"Ni res, da bi mu jaz grozil s politiko in stranko SDS. To si je Tomaž Lovše popolnoma izmislil. Nič nisem govoril o tem, kdo ima boljše zveze s stranko," pravi Damijan Terpin, odvetnik in zastopnik Tine Maze.
Po burnem koncu tedna v Kranjski Gori, ki je gostila letošnjo zlato lisico, se vse glasneje postavlja vprašanje o sobivanju naše vrhunske smučarke Tine Maze z vodstvom Smučarske zveze Slovenije (SZS). V najbolj vročih trenutkih besednega dvoboja s predsednikom SZS Tomažem Lovšetom je ekipo Team to aMaze zastopal odvetnik Damijan Terpin, ki dvojici Massi-Maze sledi že dalj časa. Korenine spora imajo svojo zgodovino, ki smo jo s Terpinom razčlenili v njegovi goriški pisarni. Bistveno po njegovem mnenju je, da se Lovše javno opraviči za žalitve na račun Tine Maze in da izplača zaostale obveznosti. V slovenskem športu na splošno pa po njegovem mnenju primanjkuje sistemska rešitev za ovrednotenje vrhunskih športnikov.
Lahko v prihodnjih dneh čakamo na nove preobrate v aferi Tina Maze-SZS? Kaj mislite o razvoju dogodkov?
Tini Maze in njeni ekipi je do tega, da ni nikakršnih sporov. Sprožili so jih drugi, in danes smo tam, kjer smo. Verjamem pa tudi, da za prepiranje ni niti Tomažu Lovšetu in SZS. Pri vseh zapletih in polemikah nas najbolj boli to, da se je konfrontacija spustila na osebno raven. Šlo je za žalitve na račun Tine, zato vse bolj dvomim, da je pot nazaj še možna. V imenu celotne ekipe lahko povem, da zahtevamo javno opravičilo Tomaža Lovšeta, predsednika SZS, za hude osebne žalitve, ki jih je bila deležna Tina.
Če se ne motim, je Mazejevo najbolj prizadela Lovšetova primerjava s Petro Majdič in njenim inteligenčnim kvocientom ter izjava o monopoliziranju prihodkov SZS?
Drži. Gre za žalitve, ki so se spustile na osebno raven in ki jih zelo težko odpustiš. Za ponovno vzpostavitev stikov pa zahtevamo Lovšetovo opravičilo in plačilo neizplačanih nagrad za preteklo sezono. Pred začetkom lanske sezone je Lovše obljubil Tini, da bo osebno prevzel breme izplačila nagrad. SZS namreč z vsakim tekmovalcem posebej sklene aneks k osnovni pogodbi, ki določa nagradne dodatke za zmage oziroma stopničke na posameznih tekmah ali v skupnih razvrstitvah. Pogodba predvideva limit, ki določa maksimalno vrednost skupne nagrade.
Ta limit je Tina dosegla, še več, v seštevku vseh rezultatov ga je krepko presegla. No, Lovše nam je izplačal le 40 odstotkov po pogodbi predvidene nagrade. Zadeva je v plačilo zapadla junija lani. Med pogodbenimi določili je bilo tudi Tinino snemanje spota za Lovšetov Diners club. Večkrat sem ga prosil, pred zapadlostjo plačil za nagrade, naj mi sporoči, kako in kdaj bi posneli ta spot. Odgovora pa ni bilo: za to pa je iskal izgovore, češ da Mazejeva ne more snemati spotov za njegovo podjetje, ker ga v javnosti blati. Dejstvo je, da ga Tina ni nikogar nikdar blatila.
Če bi opravičilo prišlo, kakšna bo potem vaša strategija?
Najprej se moramo dogovoriti, kako naprej. Rešiti je treba še nerešene probleme in omogočiti Tini, da sklene sezono brez dodatnih nevšečnosti. Pod takim pritiskom namreč sploh ni mogoče tekmovati. Sezono bomo tako ali drugače pripeljali do konca: jaz sem se nekoliko bolj vključil v medijsko prizorišče, da bi razbremenil Massija in predvsem Tino.
Kaj pa redna podpora SZS za delovanje ekipe Team to aMaze in za delno kritje stroškov s trenerji v višini 212 tisoč evrov?
Od tega zneska nam je SZS plačala prva dva od skupno štirih obrokov. Tretji obrok je zapadel v plačilo 1. januarja letos. Iz zveze so nam najprej enostransko sporočili, da ga ne bodo mogli poravnati pred 20. februarjem. Lovše je vsekakor grozil, da bo zaustavil izplačilo tudi teh zneskov. Za zdaj so plačali le približno 20 odstotkov.
Kamen spotike je dejansko sponzorstvo Citröena. V SZS vam očitajo, da ne upoštevate pogodbenih določil pri snemanju njihovih oglasov.
Ja, to je najbrž glavni problem. V moji pisarni smo se dogovorili s strokovnim vodjem alpskih disciplin SZS Vladom Makucem in direktorico Barbaro Kürner Čad, da Tini ne bo treba snemati individualnih oglasov za Citröen. Mazejeva ima namreč sklenjeno pogodbo s hišo Avto Jarc, ki je prva priskočila na pomoč ekipi Team to, ko še ni bilo ne rezultatov ne drugih prihodkov. Zato se Tina danes, ko spada v smučarski Olimp, iz hvaležnosti ni pripravljena za nobeno ceno odreči temu pokrovitelju – podjetje Avto Jarc je več kot le sponzor. Prej omenjena zastopnika SZS sta sprejela naše pogoje, da Tina ne bo snemala individualnih spotov za druge znamke avtomobilov. Tina namreč ne more v oglasu trditi, da vozi avto znamke Citröen, ker to ne drži. Dogovor, ki smo ga dosegli, je tako predvideval skupinski spot z drugimi reprezentanti.
Po mojih podatkih pa naj bi Lovšin julija lani, ko je Tina že začela priprave na novo sezono, sklenil pogodbo s Citröenom, ki je predvidevala prav Tinine individualne spote. To je bila njegova napaka. Mi smo bili pripravljeni posneti skupinski oglas. Tomi Trbovc, predstavnik za stike z javnostjo pri SZS, nam je tedaj tudi poslal scenarij za spot, ki je najprej predvideval, da bo Tina nastopala sama. Čadovi smo takrat odgovorili, da tak scenarij ni v skladu z dogovorom. Trbovc nam je tako poslal nov scenarij, ki je predvideval skupinski spot. Tak oglas smo tudi posneli; Tina je takrat tudi zahtevala, da se spot vedno predvaja integralno in da se iz njega ne predvaja njenih posamičnih izjav. Po mojih informacijah je bil spot kasneje tudi predvajan: svoje zaveze do sponzorja smo tako popolnoma izpolnili.
Nekaj polemik je bilo tudi glede obveznosti do drugih oglaševalcev.
S Petrolom smo bili dogovorjeni za fotografsko kampanjo. To smo korektno izpeljali. Snemali smo tudi spot s Hervisom v sodelovanju z Ivico Kostelićem. Za to je posebno zaslužen Andrea Massi, ki je prevzel tudi vlogo organizatorja in koordinatorja snemanja. SZS se namreč ni bila sposobna dogovoriti s sponzorjem, z nami in s Kostelićem, čeprav smo jim naše termine za snemanje dali že aprila. Poseben dogodek smo v Portorožu pripravili tudi s pokroviteljem Amicusom. Nekaj težav je nastalo z vidljivostjo napisa Hervis na puliju˙(gre za spodnjo majico, op. av.). Težava pa je povsem tehnična: ker je ovratnik dresa letos nekoliko višji, se ob zapiranju zadrge napis najbrž res vidi nekoliko manj. Za to pa nismo krivi mi.
Nekaj polemik je bilo tudi takrat, ko je Tina prišla pred kamero v bundi in se ni videl napis na ovratniku pulija. Moram povedati, da bi moral po pravilih v ciljni areni tekmovalki pri tem pomagati funkcionar zveze. Člani ekipe so namreč med Tininim spustom na startu oziroma ob progi, kjer ji neposredno pred startom po radijski zvezi pošiljajo informacije. Ko je tekmovalka v ciljni areni, so drugi člani ekipe še na svojih mestih ob progi in ne morejo biti ob Tini, da bi se prepričali, ali je vse v redu, ko tekmovalka stopi pred novinarje za prve izjave. Kljub vsemu je to lani s precejšnjimi »akrobacijami« delal Andrea Massi, letos pa smo hoteli to urediti z ustrezno pogodbo. SZS je dejala, da bo za ta del poskrbela s svojimi kadri. Na evropskih tekmovalnih progah so funkcionarji zveze prisotni, v Ameriki pa jih ni bilo, ker si SZS ni mogla privoščiti teh stroškov. Morda enkrat ali dvakrat se je zato zgodilo, da se pred kamero niso videli vsi napisi, to pa se večkrat zgodi pri skoraj vseh tekmovalcih.
VEČ V TISKANI IZDAJI