NSi gre v opozicijo in Cerarja ne bo podprla kot mandatarja
14. avg. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


NSi ugotavlja, da ni resnih pogojev za nadaljevanje pogajanj za strankin vstop v vlado Mira Cerarja, je po seji izvršilnega odbora NSi, na kateri so obravnavali zadnji osnutek koalicijskega sporazuma, pojasnila strankina predsednica Ljudmila Novak. Odločitev je izvršilni odbor sprejel soglasno. Sklenili so tudi, da ne bodo podprli mandatarja.
Kot je povedala Novakova, je izvršilni odbor včeraj temeljito razpravljal o možnostih vstopa NSi v koalicijo, osnutek koalicijskega sporazuma pa razume kot zavrnitev ključnih programskih točk, ki so po mnenju NSi nujne za izhod Slovenije iz večletne krize.
Novakova je pojasnila, da sta v zadnjem predlogu koalicijskega sporazuma od petih reformnih zahtev z NSi delno usklajeni zgolj dve - reforma trga dela in pokojninska reforma. V primeru zdravstvene reforme pa ostajajo bistvene konceptualne razlike, saj si v NSi želijo ljudem ponuditi izbiro, v osnutku koalicijskega sporazuma pa je predviden večji monopol Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Poleg tega sami zagotavljanje socialne varnosti vidijo v novih delovnih mestih, saj so ta najboljša socialna politika. Bistvo socialne politike, tako Novakova, ne more biti "tekmovanje o tem, kdo bo ponudil višje regrese ali boljše socialne pomoči".
Izvršilni odbor je omenjeno odločitev po besedah Novakove sprejel tudi, ker ugotavlja, da ni videti resne pripravljenosti za reformne ukrepe v skladu s priporočili Sveta EU. V NSi, je dejala, verjamejo, da je možno nova delovna mesta ustvariti zgolj z izboljšanjem pogojev gospodarstvu, nižjo davčno obremenitvijo, poenostavitvijo postopkov in racionalizacijo javnega sektorja, ne pa s povečanjem javnega trošenja.
"Zadnji osnutek koalicijskega sporazuma jasno kaže, da se je SMC v razumevanju vloge države nagnila na stran DeSUS in SD," je še povzela Novakova. Ob tem pa je zagotovila, da lahko bodoča vlada računa na njihovo podporo pri odpravljanju čezmernega primanjkljaja, zmanjševanju zadolženosti države in izboljševanju okolja za gospodarstvo.
Izvršilni odbor Nove Slovenije – krščanskih demokratov je včeraj obravnaval osnutek koalicijskega sporazuma in ga razume kot zavrnitev ključnih programskih točk, ki so po mnenju Nove Slovenije, nujne za izhod Slovenije iz večletne krize.
Izvršilni odbor NSi ugotavlja, da ni resnih pogojev za nadaljevanje pogajanj za vstop NSi v vlado Mira Cerarja:
- ker sta v novem predlogu koalicijskega sporazuma med petimi reformnimi zahtevami (davčna, trga dela, pokojninska, zdravstvena, sodna) delno usklajeni zgolj dve reformi (trga dela in pokojninska),
- ker gre v primeru zdravstvene reforme za bistvene konceptualne razlike (v NSi si želimo ljudem ponuditi izbiro, v koalicijskem sporazumu je predviden še večji monopol ZZZS),
- ker zagotavljanje socialne varnosti vidimo v novih delovnih mestih, saj so nova delovna mesta najboljša socialna politika, bistvo socialne politike vsekakor ne more biti tekmovanje v tem, kdo bo ponudil višje regrese ali boljše socialne pomoči,
- ker verjamemo, da je možno nova delovna ustvariti zgolj z izboljšanjem pogojev gospodarstvu (nižja davčna obremenitev, poenostavitev postopkov in z racionalizacijo javnega sektorja), ne pa s povečanjem javnega trošenja.
- ker ni videti resne pripravljenosti za reformne ukrepe v skladu s priporočili Sveta Evropske unije.
Zadnji osnutek koalicijskega sporazuma jasno kaže, da se je SMC v razumevanju vloge države nagnila na stran DeSUS in Socialnih demokratov.
Vlada lahko računa na našo podporo pri odpravljanju čezmernega primanjkljaja, pri zmanjševanju zadolženosti države in izboljševanju okolja za gospodarstvo.
Nova Slovenija bo tudi v opoziciji ostala zvesta svojemu programu in bo zagovornica tistih, ki želijo ustvariti nova delovna mesta.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke