Ministrski optimizem: Kolar Celarčeva "računa", da bo ministrica še vsaj dva mandata
3. apr. 2015 8:33 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je v pogovoru za Mladino dejala, da si zaradi krize v zdravstvu ne smemo privoščiti, da bi delali spremembe na hitro in brez premisleka. Če bo uspela z reformo, bi lahko slovenski pristop k reformi postal primer dobre prakse. Sicer pa pričakuje, da bo ministrica še vsaj dva mandata.
Kolar Celarčeva se strinja s tistimi, ki mislijo, da nas kriza vse skupaj postavlja v stanje urgentnosti. "Zato imamo ves čas občutek, da se nam mudi in da ni časa za razmislek. V zdravstvu si tega ne smemo privoščiti. Ena prehitra odločitev naredi ogromno škodo vsem prebivalcem," je dejala.
Pri ustvarjanju analize zdravstvenega sistema, vzporedno s katero naj bi nastala reforma, sodeluje Svetovna zdravstvena organizacija. Po ministričinih besedah je analizo želela opraviti tudi Svetovna banka, "za kar so se nekateri tukaj močno zavzemali". A je zaradi izkušenj s Svetovno banko v drugih državah ponudbo zavrnila.
Kot pravi, tisti, ki jo poznajo, vedo, da je projekte, ki si jih je zastavila, tudi uresničila. "Boste videli, do konca leta bomo pripravili krovne dokumente, analizo, strategijo in zakone. Ne želim, da bi šla Slovenija po poti npr. Slovaške, ki je najela nizozemske svetovalce, po njihovem priporočilu ustanovila več zavarovalnic in po tem ugotovila, da so ji stroški za zdravstvene storitve ušli izpod nadzora," je dejala in dodala, da slovaška vlada sedaj toži najete svetovalce.
Potrdila je tudi, da nekatere interesne skupine želijo vplivati na oblikovanje rešitev v novi zakonodaji. "Moji sodelavci so v skladu z zakonom že prijavili nekatere lobistične stike." Med drugim so jo obiskali tudi predstavniki Mednarodnega foruma znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb.
Ministrica priznava, da zadnje napetosti v koaliciji ne ustvarjajo najbolj konstruktivnega ozračja za dobro delo ter za zahtevne in celovite spremembe zdravstvenega sistema.
Kot pravi, je velika prednost pri njenem delu ta, da je ne skrbi, "ali bom še imela službo, zato mi ni treba sprejemati gnilih kompromisov in nikomur nisem nič dolžna".
Za finančne težave izolske bolnišnice pravi, da bodo tam potrebovali sanacijsko ekipo. Glede vodenja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana pa je dejala, da ne ve, kdo se je prijavil na razpis. "Vem pa, da se za vodenje četrte največje organizacije v Sloveniji, ki ima okoli 440 milijonov evrov prihodkov, 7778 zaposlenih, nista prijavila dva odlična menedžerja, ker bi bila njuna plača 4600 bruto in po zakonu nimata nobene možnosti za nagrado ob uspešnem delu," je povedala.
Dejala je tudi, da ni proti Samu Fakinu, ki se vnovič poteguje za generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje, je pa proti njegovemu načinu vodenja. "Osem let je dolgo obdobje, v katerem bi bilo mogoče v zdravstveni blagajni narediti več. Včasih imam občutek, da se gospod Fakin obnaša, kot da gre za njegovo zavarovalnico, ne pa za denar zavarovancev," je dejala.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke