Marko Štrovs izdal knjigo Neme priče o žrtvah neraziskanih vojnih zločinov
21. jan. 2015 11:26 Osveženo: 7:31 / 26. 11. 2024


Založba Nova obzorja bo danes predstavila knjigo Neme priče, ki jo je napisal nekdanji vodja službe za vojna grobišča Marko Štrovs. Knjiga govori o krvavih mesecih po koncu 2. svetovne vojne, ko je bilo v Sloveniji pobitih več kot 100.000 ljudi, je za STA dejal avtor knjige Marko Štrovs.
Kot je povedal, na splošno velja pravilo, da je treba ob odkritju trupel nekje v gozdu, ugotoviti, kdo so in kdo jim je to storil. V Sloveniji je po gozdovih in poljanah po njegovi oceni na deset tisoče nepokopanih (prikritih) trupel. "V tej knjigi sem pač skušal ugotoviti, zakaj, kdo, kdaj in koga so tam pobili. Kot neke vrste kriminalka, ki naj ne bi ostala samo na začetku, ampak naj bi skušala zaobjeti celotno zgodbo od začetka do konca," je pojasnil Štrovs in dodal, da se zato ni ustavil samo pri opisu najdenih prikritih grobišč, ampak je skušal nadaljevati knjigo "do končnega sklepa o odgovornosti".
Tako je prvi del knjige posvečen odkrivanju posmrtnih ostankov neznanih žrtev v prikritih grobiščih in urejanju vojnih pokopališč. V drugem delu so po njegovih besedah opisana dogajanja med vojno, ko so "komunisti kot boj proti okupatorju prikazali komunistično revolucijo, s katero so za ceno skoraj sto tisoč pobitih Slovencev pridobili totalitarno oblast".
Oborožene sile demokratičnih sil so zato morale med vojno po navedbah Štrovsa opustiti odkrit boj z okupatorji in se braniti pred komunizmom. Njihov načrt, da se bodo v bojih za izgon okupatorjev priključili zaveznikom, se je izjalovil, je dejal in dodal, da so se umaknili v Avstrijo in se vdali Angležem, ki pa so jih izročili Jugoslovanski armadi zato, da se je mirno umaknila z zasedenih avstrijskih območij. Skoraj 11.000 vrnjenih Slovencev so potem komunistične oblasti pobile skupaj z množico političnih nasprotnikov, ki so jih zajeli v domovini.
V tretjem delu je opisana usoda žrtev komunizma: slovenskih civilistov in pripadnikov oboroženih protikomunističnih sil, vojnih ujetnikov, nemške in italijanske manjšine ter Romov, vojakov in beguncev iz drugih delov nekdanje Jugoslavije.
Kot v vsaki kriminalki je zadnji del knjige posvečen iskanju storilcev in dokazovanju njihove krivde. Ker je večina med njimi že pomrla in se izognila kazenskopravni obsodbi na tem svetu, je zato po mnenju Štrovsa še pomembneje dokazati odgovornost in obsoditi organizacije, ki so se med vojno same razglasile za oblast.
Knjigo bodo predstavili avtor, zgodovinar Stane Granda in publicist Ivo Žajdela.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke