pokol-v-šoli-vladislava-ribnikarja, obletnica-pokola Svet24.si

Srbija pred obletnico krvavega poboja v beograjski...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

doncic Ekipa24.si

Kakšen odgovor Luke! Je kdo dvomil vanj? Vsem je ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Med strankami ni zadostne podpore kateremu od kandidatov za varuha človekovih pravic

Deli na:
Med strankami ni zadostne podpore kateremu od kandidatov za varuha človekovih pravic

Foto: Bobo

Predstavniki parlamentarnih strank so pri predsedniku republike Borutu Pahorju opravili ločene posvete o kandidatih za varuha človekovih pravic in kandidatih za prvega namestnika predsednika računskega sodišča. Sodeč po izjavah, noben od predlaganih kandidatov za varuha za zdaj ne uživa zadostne, dvotretjinske podpore.

Pri namestniku predsednika računskega sodišča pa se zdi, da največjo in tudi zadostno podporo uživa vrhovni državni revizor Jorg Kristijan Petrovič.

Tokrat je Pahor opravil pogovore s predstavniki vseh sedmih parlamentarnih poslanskih skupin, v petek pa je predviden še pogovor s predstavnikoma obeh manjšin. Ob kandidatih za obe omenjeni mesti pa so spregovorili tudi o spremembah referendumske ureditve.

Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer, ki se je prvi udeležil posveta, v izjavi za medije ni želel povedati, katera imena je predlagal Pahorju. Je pa, kot je povedal, Pahorju povedal, katero ime bi bilo zanje "zagotovo sprejemljivo in to ni bilo eno".

O imenih se bodo sicer po njegovih besedah odločili takrat, ko bodo imeli uradni predlog. Kot je dejal vodja poslanske skupine PS, bo dvotretjinsko večino težko doseči, a se znajo poslanci mogoče okoli kakšnega imena kljub temu poenotiti za 60 glasov.

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je Pahorju povedal, katerega kandidata je stranka pripravljena podpreti, a medijem imena kandidata v izjavi za medije ni želel razkriti. Po Tankovih besedah gre sicer za neformalno podporo, saj bo stranka svoje uradno stališče o tem oblikovala na torkovem sestanku poslanske skupine.

Tanko sicer ocenjuje, da bo potrebnega še kar nekaj dela, da bi prišli do potrebnega dvotretjinskega soglasja o katerem izmed kandidatov.

V SD po besedah vodje poslancev SD Janka Vebra izrazitega favorita med prijavljenimi kandidati nimajo, prav tako se ne želijo opredeljevati o tem, kateri od kandidatov je zanje bolj sprejemljiv. Dokončno stališče bodo v SD oblikovali, ko bo predsednik predstavil svoj predlog. Veber sicer pričakuje, da jih bo Pahor vnovič kontaktiral po srečanju z vsemi poslanskimi skupinami.

Državljanska lista na pogovorih pri predsedniku republike izrecno ni podprla nobenega od kandidatov. Po besedah namestnice vodje strankine poslanske skupine Katarine Hočevar v DL zaupajo predsedniku, da bo predlagal dobrega kandidata, ki bo istočasno užival tako zaupanje političnih strank kot javnosti.



Enako so storili v DeSUS. Po besedah vodje strankine poslanske skupine Franca Jurše se je namreč stranka odločila, da ne bo izrecno podprla nobenega od predlaganih kandidatov. V stranki si sicer po besedah Jurše želijo, da bi bil novi varuh nekdo, ki se do zdaj ni politično izpostavljal, hkrati pa je v javnosti prepoznan.

Od predlaganih kandidatov bi jih SLS lahko podprla kar nekaj, je v izjavi za medije po posvetu dejal vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc. Imen ni želel razkriti. Povedal je tudi, da soglasja o kandidatu, ki bi dobil zadostno podporo, med strankami še ni.

Namestnica vodje poslanske skupine NSi Iva Dimic je povedala, da imajo v NSi s seznama kandidatov za varuha človekovih pravic "eno ime", a ga ni želela razkriti, ker še ni znano, kako se bo postopek odvijal. Bo pa po njenih besedah več znano prihodnji teden. Je pa Dimičeva pritrdilno odgovorila na vprašanje, ali bi bila zanje kot kandidatka sprejemljiva nekdanja ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman.

Bolj kot pri kandidatu za varuha pa so si stranke očitno enotne pri kandidatu za prvega namestnika predsednika Računskega sodišča RS. Kot izhaja iz izjav, stranke med štirimi kandidati za to mesto z zadostno večino podpirajo zdajšnjega vrhovnega revizorja na računskem sodišču Jorga Kristijana Petroviča. Slednjemu so po posvetu pri predsedniku republike izrecno podporo izrekli v DL, SLS in NSi. Da omenjeni kandidat uživa večinsko podporo strank, je Prevcu, kot je povedal, na pogovoru pojasnil tudi Pahor.

Predstavniki poslanskih skupin so na posvetu pri predsedniku države spregovorili tudi o spremembah referendumske ureditve, pri čemer so se, kot so po posvetu povedali nekateri, strinjali, da stranke z omenjenimi spremembami niso bile še nikoli tako blizu.

Za varuha človekovih pravic je na poziv predsednika republike še v prejšnjem mandatu prispelo 26 kandidatur. Pahor naj bi kandidata v potrditev DZ predlagal enkrat v prihodnjem tednu, pri tem pa lahko predlaga tudi kandidata, ki se na poziv ni prijavil. Poslanci o kandidatu glasujejo tajno, za njegovo izvolitev pa je potrebna dvotretjinska večina oziroma glasovi 60 poslancev.

Konec februarja se sicer izteče šestletni mandat aktualni varuhinji Zdenki Čebašek-Travnik, ki se na poziv ni prijavila in tudi ni dala soglasja h kandidaturi, ko sta jo predlagala Združenje Forum romskih svetnikov Slovenije in Eko krog. Je pa pozneje dejala, da bi se bila pripravljena pogovarjati o ponovni kandidaturi, če bi jo predsednik republike o tem povprašal.

Za prvega namestnika predsednika računskega sodišča pa se potegujejo štirje kandidati. Tudi o namestniku predsednika računskega sodišča bodo poslanci odločali na tajnem glasovanju, kandidat pa bo imenovan, če bo zanj glasovala večina vseh poslancev.