Revija Reporter
Slovenija

Maja Sunčič: Zakaj Janša ohranja Kučana pri življenju?

Dr. Maja Sunčič

29. jan. 2013 6:15 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Čeprav Janša redno razpreda o Kučanovih zarotah, se prepogosto obnaša v skladu z njimi in s tem Kučana nenehno ohranja pri življenju. To se dogaja tudi v trenutni politični krizi, kar lahko vidimo v odnosu Janše in SDS do predčasnih volitev. Slovenija si po Janševem mnenju ne more privoščiti predčasnih volitev. Janševa drža je popolnoma nerazumljiva.

Pričakovali bi, da bi kljub grožnji, da bo njegova stranka izgubila nekaj poslanskih sedežev, sprejel možnost predčasnih volitev prav zato, ker so Kučan in njegovi dominantni mediji proti njim. Zakaj se Janša tako boji predčasnih volitev? Dobiček bi bil namreč bistveno večji, in to za vso Slovenijo, saj bi predčasne volitve iz parlamenta počistile Kučanovo PS in onemogočile Janševega največjega sovražnika, ker bi mu v tako kratkem času prinesle še en hud poraz na volitvah.

Če pogledamo dogajanje na volitvah v zadnjih desetih letih, bomo spoznali tole pravilo: kogar Kučan podpre, ta kmalu politično umre. To smo prvič videli pri Ropovi LDS na volitvah 2004, kasneje pri podpori aferaškima Kresalovi in Golobiču, saj sta LDS in Zares na volitvah 2011 izpadli iz parlamenta. Ko je Kučan začel podpirati Danila Türka in pisati pisma med volilno kampanjo 2012, je še malo pred tem nepremagljivi Türk spakiral kovčke na smetišče zgodovine. Podobno velja tudi za PS: Janković je sicer zmagal na volitvah 2011, vendar ga je Kučanova podpora v vseh aferah v pičlem letu dni pripeljala tik pred izpad iz parlamenta. In to že decembra 2012, torej pred objavo poročila KPK, ne zgolj danes, ko je tako ali tako zamrznjen, vendar še zmeraj nabija, s kom bi šel ali ne bi šel v koalicijo.

Ali če celotno zadevo obrnemo na glavo – Kučanova nepodpora je recept za uspeh. Na to je opozoril Pahor med kampanjo 2012: za uspeh na levici je ključno, da te ne podpre Kučan ali njegovi dominantni mediji. To pravilo bi morala spoštovati tudi Lukšičeva SD, čeprav dvomimo, da ga bo. To smo lahko ugotovili iz njihove nerazumljive obrambe Kučanovih privilegijev, ko so se histerično cmerili skupaj s Kučanovimi pajaci iz PS. V zameno za prijazne predstavitve v Kučanovih dominantnih medijih je svoje prispeval še Matej Tonin. Bravo, Tonin, tako mlad, pa tako pokvarjen! Ne joči zdaj, da te je Reporter medijsko ubil, ko pa imaš vseh drugih devetdeset odstotkov Kučanovih dominantnih medijev na svoji strani! Žal je to formula za politični propad.

Tudi pri Janši je to, da ga Kučan ne podpira, recept za uspeh: Janša vsa ta leta uspeva ravno zato, ker se Kučan proti njemu bori z vsemi topovi. Janševa SDS je kljub aferi Patria tik pred volitvami 2008, ko so sicer izgubili, dosegla doslej najboljši volilni izid. Zakaj bi torej Janša delal tisto, kar hoče njegov največji sovražnik? Zakaj s svojim trmoglavljenjem ohranja Kučana in zombijevsko PS pri življenju, ko ima možnost, da Kučana popolnoma premaga? Z vztrajanjem pri sedanjih razmerah tako rekoč invalidne vlade daje svojemu sovražniku Kučanu čas, da se pregrupira, najde ustreznega mandatarja na čelu s PS v koaliciji z majhnimi strankami za poceni hvalnice v dominantnih medijih in Janšo prej ali slej odstrani s konstruktivno nezaupnico. Če ne bo šlo v prvo, pa bo v drugo ali tretje, kot je to uspelo Janezu Drnovšku leta 1992 in Andreju Bajuku leta 2000. Namesto da se Janša zaletava kot pobesnel bik v Viranta, bi raje spregledal in ugotovil, kdo je pravi sovražnik in kdo lahko v tej igri največ pridobi ali izgubi.

Ker Janša vztraja pri manjšinski vladi, ponavlja napako, ki so jo slovenske desne stranke naredile leta 2000. Takrat so s konstruktivno nezaupnico za pol leta izvolile Andreja Bajuka za premierja (koalicija SLS + SKD, SDS) in rešile Drnovškovo LDS pred polomom na predčasnih volitvah. Bajukova šestmesečna vlada je bila deležna silovitih napadov medijev, predvsem najslabše slovenske novinarke vseh časov, Mije Repovž, ki je Bajuka obtožila za vse napake, ki jih je pred tem od leta 1992 naredila Drnovškova vlada. Bajukova vlada je odigrala vlogo političnega grešnega kozla, očistila LDS vseh napak in ji omogočila zgodovinski uspeh na volitvah jeseni 2000, ko je dobila rekordnih 34 sedežev v parlamentu. Podobno vlogo grešnega kozla bo odigrala sedanja Janševa manjšinska vlada: namesto da bi šli na volitve, na katerih bi popolnoma propadla Janković-Kučanova PS, bo podaljševanje agonije omogočilo zombijevski PS preživetje, Janševa SDS bo tako ali tako kriva za vse, povrh vsega pa si z vsakim nadaljnjim dnem vztrajanja pri tej vladi lahko obeta še večjo izgubo poslanskih sedežev na volitvah.

Podobno velja za SD, DL, Desus ali SLS: kdorkoli od omenjenih bo šel v koalicijo s Kučanovo PS, ga čaka zelo slab rezultat na volitvah ali celo izpad iz parlamenta. To velja zlasti za Virantovo DL, ki je svoje volivce že tolikokrat prevarala, kakor tudi za Desus, katerega usoda je zelo negotova in bo verjetno po vseh scenarijih na prvih volitvah izpadla iz parlamenta. Po ravnanju Žerjava lahko sklepamo, da je Kanglerja vrgel iz SLS zgolj zato, da bi lahko šel v koalicijo z Jankovićevo PS, čeprav je Janković po KPK enako sporen kot Kangler, le da je slednji skupaj s Šrotom koaliciji s PS vedno nasprotoval. Za Lukšičevo SD pa je sklepanje koalicije s PS enako političnemu samomoru.

Kdor zavlačuje s predčasnimi volitvami, ohranja Kučana in njegovo zombijevsko PS pri življenju. Predčasne volitve bi prinesle velikansko spremembo: izpad  PS iz parlamenta ali vsaj njeno popolno oslabitev ter s tem ponovni veliki Kučanov poraz. Zato je treba narediti vse, da bi čim prej imeli predčasne volitve, saj bi te slovensko politiko očistile Kučanovega pogubnega vpliva. Zdaj je na potezi Janša, ki se mora odločiti, kaj hoče – Kučanov ali svoj poraz.