Jerovšek: Naj se preneha »pogrom« okoli Možine in Opeke.
23. jan. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Včerajšnja seja odbora za kulturo DZ, ki je imela na dnevnem redu le eno točko, domnevni politični pritisk ministra Uroša Grilca na upravni odbor Prešernovega sklada, je izzvenela v spravnem tonu. Poslanci so podprli sklep odbora, da ministrstvo prouči normativne akte, povezane s Prešernovimi nagradami, in v primeru nejasnosti pripravi spremembe.
Poslanska skupina SDS, ki je zahtevala sklic nujne seje, je ministru Grilcu očitala, da se je vključil v dogajanje, ki ga je sprožila odločitev upravnega odbora Prešernovega sklada, da podeli nagrado kandidatu, ki ga strokovna komisija ni uvrstila v končni izbor, to je Jožetu Možini za film dokumentarec Pedro Opeka, dober prijatelj. Minister naj bi namreč po njenem prepričanju vršil nedopusten politični pritisk na odbor sklada.
Minister je obtožbe o političnem pritisku, ki so se prelevile tudi v obtožbe o diskreditaciji dela Jožeta Možine, zanikal. Kot je dejal, se v svojih izjavah ni opredeljeval do vsebine odločitve upravnega odbora sklada. Tudi ni oporekal avtonomnosti odbora sklada pri njegovih odločitvah, se je pa opredelil do odločitve, kako je odbor ravnal glede Možine. Opozoril je le na manjkajoči korak v postopku - upravni odbor Prešernovega sklada naj bi namreč odločitev sprejel na podlagi mnenja strokovne komisije, ki ga v primeru Možine ni bilo, in izrazil pričakovanje, da bo odbor sklada ravnal v skladu z zakonodajo in predpisi. Poslance je tudi pozval, naj mu navedejo en sam njegov citat, ki bo dokazal njihove obtožbe.
Jožef Jerovšek (SDS) je menil, da do zapletov ne bi prišlo, če ne bi šlo za film o Pedru Opeki. Sicer pa dogajanje, ki ga je v javnosti sprožila odločitev o nagradi Možini, razume tudi kot diskreditacijo decembra lani preminulega predsednika upravnega odbora Prešernovega sklada, akademika Jožeta Trontlja, ki je pri tej odločitvi sodeloval in ki je, kot je dejal Jerovšek, tudi sam živel te vrednote.
Sam meni, da je bila odločitev pravilna. Kot je dejal, ne bo ocenjeval umetniške vrednosti, pomembne pa so vrednote Pedra Opeke. Zato je pozval, naj se nagrade Možini ne problematizira več in naj se preneha "pogrom" okoli Možine in Opeke.
Dragan Bosnič (PS) je menil, da razprave, kot je bila včerajšnja, le diskreditirajo kulturo nasploh, pa tudi samega nagrajenca, ki postane sporen, ker je politično diskutabilen.
Majda Potrata (SD) vidi zadrego le v tem, da strokovna komisija ni podala obrazložitve za enega od izbrancev upravnega odbora. Sama je zato predlagala sklep odbora, da le-ta predlaga ministrstvu za kulturo, da ponovno prouči normativne akte, ki določajo postopke izbiranja prejemnikov Prešernove nagrade in nagrad Prešernovega sklada ter v primeru ugotovitve nejasnosti pripravi ustrezne spremembe.
Kot je dejala, odločitev je, kakršna je. Prekršeno je bilo sicer pravilo o tajnosti dobitnikov nagrad Prešernovega sklada do podelitve, a je na srečo v javnost prišlo le eno ime. Predlagatelje seje pa je pozvala, naj sami presodijo, ali so avtorju filma s tem koristili.
Dvom v koristnost seje je izrazil že Jerovšek. Ob tem je dejal, da s sklepi, ki jih je predlagala SDS, ki pa na koncu niso bili sprejeti, ministru za kulturo ne bi škodovali, ampak bi le pokazali, da se je treba nekje ustaviti. Da bi bilo treba na obeh straneh z ideološkega vidika "narediti korak nazaj", kulturi pa pustiti, da zaživi, je menil tudi njegov strankarskim kolega Andrej Čuš.
Minister Grilc je pozdravil spravljive tone s strani predlagatelja seje ter dejal, da je prav, da se o najvišji nagradi za umetniške dosežke govori na spoštljiv način.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke