1703079682-dsc6151-01-1703079660058 Svet24.si

Umrla je novinarka in publicistka Manca Košir, ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar pred Girom izpostavil ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Lahovnik: Cerar je kot neizkušen pilot z zeleno posadko, trese pa nas turbulenca

Deli na:
Lahovnik: Cerar je kot neizkušen pilot z zeleno posadko, trese pa nas turbulenca

Foto: Bobo

Bojazen, da vlada kljub pričakovanjem, predvsem zaradi visoko zastavljenih etičnih in moralnih meril, ki jih je postavil predsednik vlade Miro Cerar, ne bo ničesar postorila, je po mnenju kulumnista in političnega analitika dr. Mateja Lahovnika upravičena: »Po SMC so prišli na pomembne položaje neizkušeni ljudje. Lahko bi naredili primerjavo s posadko letala, ki ni še nikoli letela, a smo pač prisiljeni leteti z njo in čakati, kaj se bo zgodilo.« Resnici na ljubo se je, tako Lahovnik, vladna kriza začela, še preden je vlada sploh začela vladati. To se doslej v primeru levih vlad še ni zgodilo, saj so trenja »udarila na površje« šele po nekaj mesecih: »V zraku so turbulentne razmere. Pilot je neizkušen in precej nas trese.«

Ne glede na to se po mnenju Lahovnika napovedi o tem, da naj bi že do konca leta prišlo do sprememb v vrhu vlade, ko naj bi se poslovil predsednik  Miro Cerar, ne bodo uresničile. Interesi koalicije, ki je zaradi novega razmerja sil v parlamentu udobno varna štiri leta, dokler se ji ne izteče mandat, so preveliki. Do sprememb bi lahko prišlo le ob poslabšanju gospodarskih razmer, če bi se za Slovenijo, kjer imamo za zdaj naraščajočo gospodarsko rast in s tem gospodarsko stabilnost, zaostrile razmere na njenih ključnih izvoznih trgih. Posledično lahko nastanejo notranja trenja s posegi v javno porabo, predvsem v plače javnega sektorja in pokojnine, vlado bi lahko močno zamajal pritisk iz Bruslja.

Lahovnik je prepričan, da ob morebitnih spremembah vodenje vlade zagotovo ne bi bilo naloženo Janezu Potočniku, dosedanjemu evropskemu komisarju za okolje: »Potočnik nikoli ni želel biti na prepihu in opravljati politično izpostavljenih funkcij, to je dal vedeti ob evropskih volitvah, ko ni sprejel ponudb liberalnih strank za kandidaturo. V sedanjih negotovih razmerah zagotovo ni pripravljen skočiti v ta politični bazen.« Ne nazadnje je treba vedeti, kot pravi Lahovnik, da si je Potočnik v dveh mandatih evropskega komisarja, to je najvišji uradniški položaj na evropski ravni, pridobil veliko zelo dobrih mednarodnih povezav, ki jih lahko zdaj unovči, konec koncev mu vsaj eno leto ni potrebno iskati novih izzivov, saj bo za doslej opravljeno delo prejel še vedno zelo visoko nadomestilo.

Ugibanj je res veliko, toda kakorkoli obračamo, kot je Lahovnik znova poudaril, ima koalicija zelo udobno večino v parlamentu, ta pa nato lahko glasuje za vse sklepe vlade: »V interesu vplivnih je šibek predsednik vlade in z njo šibka vlada, saj lahko nato uresničujejo, kar si želijo.«

Od sedanje vlade dr. Matej Lahovnik pričakuje izvedbo ukrepov, ki niso politično oportuni. Poleg zmanjšanja javne porabe bi morali razbremeniti gospodarstva z uvedbo socialne kapice, pospešiti bi morali privatizacijo in z izkupičkom od prodaje znižati javni dolg. Veliko bi bilo postorjenega že z vzpostavitvijo skupine, ki bi se sistematično lotila zmanjševanja birokratskih ovir: »Predvsem bi si želel, da vlada ne razmišlja o novih dajatvah, o uvedbi trošarin, kot je počela prejšnja vlada. Če bi si volivci želeli kontinuiteto, potem bi na zadnjih volitvah volili Zavezništvo Alenke Bratušek in ne Stranke Mira Cerarja.«