»Minister Grilc je aktivno vključen v kreiranje in izvajanje diskreditacije Jožeta Možine«
10. jan. 2014 16:22 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Gonja proti podelitvi nagrade Prešernovega sklada Jožetu Možini za film Pedro Opeka, dober prijatelj je političen pritisk, menijo predlagatelji nagrade. Pritisk po njihovem tudi kaže, da je "minister aktivno vključen v kreiranje in izvajanje diskreditacije Jožeta Možine in njegovega dela". Dodajajo tudi, da odločitev Upravnega odbora Prešernovega sklada ni v nasprotju z zakonom in da je UO v svojem odločanju avtonomen.
Izjava predlagateljev:
V medijih se je razvila neverjetna gonja proti podelitvi nagrade Prešernovega sklada Jožetu Možini za film Pedro Opeka, dober prijatelj. Še posebej alarmantno je dejstvo, da se je v to vključil tudi minister za kulturo z enostransko razlago zakonskih določil in problematiziranjem delovanja avtonomnega Upravnega odbora Prešernovega sklada. To je političen pritisk, ki kaže, da je minister aktivno vključen v kreiranje in izvajanje diskreditacije Jožeta Možine in njegovega dela.
Film Pedro Opeka, dober prijatelj je vrhunsko delo, ki je nagovorilo široke množice in doseglo tudi odličen odmev v tujini. Z namenom, da bodo stvari pred javnostjo pregledne, prilagamo utemeljitev, ki smo jo kot sopredlagatelji posredovali odboru v postopku zbiranja predlogov za Prešernove nagrade. Po naših podatkih sta bili nominaciji za film Pedro Opeka, dober prijatelj najmanj dve, drugo so podali trije Prešernovi nagrajenci: akademik Drago Jančar, akademik Niko Grafenauer in akademik Zorko Simčič.
Strokovno komisijo pozivamo naj v luči preglednosti in širšega razumevanja nemudoma razgrne vse predloge in utemeljitve. Javnost in davkoplačevalci imamo pravico vedeti kdo kandidira za najvišje nagrade s področja kulture v državi in s kakšnimi argumenti je opravljena izbira.
DOKUMENT: Predlog za nagrado Prešernovega sklada
Odstop strokovne komisije Prešernovega sklada za scenske umetnosti zaradi odločitve UO o letošnji nagradi Jožetu Možini je sprožil burne odzive. Svetovni slovenski kongres in Svet slovenskih organizacij iz Italije sta zgrožena nad nizko kulturno ravnijo in omalovaževanjem avtorja filma, stranka Solidarnost pa zahteva odstop upravnega odbora.
Svetovni slovenski kongres in Svet slovenskih organizacij iz Italije kot dva izmed sopredlagateljev letošnje nagrade Prešernovega sklada Možini sta zgrožena nad nizko kulturno ravnijo in omalovaževanjem avtorja filma o Pedru Opeki, ki jih je bilo v zadnjih dneh zaslediti v nekaterih slovenskih medijih, so zapisali v sporočilu za javnost.
"To je sramota za slovensko kulturo in tiste medije, ki so v to vpleteni," so zapisali. Kot poudarjajo, spoštujejo različna mnenja, tudi na področju kulture in umetnosti, vendar pa tako žaljiva in koordinirana kampanja zoper umetniški izdelek in avtorja presega mejo sprejemljivega in dodatno poslabšuje stanje slovenske kulture.
"Če kaj, je prav film Pedro Opeka, dober prijatelj v slovenski prostor vnesel sporočila sožitja, pravičnosti, ljubezni, človekoljubja, skratka tistega, kar predstavlja kulturo v najširšem in najpomembnejšem pomenu besede. In tistega, kar Slovenija sedaj najbolj potrebuje," menijo.
Avtor je s tem delom po njihovem prepričanju pomembno in pozitivno prispeval k slovenski kulturi ter njeni promociji tudi v tujini. Zato je toliko bolj žalostno, da je film, ki ga je z navdušenjem sprejela tudi množica slovenskih gledalcev, tako grobo napaden, avtor pa žaljivo osebno diskreditiran.
Svetovni slovenski kongres in Svet slovenskih organizacij iz Italije zato UO pozivata, naj ne "podlega primitivnim političnim in medijskim pritiskom".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke