Revija Reporter
Slovenija

LMŠ o svoji obstrukciji dela DZ: Na zlagano demokracijo ne pristajamo

STA
8 385

5. maj. 2021 13:06 Osveženo: 13:07 / 05. 5. 2021

Deli na:

Marjan Šarec na kongresu LMŠ.

Bobo

Poslanci LMŠ so zaradi nerešenega vprašanja razdelitve mest v delovnih telesih danes začeli obstrukcijo in praviloma ne bodo sodelovali na sejah delovnih teles in plenarnih sejah. Ob tem poudarjajo, da obstrukcija ne pomeni umika LMŠ, pač pa pritisk, da začne državni zbor po dobrem mesecu končno spoštovati ustavo, poslovnik in parlamentarno prakso

Za ta korak so se v LMŠ odločili po tistem, ko poslanske skupine LMŠ, SD, Levice, SAB in nepovezanih poslancev že tretjič niso uspele s predlogom za prerazporeditev mest v delovnih telesih, v katerih bi sodelovali tudi štirje nepovezani poslanci. Na torkovi seji kolegija predsednika DZ namreč njihov predlog ni dobil podpore koalicijskih SDS, NSi in SMC, opozicijskih SNS in DeSUS ter poslancev narodne skupnosti.

S tem se poslancem Janji Sluga, Igorju Zorčiču, Branislavu Rajiću in Juriju Lepu po navedbah LMŠ namerno odreka članstvo v delovnih telesih, kar pomeni, da jim ne dovoli sodelovati v zakonodajnem postopku. Druga obravnava zakona, ki jo poslanci opravijo na delovnih telesih, je namreč ključna faza zakonodajnega postopka, so opozorili v sporočilu za javnost.

"Tisti, ki nepovezanim poslancem onemogočajo sodelovanje, odločanje in glasovanje v najpomembnejši fazi zakonodajnega postopka, ustvarjajo drugorazredne poslance, pa čeprav so bili ti demokratično izvoljeni," so še zapisali. Kot so dodali, je "hibridna koalicija" treh vladnih in dveh strank podpornic dejansko porušila demokratična razmerja v državnem zboru.

Zato so se v LMŠ odločili za obstrukcijo sej, saj je po njihovih navedbah za demokratično delovanje sodobne države ustrezen položaj opozicije nujen. "Na zlagano demokracijo v LMŠ ne pristajamo," so dodali. Ob tem poudarjajo, da obstrukcija ne pomeni umika LMŠ, pač pa gre za pritisk, da državni zbor spet dobi 90 polnopravnih poslancev.

Poslanci LMŠ tako praviloma ne bodo sodelovali na sejah delovnih teles in na plenarnih sejah, bodo pa "izkoristili vsa tista demokratična orodja, s katerimi lahko opozicija opozarja in poskuša ustaviti vladno škodovanje državi". Pri tem denimo omenjajo ustavno obtožbo, konstruktivno nezaupnico in interpelacije. Sproti pa se bodo odločali tudi, o katerih zakonskih predlogih bodo glasovali, "da preprečijo škodo, ki jo ta vlada povzroča".

Prav tako napovedujejo, da ne bodo postali pasivni in vladi ne bodo nehali gledati pod prste. Tako bodo na dogajanje opozarjali domačo in mednarodno javnost, hkrati pa bomo pokazali tudi solidarnost do nepovezanih poslancev. "Vztrajali bomo, dokler državni zbor spet ne dobi 90 polnopravnih poslank in poslancev," so še napovedali.

Na torkovi seji kolegija so sicer v DeSUS izrazili pripravljenost, da svojemu poslancu Lepu dajo tri mesta v delovnih telesih. Vodja poslanske skupine Franc Jurša je ob tem pozval, naj se o razdelitvi drugih mest dogovorita poslanski skupini SMC in NeP. Vodja poslancev SMC Gregor Perič pa je predlagal, da si za oblikovanje novega predloga vzamejo še nekaj časa in se ponovno sestanejo v torek. A so o predlogu vendarle glasovali, predlagateljice pa za potrditev niso imele dovolj glasov.