»Arbitraža je bila projekt z zgodovinskimi in usodnimi posledicami. Verjamem, da so bili v projektno skupino imenovani najboljši ljudje, ki smo jih takrat imeli. Zato se mi zdi še toliko bolj neverjetno, da se v hrvaške prisluhe ujame vodja projektne skupine Simona Drenik, ki je natančno vedela, da nam Hrvati lahko prisluškujejo. Obstajata samo dve zdravorazumski razlagi. Ali je šlo je za namerno sabotiranje procesa ali pa so Simoni Drenik odgovorni na MZZ dali lažna zagotovila o zaščiti aparata, ki ga je uporabljala. V prvem primeru gre za veleizdajo s strani Simone Drenik, v drugem primeru pa za veleizdajo tistega, ki je Simoni Drenik na MZZ dal takšna zagotovila.
Naša zgodovinska dolžnost je, da raziščemo, zakaj smo izgubili dele slovenskega ozemlja. Nikoli si ne bi odpustil, če ne bi storil vse, kar je v moji moči, da resnica pride na dan. Že danes napovedujem, da bo poslanska skupina NSi v prihodnjem mandatu predlagala oblikovanje parlamentarne preiskovalne komisije, ki bo lahko pregledala vsa gradiva, javna in tajna, predvsem pa bo lahko zaslišala akterje, začenši z ministrom Erjavcem, vodjo skupine Simono Drenik, sodnikom Sekolcem in vsemi ostalimi akterji.
Minister Erjavec z javnim pozivanjem »naj ga prijavim« poskuša preusmerjati pozornost. Že leta 2013 ga je skupina okrog danes žal pokojnega odvetnika Danijela Starmana ovadila zaradi suma kaznivega dejanja po 350. Členu KZ (spravljanje Slovenije v podrejen in odvisen položaj). S pozivanjem k razkritju dokumentov me poskuša ujeti v past, kjer bi bil kazensko odgovoren zaradi nepooblaščenega razkrivanja tajnih dokumentov. Slovenija je mnogo pomembnejša kot nekaj dodatnih minut v volilni kampanji, zato bom resnici prišel do dna z orodji, ki mi jih ponuja parlamentarna demokracija.«
Kot je znano, je prvak NSI Matej Tonin že nekajkrat obtožil zunanjega ministra Karla Erjavca, da je pri arbitraži deloval v korist Hrvaške. Na ponedeljkovem soočenju strank na TV Slovenija pa je očitke nadgradil z besedami, da je te očitke na sicer tajnem zaslišanju pred pristojno komisijo državnega zbora potrdil še direktor Sove Zoran Klemenčič in da policija v zvezi s tem že vodi postopek.
»To potrjuje pričanje direktorja Sove, žal je to pričal na zaprti seji KNOVS (komisije za nadzor na obveščevalnimi in varnostnimi službami – op. p.). Ko bo ta magnetogram razkrit, se bo pokazalo, da je Erjavec delal kardinalne napake. Ker ga imam za pametnega politika, sem prepričan, da teh začetniških napak ne bi delal po nesreči, temveč namenoma,« je dejal med soočenjem.
Erjavec pa je Tonina pozval, da če ima dokumente, tudi če so tajni, naj jih preda policiji, da bo začela kazenski postopek. Nato je Tonin dejal, da policija že ima dokumente in da vodi postopek proti sodniku Jerneju Sekolcu. Policija je TV Slovenija potrdila, da je oktobra lani od ljubljanskega tožilstva prejela naznanilo suma storitve kaznivega dejanja zoper tri javne uslužbence, in sicer zaradi oškodovanja javnih sredstev v povezavi s telefonsko komunikacijo o arbitražnem postopku, vendar ni našla podlag za kazensko ovadbo.