Revija Reporter
Slovenija

Jani Möderndorfer spet menja stranko: Adijo, Počivalšek, Šarec je moj novi šef!

Reporter, STA

15. maj. 2020 11:26 Osveženo: 14:27 / 15. 5. 2020

Deli na:

Jani Möderndorfer

Primož Lavre/Reporter

Poslanec Jani Möderndorfer je izstopil iz stranke in poslanske skupine SMC ter se pridružil poslancem LMŠ. Kot je spomnil v današnji izjavi v DZ, je ves čas nasprotoval vstopu SMC v koalicijo pod vodstvom Janeza Janše. Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović poudarja, da gre za izkušenega poslanca liberalno-socialnih vrednot.

"S tem, ko je vlada sporočila konec epidemije, je tudi konec mojega sodelovanja v stranki in poslanski skupini SMC," je uvodoma povedal Möderndorfer.

Razlogov za to je po njegovih navedbah več. Spomnil je, da je od samega začetka nasprotoval koaliciji z Janezom Janšo na čelu in opozarjal stranko, da je to pogubno ne le zanjo in za politiko, ki jo zagovarja, ampak za državo.

Dejanja vlade v zadnjem času so bila po poslančevih navedbah le novo sporočilo, kakšen način politike naj se dogaja v Sloveniji. Tega, kot napoveduje, ne bo nikoli zagovarjal. Zagovarja svoboščine, zagotovljene z ustavo, človekove pravice in vladavino prava, je pojasnil in ocenil, da se je SMC od tega zelo močno oddaljila.

Pojasnil je, da je prejel več vabil, vsaj dveh poslanskih skupin, da se jim pridruži, po tehtnem premisleku pa se je odločil za LMŠ pod vodstvom Marjana Šarca. Za zdaj vstopa v poslansko skupino, o vstopu v stranko pa se bodo še pogovarjali.

Möderndorfer je sicer prestopil že med več strankami, bil je v LDS, Pozitivni Sloveniji, SAB in SMC. Na vprašanje, ali je to kredibilno, pa je danes odgovoril z vprašanjem. "Koliko služb ste že zamenjali?". Po njegovem mnenju je prav, da se namesto o tem, kakšna je, vprašamo, kaj je v vreči, ki jo nosimo. "Imam čisto vest, vedno zagovarjam liberalne vrednote. Dokler bodo obstajale, bom iskal pot v tej smeri. To se mi zdi edino pravilno," je napovedal.

V SMC je po njegovih navedbah kar nekaj ljudi, s katerimi ima zelo dobre odnose. Večkrat so se tudi pogovarjali, ali gredo zadeve v stranki v pravo smer ali ne. Politiko pa vedno določa prvi človek, je dejal Möderndorfer in dodal: "Ko vidiš, da je koalicija bolj pomembna od poslanstva stranke, za katero se je izrekla na kongresu, ni več vprašanje odnosov med ljudmi, ampak vprašanje do tvoje vesti." Večina poslancev se je po njegovih besedah strinjala in podpirala, posamezniki in vodstvo stranke pa kategorično ne.

Na vprašanje, ali bi mu lahko pri odhodu iz SMC sledil še kakšen poslanec, pa je odgovoril, da znajo vsi misliti s svojo glavo. Pravi pa, da nobena poslanska skupina ne želi nobenega prestopa, saj jih je vedno strah, če sledijo še naslednji.

Vodja opozicijske poslanske skupine LMŠ Golubovič je nad prihodom Möderdorferja v njihove vrste izrazil zadovoljstvo in v izjavi v DZ ocenil, da gre za izkušenega poslanca, ki zagovarja liberalno-socialne vrednote, ve, kaj je parlamentarna demokracija, je svobodomiseln in je vseskozi deloval v levosredinskem bloku.

Kot je napovedal Golubović, Möderndorferju omogočajo, da bo nadaljeval vodenje parlamentarne preiskovalne komisije glede sumov nezakonitega financiranja SDS in pranja denarja v NKBM.

Na vprašanje o Möderndorferjevih preteklih prestopih med različnimi strankami pa je odgovoril, da je to odločitev vsakega posameznika, glede tega ne vidi velikih težav. "Če se ne vidi več v neki sredini, ali če oceni, da je stranka, v kateri je, zašla iz levosredinske oz. liberalno-socialne smeri bolj v desnosredinsko polje, je v njegovi domeni, da se odloči," je dodal Golubović.

Koalicijske SDS, SMC, NSi in DeSUS imajo tudi po odhodu Möderndorferja v DZ potrebno večino, 47 glasov. SMC ostaja z devetimi poslanci, LMŠ pa jih ima zdaj 14.

Na vprašanje, ali se morda za prestop pogovarjajo še s katerim drugim poslancem, je Golubović odgovoril, da je to odločitev vsakega posameznika. Spomnil pa je, da so že v začetku februarja pojasnili, da so vrata LMŠ odprta za vse poslance, "ki verjamejo v liberalno-socialne vrednote in v to, da se mora sredinska politika okrepiti".

"Če bo kdo potrkal na naša vrata, se bomo z njim pogovarjali," je napovedal Golubović. Prestop Möderndorferja pa se je po njegovih besedah zgodil zelo na hitro.

Nekdanji član LDS je bil na lokalnih volitvah leta 2006 v Mestni svet Mestne občine Ljubljana izvoljen kot član Liste Zorana Jankoviča, v katero je pred tem prestopil.

Na državnozborskih volitvah 2011 je bil Möderndorfer izvoljen za poslanca Pozitivne Slovenije, po razkolu stranke je bil med soustanovitelji Zavezništva Alenke Bratušek, leta 2015 pa je to stranko zapustil in se pridružil Stranki modernega centra Mira Cerarja.