Revija Reporter
Slovenija

Ministrstvo za pravosodje za prihodnje mesece napoveduje drugi del sodne reforme

26. okt. 2013 9:32 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ministrstvo za pravosodje za november napoveduje predstavitev več zakonskih predlogov za izvedbo drugega dela t.i. sodne reforme. Med drugim pripravlja vnovični noveli zakona o sodiščih in zakona o sodniški službi ter novelo zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora. Spomladi 2014 naj bi bil pripravljen še tretji del reforme.

Sodno reformo je minister za pravosodje Senko Pličanič napovedal že lani, ko je bil minister za pravosodje v takratni vladi Janeza Janše. Prvi del reforme je bil izveden julija letos, ko je DZ sprejel novelo zakona o sodiščih in novelo zakona o sodniški službi, povišale pa so se tudi sodne takse.

Že junija so sicer ministrstvo, vlada in vrhovno sodišče podpisali skupno zavezo za izboljšanje stanja v sodstvu, pri tem pa se je ministrstvo med drugim zavezalo, da bo pripravilo nekatere zakonodajne spremembe, ki bi pospešile delo in učinkovitost sodišč, in naj bi predstavljale drugi del reforme.

Razmišljajo o novih pristojnostih Sodnega sveta

Kot so za STA pojasnili na ministrstvu, nameravajo v ta namen novembra pripraviti več sklopov zakonskih sprememb. Z novima novelama zakona o sodiščih in zakona o sodniški službi nameravajo optimizirati mrežo sodišč in dokončno vzpostaviti okrožja kot upravljavske enote, preučujejo pa tudi možnost, da bi po novem mrežo sodišč določalo sodstvo samo, pristojnost za to pa bi imel Sodni svet.

V Sodnem svetu so za STA pojasnili, da bi bila takšna rešitev razumna, a opozorili, da jim je zakonodajalec z zadnjo novelo zakona o sodiščih odvzel vse naloge v zvezi z upravljanjem sodišč in nadzorom nad njihovim delom ter jih prenesel na vrhovno sodišče. Med odvzetimi pristojnostmi na Sodnem svetu omenjajo pristojnost za določanje števila sodniških mest, oblikovanje meril za ocenjevanje kakovosti dela sodišč in pripravo letnega poročila o delu sodstva za DZ.

Z omenjenima novelama namerava sicer ministrstvo v zakon o sodiščih in zakon o sodniški službi vnesti tudi priporočila Skupine držav za boj proti korupciji Greco, ki gredo predvsem v smeri večje integritete in transparentnosti sodstva.

Novosti tudi pri izobraževanju bodočih sodnikov

Pomembne novosti ministrstvo napoveduje tudi pri izobraževanju bodočih sodnikov. Kot pojasnjujejo, v ta namen pripravljajo uvedbo sodniških šol kot oblike obveznih izobraževanj za opravljanje sodniške funkcije, ki bi bile namenjene pridobivanju znanj o organizaciji in vodenju sodnih postopkov ter preverjanju ustreznosti osebnostnih lastnosti za opravljanje sodniškega poklica. Ker pa gre za obsežnejše spremembe, ki v veliki meri zadevajo tudi vse pravne fakultete v državi, na ministrstvu napovedujejo, da bodo omenjene spremembe verjetno šele del tretje faze sodne reforme, ki naj bi bila izvedena spomladi 2014.

V Sodnem svetu so za STA pojasnili, da se z uvedbo sodniške šole strinjajo in dodali, da bi bila taka ureditev primerljiva tudi z ureditvami v sosednjih državah.

Na Vrhovnem sodišču pa se do te in drugih rešitev, ki jih pripravlja ministrstvo, še ne želijo opredeljevati. Kot so navedli za STA, se bodo do njih lahko opredelili šele, ko jih bo ministrstvo predstavilo. Kot že pred časom so tudi tokrat poudarili, da je treba vse spremembe opravljeni premišljeno in celovito.

Reformno zakonodajo po navedbah ministrstva sicer pripravlja posebna delovna skupina, v kateri sodelujejo predstavniki vrhovnega sodišča, višjih sodišč, sodnega sveta, Slovenskega sodniškega društva, Komisije za preprečevanje korupcije, Pravne fakultete Univerze v Ljubljani, Pravne fakultete Univerze v Mariboru, Evropske pravne fakultete v Novi Gorici in uslužbenci ministrstva za pravosodje, vodja skupine pa je državna sekretarka Tina Brecelj.

Dodatno je minister septembra letos imenoval delovno skupino, v kateri sodelujeta predstavnika vrhovnega sodišča. Omenjena skupina naj bi sicer še v letošnjem letu pripravila predlog novele zakona o izvršbi in zavarovanju. Ta naj bi med drugim razširila pristojnosti strokovnih sodelavcev za odločanje v nekaterih zadevah z namenom razbremenitve sodnikov; uvedla oklicni postopek upnikom zemljiškega dolga v nepremičninski izvršbi, ki bo od teh upnikov proti sankciji prekluzije terjal izročitev zemljiškega pisma in prijavo njihovih terjatev v izvršilnem postopku; ter uvedla možnost zavarovanja tudi z zastavno pravico na poslovni delež dolžnika.

V pripravi še drugi zakonski predlogi

Na ministrstvu za prihodnje mesece pripravljajo še nekaj zakonskih predlogov. Tako je v pripravi predlog novele zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (na vlado naj bi prispela konec oktobra oziroma v začetku novembra), v kratkem pa naj bi bile pripravljene tudi spremembe zakona o kazenskem postopku in zakona o pravdnem postopku. Prenoviti nameravajo tudi zakon o arbitraži.

Glavni namen novele zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora je po navedbah ministrstva odpraviti pomanjkljivosti, ki so se pokazale v prvem letu izvajanja zakona. Pri tem novela ne bo toliko usmerjena v bistveno povečevanje pooblastil posameznim organom ampak v boljšo koordinacijo vseh sodelujočih organov.

S spremembami zakona o kazenskem postopku in zakona o pravdnem postopku pa želi ministrstvo zagotoviti čim večjo učinkovitost omenjenih postopkov, obsežno elektronsko poslovanje in druge spremembe.