Revija Reporter
Slovenija

Logatec trese afera: očitki, da je zasebni projekt sina župana Menarda financiran z občinskimi sredstvi

STA
1 17.068

11. apr. 2025 13:37 Osveženo: 13:58 / 11. 4. 2025

Deli na:

Berto Menard

Sašo Švigelj

Na dnevnem redu četrtkove seje občinskega sveta v Logatcu je bilo tudi potrjevanje spornega projekta začasnih igrišč za odbojko na mivki, a je župan točko umaknil z dnevnega reda. Kot je za STA danes povedal občinski svetnik Bogdan Lipovšek, so pred tem dobili pismo, v katerem je 26 športnih organizacij iz občine izrazilo nasprotovanje projektu.

Kot je še pojasnil Lipovšek, član opozicijske Občanske liste Logatec 2030, so logaški športni klubi v omenjenem pismu med drugim zapisali, da so bili ob razkritju dejanskih namenov projekta občinske uprave presenečeni in razočarani. "Kljub zagotovilom, da naj bi šlo za pobudo v korist razvoja logaškega športa, nas dejstva ne prepričajo, kažejo ravno nasprotno," so zapisali.

Lipovšek je izrazil prepričanje, da je šlo pri spornem projektu za zasebni projekt županovega sina, ki pa bi ga financirali z občinskimi sredstvi. Županov sin je sicer predsednik logaškega odbojkarskega kluba in tudi sam občinski svetnik. Lipovšek je poudaril, da v občinskem svetu sicer ne nasprotujejo razvoju športa, a mora biti ta definiran in smiseln.

Ob tem je Lipovšek opozoril, da se je vrednost investicije tudi spreminjala. "Sprva je bila za 100.000 evrov višja, ko pa je za to izvedela javnost, so jo znižali," je spomnil.

Predvidena ocena postavitve štirih začasnih igrišč za odbojko na mivki je namreč ob prvi omembi projekta znašala 181.000 evrov. Ko so se v javnosti pojavile kritike projekta, ki mu je nasprotoval tudi takratni podžupan in predsednik logaške športne zveze Damjan Trpin, pa so ceno večkrat znižali; sprva na 110.000, nato pa celo na 86.000 evrov.

Župan Berto Menard je danes za STA povedal, da se je za umik točke odločil, da se pregrete glave nekoliko ohladijo in da dobijo čas, da se o projektu znova pogovorijo. Ne zdi se mu namreč smiselno, da pri projektu vztraja za vsako ceno.

Kot pravi, se bodo k projektu znova vrnili takrat, "ko bodo razmere primernejše za konstruktivno odločanje in ko bomo lahko razpravljali o dejstvih, in ne o priimkih". "O projektu bomo razpravljali še v jesenskem delu in v naslednjem letu, pa bo to verjetno narejeno," je dejal glede načrtov za naprej.

Na očitke, da gre za zasebni projekt njegovega sina, pa odgovarja, da je sin res predsednik Odbojkarskega kluba Logatec, "vendar sem jaz na idejo o projektu prišel že kar nekaj časa nazaj".

Pred dnevi je Menard za STA pojasnil, da so prve ocene vrednosti projekta izhajale iz delovne verzije projekta, ko so načrte finalizirali, pa da so prišli do vsote 86.000 evrov. Za financiranje vseh 33 športnih društev skupaj pa je na primer občina letos namenila 188.000 evrov, opozarjajo nasprotniki projekta.

Načrtovana gradnja štirih začasnih igrišč za odbojko na mivki, šport, ki v Logatcu ni doma, je v občini dvignila veliko prahu. Občinski svet je projekt na marčni izredni seji zaustavil, a je župan vztrajal, da bodo o njem znova odločali na tokratni seji. Poleg tega je razrešil podžupana Trpina.

Primer je romal tudi na Komisijo za preprečevanje korupcije.