit primer konflikta interesov kot to, da se Savin menedžment prestrukturira prek Gorenjske banke," sprašuje Nyberg.

Sava Turizem je gotovo v javnem interesu, meni Nyberg in se sprašuje, zakaj je v klasifikaciji državnih naložb kot takšen naveden holding Sava.

DUTB je po njegovih besedah predlagala transparenten način izboljšanja premoženja Save Turizma na raven evropskih standardov in svojo sposobnost prestrukturiranja je pokazala v več primerih, med drugim v Cimosu, medtem ko sedanje vodstvo Save ni uspelo izboljšati svojega turističnega premoženja.

"Kljub temu sedaj vlada predlaga, da se premoženje Save izvzame iz DUTB in da sedanje vodstvo nadaljuje delo. Je to res v interesu Slovenije - ali le v interesu vodstva Save?" sprašuje predsednika vlade.

"V primeru Sava je, glede na to kar sem videl in prebral, čutiti smrad po korupciji na vsakem koraku," je zapisal Nyberg in Cerarja vprašal, ali je imel to v mislih, ko je v predvolilni kampanji govoril o boju proti korupciji, in ali je to smer, v kateri želi voditi Slovenijo.

Nyberg je pismo v vednost poslal ministroma za finance in gospodarstvo, guvernerju Banke Slovenije, predsedniku komisije DZ za nadzor javnih financ ter predstavnikom Evropske komisije, Evropske centralne banke, Mednarodnega denarnega sklada in Evropske banke za obnovo in razvoj.