Revija Reporter
Slovenija

Lahovnik: Najslabše, kar se lahko zgodi, je slamnati mandatar

21. sep. 2011 8:10 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Čeprav lahko v naslednjem tednu res nekdo predlaga novega mandatarja, ker, kot je dejal poslanec SD Miran Potrč,  se "po hodnikih sliši, da ga nekdo išče in z njim že maha", so v tem trenutku verjetnejše predčasne volitve. Ne bomo podprli predloga novega mandatarja, je včeraj pomenljivo napovedal predsednik poslancev SD Dušan Kumer. Še zadnje svarilo omahljivim poslancev, ki se bojijo za svoje poslanske stolčke, ni pomagalo, Borut Pahor zaupnice ni dobil.

"Najslabše, kar se lahko zgodi, je, da bodo našli slamnatega mandatarja, ki bi ga v zadnjem krogu glasovanj ustoličili brez novih volitev," je Matej Lahovnik v Dnevniku komentiral sedanje stanje v državi, in se zavzel za "močno operativno vlado z večino v državnem zboru in mandatarja, ki bo dobil zaupanje ljudi na volitvah". V uspešnost iskanja mandatarja v teh razmerah ne verjame niti politični analitik Matevž Tomšič, predavalec na Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici: "Vprašanje je tudi, ali bo tako imenovana levica, ki ima v državnem zboru večino, še lahko našla skupni jezik," je dejal za Dnevnik.

Politična analitika Matej Makarovič in Miro Kline po izglasovani nezaupnici vladi Boruta Pahorja ne verjameta v uspešen vstop novih akterjev v domač politični prostor. Po njunem mnenju je takšna možnost toliko manjša v primeru, da bo nezaupnica Pahorjevi vladi pripeljala do predčasnih volitev.
 
Po Makarovičevem mnenju bi morebitne predčasne volitve lahko bile priložnost za kampanjo, kjer bi v ospredje "končno prišle ključne teme - poti iz krize in ključna razvojna vprašanja". Janez Janša in Pahor pa verjetno ostajata ključna politična akterja, meni.
 
A ob tem Makarovič "glede na dosedanje izkušnje" izraža skrb, da bodo nekateri v ospredje spet skušali poriniti medsebojna obtoževanja, poskuse diskreditiranja in nerelevantne ideološke teme. "A za zdaj so vse poti odprte," je dejal za STA.
 
Uspešen vstop resnih novih akterjev na politično prizorišče je po Makarovičevem mnenju malo verjeten celo v primeru rednih, še toliko manj pa v primeru predčasnih volitev. Ključna izbira bo tako verjetno še vedno med Janšo in Pahorjem. O možnosti novih list ali gibanj na morebitnih predčasnih volitvah pa je Makarovič dejal, da bodo te "lahko kot velik uspeh štele že, če jim uspe prestopiti parlamentarni prag".
 
O vplivu afere Patria na dogajanje pred predčasnimi volitvami, če bi do njih prišlo, utegne biti podoben kot leta 2008 - "ne v smislu, da bi toliko neposredno škodovala Janši, temveč bolj v smislu preusmerjanja pozornosti od drugih političnih tem," pravi Makarovič.
 
Pahorjeva usoda pa je po njegovih besedah na prvem mestu v rokah njegove stranke. "Če bosta on in SD izbrala pot predčasnih volitev in pri tem še v nekem smislu politično unovčila Pahorjevo vlogo žrtve, sicer ne bosta zmagala na volitvah, lahko pa se še vedno utrdita na čelu levice z dobrimi možnostmi za zmago čez štiri leta." Ob tem Makarovič še dodaja, da bo SD v primeru, da pristane na iskanje novega mandatarja pred volitvami, "dejansko odprla pot novim akterjem, ki bodo tako Pahorja kot SD tudi dolgoročno politično pokopali".
 
Kline pa v izjavi za STA opozarja, da bodo stranke ob morebitnih predčasnih volitvah zašle v časovno stisko s pripravami na kampanjo, ob tem pa se bodo soočile še s pomanjkanjem denarja za izvedbo kampanje: "Vse to bo še bolj izpostavilo prednost SDS, ki je že pred meseci pripravila program in izbrala svoje verjetne kandidate za tokratne volitve."
 
Po Klinetovem mnenju se v takšnem položaju nedvomno poveča verjetnost zelo visoke zmage ene stranke in nepričakovanega uspeha katere izmed novo nastalih: "Vendar je takšen scenarij malo verjeten, ker bodo sedanji nosilci oblasti naredili vse in še več, da do predčasnih volitev ne bo prišlo."
 
Kline napoveduje, da bo Janša še vrsto let ostal na čelu SDS, Pahorja pa ne bo med pomembnimi igralci na slovenskem političnem odru. Močno oslabljena pa bo tudi stranka SD. Po Klinetovih besedah se bodo pojavila nenavadno številna gibanja: "Vendar je že sedaj očitno, da so to bolj ali manj sateliti obstoječih strank."
 
Po Klinetovem mnenju je malo verjetno, da lahko katero od novonastalih gibanj doseže kakšen omembe vreden rezultat na morebitnih predčasnih volitvah: "Večji premik se lahko zgodi v slovenskem političnem prostoru šele v nekoliko bolj odmaknjeni prihodnosti, morda na rednih parlamentarnih volitvah."
 
"Afere kot so Patria in brezplačniki in številne druge, ki smo jim bili priča v zadnjih treh letih, že vplivajo na politično dogajanje v Sloveniji. Njihov vpliv bo nedvomno čutiti tudi v predvolilnem času izrednih ali rednih volitev. Težje ali skoraj nemogoče je predvideti, kako močan bo njihov vpliv," dodaja Kline.
 
Glede Pahorjeve politične prihodnosti pa Kline meni, da "bo največ storil zase, za SD in slovensko državo, če tiho in mirno odide s političnega odra".