Revija Reporter
Slovenija

Nezaupnica Janševi vladi, Bratuškova nova mandatarka

STA

27. feb. 2013 21:18 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanci so s 55 glasovi za in 33 proti izglasovali konstruktivno nezaupnico vladi Janeza Janše in za mandatarko izvolili vodjo PS Alenko Bratušek. Podporo so ji pred tajnim glasovanjem napovedali v PS, SD, DL, DeSUS in večina v SLS, odrekli pa v SDS in NSi. Bratuškova je prisegla kot prva mandatarka za sestavo nove vlade v zgodovini Slovenije.

V nagovoru po prisegi se je zahvalila za zaupanje, kar razume kot potrditev, da "lahko Slovenijo skupaj popeljemo na mesto, kamor si želi". "Moja roka bo odprta za sodelovanje, to si želijo tudi naši ljudje," je dejala.

Na seji DZ je bilo po besedah Bratuškove izrečenih veliko besed, težkih in kritičnih ter besed nezaupanja. "A tudi polno besed spodbude, optimizma in upanja, da bo v Sloveniji drugače in bolje," je povedala in dodala, da si bo zapomnila predvsem slednje.

"Težko bo, a sama zaupam v naše ljudi, ki so se v zgodovini izkazali, da znajo stopiti skupaj, ko je najtežje. In zdaj je v naši zgodovini zopet ta čas," je povedala.

Dejala je še, da je njihova naloga vzpostaviti razmere, v katerih bodo državljani in državljanke ponovno začeli pridobivati zaupanje v demokratično ureditev in se z upanjem ter pričakovanjem udeležili prihodnjih volitev.

Razpad vlade Janeza Janše je sprožila objava poročila Komisije za preprečevanje korupcije, ki ugotavlja kršitve protikorupcijske zakonodaje pri premieru Janši. Ta je v današnjem nagovoru vnovič zavrnil vse očitke protikorupcijske komisije. Bratuškova pa je dejala, da bo njena prva prioriteta Slovenijo varno pripeljati do volitev. Med cilji vlade je izpostavila normalizacijo razmer in prekinitev z vzdušjem strahu v državi. Zagotovila je, da "v Sloveniji ne bo grškega scenarija".

Bratuškova je večino dobila zato, ker želijo stranke bodisi presekati politično krizo bodisi ustaviti "škodljivo" ravnanje Janševe vlade, po mnenju tretjih pa je to edina pot do predčasnih volitev. Podporo so ji odrekli v SDS in NSi, strankah, ki sta še ostali v Janševi vladi. Janša je bil z izglasovano nezaupnico razrešen z mesta predsednika vlade. Vlada pa bo tekoče posle opravljala do imenovanja nove vlade.

Pogajanja za oblikovanje nove vlade se bodo začela že v četrtek. Bratuškova mora listo ministrov predložiti v 15 dneh. V nasprotnem primeru ji lahko DZ določi rok, v katerem mora tak predlog predložiti. Če tudi po izteku tega roka premier ne predloži predloga za imenovanje članov vlade, pa DZ ugotovi, da je premieru prenehala funkcija.