Revija Reporter
Slovenija

Namesto Titove ceste v Ljubljani ulica Franca Rozmana Staneta?

STA

10. jul. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ljubljanski svetniki so potrdili predloge podražitev programov ljubljanskih vrtcev, pogrebnih in pokopaliških storitev ter šolskih mesečnih vozovnic za mestni prevoz. A slednje bo veljalo le, če se do 1. septembra ne uveljavi enoten sistem subvencioniranja šolskih vozovnic na ravni države.

Za vrtec v Ljubljani bodo starši po novem plačevali od dva do 36 evrov več, odvisno od dohodninskega razreda. Starši v najvišjem dohodninskem razredu, kjer je povprečni mesečni dohodek na družinskega člana leta 2010 presegal 957 evrov neto, bodo tako za otroke do 3. leta starosti plačevali 321, za starejše otroke pa 248 evrov.

Nekateri svetniki so podražitvi ostro nasprotovali. Mojca Škrinjar (SDS) je poudarila, da predlog ne vsebuje preračunanih stroškov za plače zaposlenih, ki bodo po uveljavitvi zakona za uravnoteženje javnih financ manjši. Podražitev je sicer po njenem mnenju tudi neprimerna, saj so se staršem že tako znižale plače, nekateri pa niti ne dobijo zaposlitve.

Župan Zoran Janković je njeno razpravo označil za demagogijo in izrazil začudenje nad njenim stališčem, saj je sedanja vlada z najmočnejšo stranko SDS odgovorna za nastale zakonske spremembe in tudi za ukinitev brezplačnega vrtca za drugega otroka.

Podražitvi so sicer nasprotovali v vseh svetniških skupinah, razen v Listi Zorana Jankovića. Meta Vesel Valentinčič (DeSUS) je opozorila, da so z različnimi ukrepi prizadete ravno družine srednjega sloja. Tudi Mojca Kucler Dolinar (NSi) poudarja, da so stroški za starše že tako višji, sedaj pa se dražijo še vrtci. Metka Tekavčič (SD) je prepričana, da bi se te stvari lahko uredile tudi drugače, in poudarja, da Ljubljana ni zadolžena zato, ker so vrtci prepoceni. Po mnenju Mihe Jazbinška (Zeleni Slovenije) pa je Ljubljana že tako energetsko potratna, zato ne more podpreti podražitve vrtcev zaradi večjih strokov energentov.

Podporniki podražitve pa so poudarili, da ta sicer nikomur ni všeč, je pa utemeljena in bistveno manj vpliva na ljudi kot nekatere zakonske spremembe v zadnjem času.

Svetniki so podprli tudi predlog sklepa o določitvi notranjih igralnih površin v javnih vrtcih v prihodnjem šolskem letu in vnovično objavo razpisa za dodelitev koncesij zasebnikom za največ 50 oddelkov za otroke do 3. leta starosti.

Zaradi izgub, ki jih beležijo v Javnem podjetju Žale, se bodo podražile tudi cene pogrebnih storitev za sedem odstotkov in najemnin za grobove za 8,8 odstotka. Kot je pojasnil v. d. direktorja družbe Žale Robert Martinčič, so podražitve manjše od potrebnih za poslovanje brez izgube. Z včeraj sprejetimi spremembami odloka o pokopališki in pogrebni dejavnosti pa se med drugim na prostoru za raztros pepela prepoveduje polaganje drugih predmetov razen cvetja in sveč.

Šolske mesečne vozovnice za mestni prevoz, ki zdaj stanejo 17 evrov, pa naj bi se podražile za tri evre. Anže Logar (SDS) je sicer poudaril, da je vlada že poslala v DZ predlog za enotno ureditev subvencioniranja prevoza dijakov in študentov z javnim prometom. Janković pa je dodal, da se še vedno ne ve, ali bo to veljalo tudi za mestni prevoz.

Svetniki so podprli tudi osnutek predlogov poimenovanj različnih ulic, med katerimi je predvideno tudi poimenovanje razveljavljene Titove v Štajersko cesto. Gregor Istenič (SD) pa je ob tem predlagal, da bi se ta ulica poimenovala po Francu Rozmanu Stanetu. O predlogih bodo svetniki odločali po poletnih počitnicah.