PS, SD, DL in DeSUS podpisale koalicijsko pogodbo
13. mar. 2013 22:51 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Prvaki strank PS, SD, DL in DeSUS so v državnem zboru podpisali koalicijsko pogodbo oziroma dogovor o sodelovanju v vladi Alenke Bratušek. Z njim so dogovorili prioritete nove vlade, ki bi jo DZ lahko potrdil že čez teden dni. Po podpisu so vsi poudarili, da je konec politične krize. Mandatarka Alenka Bratušek kandidatov za ministre še ni razkrila.
Bratuškova je izrazila veselje, da so se stranke uspele uskladiti pri pogajanjih in našle skupni imenovalec za dobro ljudi in države. Predsednik SD Igor Lukšič pa upa, da bo nova vlada uspela Slovenijo obrniti na bolje in je prepričan, da jim bo uspelo. Po njegovih besedah je pomembno, da Slovenija dobi novo vlado, ki uživa večinsko podporo, tudi med ljudmi. V SD bodo naredili vse, da bo vlada delala za dobro države, je dodal.
Prvak DL Gregor Virant je poudaril, da je politična kriza končana in je čas, da zavihajo rokave in začnejo delati tisto, za kar so politiki plačani. Med štirimi koalicijskimi strankami je kar nekaj vsebinskih in programskih razlik, je dodal Virant, ki pa je prepričan, da so že dokazali, da so sposobni dosegati kompromise.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa je poudaril, da Slovenija sicer s tem trenutkom ni več v politični krizi, a da je še vedno v hudi finančni in gospodarski krizi. Prepričan pa je, da dobivamo dovolj močno vlado, ki bo kos tem izzivom. Ob tem je napovedal, da bo treba še naprej sprejemati nepopularne ukrepe.
Bratuškova je v odgovorih na novinarska vprašanja med drugim tudi poudarila, da je do sodelovanja nove koalicije prišlo tudi zaradi koraka, ki ga je storil Zoran Janković. Ta namreč po imenovanju nove vlade ne bo več predsednik PS. Če bi se obnašal tako, kot se obnašajo nekateri drugi, se ne bi pogovarjali o novi vladi in koncu politične krize, je dodala. Jankovićevo županovanje pa je po oceni Bratuškove "stvar Ljubljančanov".
Virant je glede tega vprašanja dejal, da so dogovor o sodelovanju v vladi podpisali z Bratuškovo, menijo pa da bi Janković moral odstopiti kot župan.
Prvaki omenjenih strank so glavne programske usmeritve za zaprtimi vrati uskladili sredi minulega tedna. Dogovor o sodelovanju v vladi, ki jo bo vodila vodja PS Bratuškova, med prioritetami med drugim navaja umiritev političnih strasti v državi, zagon gospodarstva, zmanjševanje javnega primanjkljaja, nadaljevanje s projektoma sanacije bank in državnega holdinga, a z nekaterimi spremembami ter skrb za javno zdravstvo.
V četrtek se sicer izteče rok, ko mora mandatarka v DZ vložiti listo ministrskih kandidatov. Kot je povedala po nocojšnji seji sveta PS, jih bo ob vložitvi tudi razkrila javnosti. Je pa zagotovila, da je seznam zapolnjen. Zaslišanja kandidatov bodo predvidoma potekala v ponedeljek in torek, medtem ko bi v DZ novo vlado lahko potrdil že v sredo.
Znano je, da SD za ministrske kandidate predlaga, da bi Anja Kopač Mrak vodila ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Jernej Pikalo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Dejan Židan pa ministrstvo za kmetijstvo in okolje. Senko Pličanič, ki je bil v vladi Janeza Janše minister za pravosodje in javno upravo, je danes potrdil, da bo ponovno kandidiral za vodenje pravosodnega resorja, javna uprava pa se seli pod okrilje notranjega ministrstva. Glede vodenja slednjega ni še potrditve, se pa neuradno kot kandidatko omenja Andrejko Grlić. Virant pa naj bi neuradno bil kandidat za ministra za infrastrukturo in prostor.
Kot mogoč minister za finance se omenja ekonomist Andrej Vizjak. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo naj bi prevzel direktor podjetja Ocean Orchids Roman Ferenčak ali pa poslanec PS Stanko Stepišnik. Ministrstvo za obrambo bi lahko vodil nekdanji sekretar na omenjenem ministrstvu Uroš Krek ali pa obramboslovec Klemen Grošelj. Ministrstvo za kulturo naj bi prevzel vodja oddelka za kulturo na mestni občini Ljubljana Uroš Grilc, minister brez listnice, zadolžen za vodenje urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, pa naj bi postal poslanec PS Roman Jakič. Po nekaterih informacijah pa naj bi Jakič utegnil postati obrambni minister. V tem primeru naj bi bila kandidatka za ministrico brez listnice poslanka PS Tina Komel.
Jasno je že, da je kandidat za zunanjega ministra Erjavec, za ministra za zdravje pa Tomaž Gantar, prav tako iz kvote DeSUS.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke