Revija Reporter
Slovenija

NSi: Država mora ljudem omogočiti, da si domove obnovijo sami

STA
1 501

17. avg. 2023 13:41 Osveženo: 13:43 / 17. 8. 2023

Deli na:

Poslanec NSi Jernej Vrtovec

NSi

Za sanacijo posledic ujme je po mnenju NSi potrebna predvsem debirokratizacija nekaterih postopkov, saj bi se lahko obnova prizadetih območij v nasprotnem močno zavlekla. Med drugim se zavzemajo za dvig povprečnin prizadetim občinam, takojšnjo vzpostavitev solidarnostnega sklada, odločno pa nasprotujejo dodatnemu obremenjevanju gospodarstva.

Slovenija se je v preteklih dneh "res izkazala v solidarnosti", je v današnji izjavi za javnost izpostavil poslanec NSi Jernej Vrtovec, ki verjame, da bo država v tem duhu tudi nadaljevala. "Posledice poplav so strašne in brez tega, da tako politika kot družba v celoti držita skupaj, nismo sposobni uspešne sanacije posledic ujme," je prepričan.

V NSi obljubljajo konstruktivno sodelovanje pri odpravi škode, bodo pa po Vrtovčevih besedah budno spremljali, kaj se bo dogajalo na terenu, ko bodo kamere ugasnile. Pripravili so vrsto predlogov za sanacijo, ki jih bodo na petkovem sestanku predlagali tudi vladi.

Zavzemajo za interventne ukrepe za zagotavljanje dostopnosti in varnosti prebivalcev. "Soglašamo z vlado v določenih primerih, denimo kar se tiče tehničnih pisarn na samem terenu, podpiramo tudi ustanovitev posebne strokovne skupine, ki bo koordinirala interventno sanacijo ter nujno obnovo cestne in komunalne infrastrukture," je dejal opozicijski poslanec. Modra se mu zdi odločitev, da se v skupino vključi priznanega strokovnjaka Marjana Pipenbaherja.

Je pa Vrtovec izpostavil, da bo sanacija zelo težka, če se bomo pri njej držali obstoječih birokratskih okvirov. Med drugim v NSi predlagajo, da se v ujmi prizadetim občinam povprečnino dvigne z obstoječih 700 na 800 evrov. "Občine znajo ta denar zelo učinkovito porabiti, vedo, kje je potreben in na kakšen način sredstva razporediti," je dejal.

Ker je področje infrastrukture z reogranizacijo vlade razdeljeno po več resorjih, NSi predlaga, da pripravo vse projektne dokumentacije in vodenje izvedbe del prevzame DRI, kjer deluje več 100 strokovnjakov, inženirjev in projektantov. "Samo na tak način lahko zagotovimo hitro, strokovno in celovito sanacijo vseh javnih in zasebnih objektov ter infrastrukture," je prepričan.

V NSi menijo, da bi bil na mestu tudi razmislek o ustanovitvi morebitnega posebnega projektnega podjetja, ki bi vodilo sanacijo.

Zavzemajo se tudi za spremembe gradbene zakonodaje, ki bi tam, kjer strokovnjaki ugotovijo, da je gradnja ob ustrezni protipoplavni zaščiti varna, omogočale nadomestno gradnjo brez novega pridobivanja gradbenih dovoljenj.

Vlado pozivajo, naj ponovno pretehta odločitev, da bo ljudem, ki so ostali brez vsega, zagotovila nadomestna prebivališča v državnih tipizirano zgrajenih naseljih. "Menimo, da mora država ljudem ponuditi predvsem možnosti in ustvariti pogoje, da si ob zagotavljanju ustrezne poplavne varnosti domove obnovijo sami," je dejal in med možnostmi izpostavil moratorije na kredite, zagotovitev ugodnih kreditov ter subvencionirano ali ničelno obrestno mero.

V NSi predlagajo takojšnjo ustanovitev solidarnostnega sklada za obnovo poškodovanih in uničenih domov, v katerega naj se steka pomoč tako iz državnega proračuna kot tudi od prispevkov številnih ljudi in podjetij. "Ljudje absolutno potrebujejo primerne odškodnine, da se lahko sami zopet postavijo na noge in uredijo življenja na način, kot si želijo," je poudaril.

Pomembna se jim zdi tudi pomoč gospodarstvu za ohranitev delovnih mest, zato apelirajo na vlado, da do leta 2027 ne dviguje davkov in s spremembami zakonodaje podjetjem ne nalaga dodatnih obveznosti in administrativnih ovir. "Gospodarstvo ne glede na poplave potrebujemo, zato predlagamo uvedbo 100-odstotnega subvencioniranega skrajšanega delovnika ali čakanja na delo za podjetja na prizadetih območjih, subvencioniranje obrestnih mer za nabavo uničenih strojev in opreme," je nanizal.

Kot je dodal Vrtovec, je pomembno tudi, da se pri poplavni sanaciji odpravi dolgotrajne javne razpise in omeji pritožbene postopke. "Ni nujno, da se izvajalce izbere na javnem razpisu, tukaj so tudi druge možnosti, in sicer se jih lahko izbere po postopku pogajanj z zainteresiranimi gradbinci brez predhodne objave," je predlagal.

V NSi ne želijo, da bi zaradi sanacije škode zastale druge reforme, kot je na primer zdravstvena, bo pa, kot je ocenil Vrtovec, ujma determinirala vlado, ne samo naslednje leto, ampak tudi v času volitev leta 2026. "Dela je veliko, za vlado zaradi te ujme toliko več, je pa to ta trenutek primarna stvar," je sklenil.