Revija Reporter
Slovenija

Na Bledu o spravi med Izraelci in Palestinci

STA

3. sep. 2024 12:36 Osveženo: 12:41 / 03. 9. 2024

Deli na:

Nekdanja zunanja ministrica Izraela Cipi Livni

Primož Lavre

Udeleženci panela v okviru Blejskega strateškega foruma z naslovom Sprava: Učenje iz preteklosti za pravičnejšo prihodnost so danes govorili o procesu sprave v kontekstu več preteklih in trenutnih konfliktov, vključno s Palestino in Izraelom. Izpostavili so pomen diplomacije in dialoga, odgovornosti in soočanja s preteklostjo.

"Palestinci prosimo za mir, pravico in varnost že več kot 75 let. Brez tega ne bomo mogli doseči sprave. Najprej svoboda, nato pravica in šele nato sprava," je uvodoma dejala direktorica organizacije Women of the Sun iz Palestine Rim Hadžajreh.

Članica izraelske organizacije Women Wage Peace Nama Barak Wolfman pa je dejala, da izraelsko-palestinski konflikt "povzroča veliko trpljenja tako med Izraelci kot Palestinci", zato morajo nadaljevati z dialogom, četudi je to zelo težko, ob tem pa "pogled usmeriti v prihodnost".

"Obe strani sta še vedno ujeti v lastnih krivicah in lastnih zgodbah, ne želita razumeti druge strani," je ocenil generalni sekretar Unije za Sredozemlje Naser Kamel, pri čemer se je navezal tudi na ponedeljkov pogovor z nekdanjo izraelsko zunanjo ministrico Cipi Livni v okviru BSF.

"Sodelovati je mogoče le, če priznate krivico, odkrijete resnico in skušate ustvariti skupno zgodbo, ki temelji na skupnih interesih," je dodal.

Podobno je menil tudi nekdanji južnoafriški ustavni sodnik in aktivist Albie Sachs, ki izvira iz judovske družine, v svojem nagovoru pa je potegnil vzporednice med možnostmi sprave v okviru palestinsko-izraelskega konflikta in obdobjem po apartheidu v Južni Afriki.

"Judje, ki razumejo, zakaj je Izrael pomemben, bi morali razumeti tudi, zakaj je palestinska država enako pomembna. Palestinci imajo pravico do enakega ponosa na svojo državo ter do moči in vitalnosti, kot so jo dobili Judje v Izraelu. [...] Največje zagotovilo za preživetje Izraela je močna Palestina," je dejal Sachs.

Na panelu o spravi je bilo govora tudi o drugih preteklih in trenutnih konfliktih, vključno z vojno v Ukrajini. Generalni sekretar Unije za Sredozemlje Kamel se je ob tem navezal na besede premierja Roberta Goloba, ki je v ponedeljek v okviru panela voditeljev na BSF omenil dvojna merila glede vojn v Ukrajini in Palestini.

"Zelo pomembno je, zlasti v Evropi, da se zavemo, da globalni jug ne bo prepričan o pravičnosti in upravičenosti naše podpore suverenosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine, če enak standard ne bo veljal za dogajanje v Palestini," je dejal Kamel.

Vsi udeleženci so se strinjali, da je med še vedno trajajočimi konflikti zelo težko voditi dialog, vendar si je treba kljub temu prizadevati za spodbudno okolje za diplomacijo, za razumevanje med sprtimi stranmi, in razreševanje posledic konfliktov s pomočjo demokratičnih institucij.