»Naključni« posli družine Janković s kriminalci
5. jul. 2013 5:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Jure Janković ni edini član družine Janković, ki je imel bližnja srečanja s kriminalci.
Zelo neverjetno naključno srečanje s preprodajalcem mamil se je zgodilo tudi Damijanu Jankoviću, starejšemu sinu ljubljanskega župana, ki je leta 2008 sklepal predpogodbo o prodaji zemljišča na Barju družbi Branton v lasti Bruna Filipiča. Do podpisa pogodbe ni prišlo, ker so medtem Filipiča aretirali zaradi prevoza 200 ton anhidridne kisline, ki se uporablja pri proizvodnji heroina, zaradi česar je bil nato obsojen na tri leta zapora. Damijan je zatrjeval, da za kriminalno dejavnost nesojenega kupca ni vedel, na vprašanje preiskovalne komisije, ali se je o poslu pogovarjal s svojim očetom Zoranom Jankovićem, pa ni hotel odgovoriti. Na podlagi cene, po kateri bi zemljišče prodal, se lahko sklepa, da je vnaprej vedel, da se bo z novim prostorskim načrtom spremenila namembnost zemljišča.
Tik pred volitvami se je razkrilo, da Zoran Janković celo osebno pozna Dragana Tošića, ki je bil glavni obtoženec slovenskega dela akcije Balkanski bojevnik, v kateri so preganjali mednarodno združbo prekupčevalcev s kokainom. Župan je na tiskovni konferenci povedal, da je Tošiću mestna občina Ljubljana na dražbi prodala lokal na vogalu, pozneje pa se je srečal s Tošićevo ženo Meri in ji prodal polovico lokala Kavarna Rog, medtem ko je bila druga polovica že prej v Tošićevi lasti. Nekaj časa je Tošić za kavarno mestu plačeval izjemno nizko najemnino, ker naj bi bil mestni lokal zanemarjen. Tošić je bil, kot je znano, na sojenju oproščen, potem ko je sodišče izločilo dokaze, ki so jih v predkazenskem postopku s posebnimi metodami in sredstvi pridobili srbski kriminalisti – po prepričanju obrambe in sodišča nezakonito.
Ob vseh teh naključnih srečanjih in znanstvih Jankovićeve družine ni čudno, da so morebitno izvolitev ljubljanskega župana za predsednika vlade problematizirali v diplomatskih krogih, kjer so razpolagali s podatki obveščevalnih služb svojih držav. Zato najbrž tudi ni naključje, da Zoran Janković ni dobil dovolj podpore v državnem zboru za izvolitev, javno sta se ga odrekala celo prvaka dveh levosredinskih strank, ki so ju domači strici pozneje prisilili v podporo njegovi vladi.
VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE