Na Kongresnem trgu je zadišalo po jogurtni revoluciji
17. nov. 2012 16:54 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Kongresni trg v Ljubljani so danes za dobri dve uri preplavili demonstranti, ki nasprotujejo varčevalnim ukrepom, od vlade pa zahtevajo, naj ne ruši socialne države. Med demonstranti so bili tudi nekateri politiki opozicijskih strank: predsednika Pozitivne Slovenije in SD - Zoran Janković in Igor Lukšič ter nekdanji predsednik države ter vodja Foruma 21 Milan Kučan.
Današnje demonstracije, ki so potekale v okviru vseevropskih demonstracij, so organizirale tri sindikalne centrale - Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), Konfederacija novih sindikatov Slovenije (KNSS) Neodvisnost), Študentska organizacija Slovenije in Zveza društev upokojencev Slovenije. Po dogodku so organizatorji demonstracije ocenili kot uspešne.
Sindikati opozorili na brezposelnost in rušenje socialne države
Predsednik ZSSS Dušan Semolič je poudaril, da krize niso povzročile štipendije in plače, temveč pohlepni kapital in pogoltnost po dobičkih. Dejal je, da je treba dati zelo jasno in odločno sporočilo, "da živimo v 21. stoletju in da delavci niso blago". Od vlade zahtevajo, naj se upre neoliberalnim konceptom, virusu, ki razsaja v Evropi. "Uprimo se vsem, ki uničujejo socialno državo," je dejal Semolič.
Predsednik KSJS Branimir Štrukelj je opozoril, da je v državi brez dela vsak dan več ljudi. Če je rezanje socialne države, uničevanje javnih storitev, zniževanje plač in odpuščanje vse, kar je vlada sposobna storiti, če nima pozitivnega programa, za katerega bi pridobila soglasje večine, Štrukelj predsedniku vlade Janezu Janši sporoča, da je ta trenutek pravi za to, da si poišče delo, ki ga zmore in ki ne bo škodilo drugim. Povedal je tudi, da bodo delovna mesta branili tudi z generalno stavko, če bo to treba.
Predsednik KNSS Neodvisnost Drago Lombar od vlade zahteva, naj neha groziti in poniževati ter zlorabljati oblast. "Ne dovolimo, da jemljejo nam, ki krize nismo povzročili, da nas ščuvajo enega proti drugemu in da zmanjšujejo naše pravice," je poudaril.
Na težak položaj opozorili tudi upokojenci in mladi
Tudi predsednica zveze društev upokojencev Mateja Kožuh Novak meni, da se sedanji politiki niso naučili ničesar drugega iz zgodovine kot to, da morajo prebivalce skregati med seboj, če hočejo vladati v imenu kapitala. Demonstracije so po njeni oceni pokazale, da znamo stopiti skupaj. "Ne dovolimo, da nas še naprej delijo na leve in desne, verne in neverne, pametne in neumne, komuniste in liberalce, Slovence in Neslovence," je pozvala.
Na svoj položaj so opozorili tudi mladi. Predsednik Študentske organizacije Slovenije Mitja Urbanc je poudaril, da protestirajo proti ukrepom, ki poslabšujejo položaj mladih, proti uničenju javnega kakovostnega visokega šolstva ter proti komercializaciji in privatizaciji izobraževanja. Predsednik Dijaške organizacije Slovenije Alen Hliš pa je dejal, da so dijaki prelahka tarča napadov z visokih položajev. "Kruljenje naših želodcev postaja preglasno. Poslušajte nas zdaj, jutri bo kruljenje tako močno, da ne boste mogli spati," je opozoril.
Vizjak demonstracije jemljejo kot opozorilo
Iz vladne ekipe se je na demonstracije proti vladnim varčevalnim ukrepom odzval minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak. V izjavi za STA je dejal, da demonstracije jemljejo kot opozorilo, kot stališča zlasti sindikatov v zvezi z dogajanjem v Sloveniji in drugje. A demonstracije po njegovih besedah niso dovolj za rešitev. Pot k rešitvi sta pogovor in dogovor, meni minister.
Ob tem je Vizjak poudaril, da ne glede na današnje demonstracije prisega na socialni dialog. Zatrdil je, da bo dialog v zvezi s pokojninsko reformo in reformo trga dela še naprej vodil v maksimalni možni meri iskanja dogovora in soglasja. Vizjak ne verjame, da je vlada sprejemala kakršne koli odločitve brez poskusa dogovora. A če soglasja ni, vlada po njegovih besedah za to ne more prevzeti odgovornosti, temveč mora ne glede na to ukrepati.
Med demonstranti tudi nekateri politiki opozicijskih strank
Demonstracij so se udeležili tudi nekateri politiki opozicijskih strank. Predsednik SD Igor Lukšič je za STA pojasnil, da demonstrira proti usmeritvi, ki jo imata vlada in tudi EU. Po njegovem mnenju Slovenije ni moč spraviti v nov zagon le z varčevanjem, brez podpore slovenskim podjetjem. Kot ocenjuje, vlada nima politike novih delovnih mest in industrijske politike, zato "je nemogoče, da bi samo z varčevalnimi ukrepi dosegla rezultate, ki si jih želi".
Med demonstranti je bilo opaziti tudi predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića in vodjo poslanske skupine te stranke Janija Möderndorferja, ki izjav za medije nista dajala. Poslanka PS Janja Klasinc pa je podobno kot Lukšič dejala, da protestira ne le proti reševanju krize v Sloveniji, temveč tudi v dobršnem delu Evrope.
Dogodek minil mirno
Demonstracije so minile mirno, brez incidentov. Policisti so morali ukrepati le na Prešernovem trgu zaradi prižiga bakle. Sicer pa je pri varovanju današnjih demonstracij sodelovalo 400 policistov. Demonstranti so sicer kmalu po zaključku uradnega dela dogodka zapustili prizorišče.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke