Revija Reporter
Slovenija

Nedostojno vedenje muslimanskih osnovnošolcev v samostanu Olimje?

Nenad Glücks
1 7.017

21. avg. 2021 6:00

Deli na:

Bratje Svetega Frančiška skrbijo tako za romarje kot za turiste, ki si pridejo ogledat lekarno in samostan Olimje.

wikipedia

Kot je zapisal eden od uporabnikov omrežja twitter, so dolenjski učenci povedali, da so se ob obisku samostana Olimje njihovi sošolci muslimani vedli izredno nedostojno. Govorili smo s patrom iz samostana, ki o tem ni vedel nič. Smo pa bili o podobnem vedenju na drugih lokacijah že obveščeni.

Uporabnik twitterja z vzdevkom Jona je pred nekaj dnevi zapisal, da so dolenjski osnovnošolci povedali, da so ob končnem izletu oziroma ob obisku samostana Olimje njihovi sošolci muslimani »nesramno zavračali vstop, potem pa so si notri tiščali ušesa in pljuvali po tleh, slikah, predmetih.« Dodal je, da »to uvažamo danes. Konec ni daleč.«

V odzivu na sogovornike je pojasnil, da so skušale učiteljice te otroke umiriti, vendar kaj dosti niso mogle. Uporabnica z imenom Maja je zatrdila, da je bilo enako pri njihovem osnovnošolcu, ko so imeli izlet v samostan Stična. »Muslimani so zavračali ogled in zaničevali krščansko kulturo.«

Poklicali smo v minoritski samostan Olimje, kjer nam je pater Ernest Benko razložil, da o opisanem dogodku ne on ne drugi patri ne vedo nič. Praviloma šole najavijo obisk in jim patri nudijo vodstvo. Dvomi, da se je res zgodilo, kar je zapisal omenjeni uporabnik twitterja.

Nobeden od omenjenih uporabnikov twitterja se na naše poizvedovanje, s katerih šol so učenci, ki naj bi se nedostojno vedli, ni odzval. Niti na naše vprašanje, ali so na šolah kako ukrepali. Smo pa izvedeli od drugih virov, da se podobne zadeve res dogajajo. Tako recimo ob osnovnošolskih obiskih samostana Stična in tudi cerkva po Ljubljani. Nekateri učenci muslimanske vere enostavno zavračajo vstop v cerkev, češ da jim to ne dovoljuje njihova vera.

Čeprav seveda takšne ekskurzije niso verske narave, pač pa gre za seznanjenje s slovensko kulturo in zgodovino. Poznavalci opozarjajo, da se v širši družbi sploh ne zavedamo negativnega odnosa dela otrok neslovenskega rodu do Slovenije, Slovencev in naše kulture. Seveda pa tak odnos »prinesejo« od doma.