rok snežič, Anita Peček Stramšak Svet24.si

Je Snežičeva nova partnerica res razvpita Dijana...

bakren žleb Svet24.si

Nepridipravi ukradli žlebove z mrliške vežice

panvita Necenzurirano

3.000 hektarjev v roke Hrvatov: kaj vse je čudno ...

PERNULA mala seva-xx Reporter.si

Poglejte to razkošje nad Izolo: največja posest ...

kidd doncic Ekipa24.si

Kakšno je najnovejše zdravstveno stanje Luke ...

Barron pred nekaj meseci .. Odkrito.si

Barron Trump - Za to je zaslužna slovenska kri!

pogacar 1 Ekipa24.si

Tako malo je manjkalo! Tukaj je posnetek, ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Lahko »mali« Igor Lukšič pogoltne veliko Pozitivno Slovenijo?

Deli na:
Lahko »mali« Igor Lukšič pogoltne veliko Pozitivno Slovenijo?

Foto: Bobo

»V vseh koalicijah težave nastanejo zato, ker manjšim strankam grozi, da jih bo pogoltnila velika.« Tako je v nekem pogovoru  avgusta pred dvema letoma dejal Igor Lukšič. Bil je šolski minister v Pahorjevi vladi.  Lahko predsednik SD Lukšič tudi s svojo shizofreno držo biti v vladi in zunaj nje – drugače od izkušenj, ki jih je omenjal – pogoltne veliko Pozitivno Slovenijo?

Bojan Korsika, publicist: »Lahko pogoltne veliko Pozitivno Slovenijo, če bi mu uspelo spremeniti volilni sistem tako, da bi se približal večinskemu sistemu. S tem bi tudi nevarnost, da bi velike stranke pogoltnile majhne, kot omenja, izginila in vsakokratnih koalicijskih izsiljevanj. Preigravanja ne bi bilo več, ker bi sprememba volilnega sistema enkrat za vselej pogoltnila majhne. Za kaj takega pa ni objektivnih možnosti, SD lahko pričakuje le politične drobtinice, saj je pastorek koalicije.«

Aleš Maver, zgodovinar in publicist: »Lukšičeva izjava je glede na izkušnje iz Slovenije in tujine še vedno točna. Tudi v Evropi so relativno redki primeri, da bi manjši koalicijski partner s sodelovanjem v vladi prehitel večjega. V Sloveniji se sedenje na dveh stolih, koalicijskem in opozicijskem, ni izšlo še nikomur, ne krščanskim demokratom, ne SLS, tudi Kocijančičevi Združeni listi ne. Tokrat je stvar, kot kažejo javnomnenjske ankete, vsaj trenutno drugačna, morda zato, ker koalicijska partnerja tekmujeta za naklonjenost istega pola. Da bo ena na koncu pogoltnila drugo, je glede na volilno obnašanje volivcev levice povsem verjetno. A jaz se še vedno bolj nagibam k mnenju, da bo na koncu prevladal premierski bonus Alenke Bratušek (ali tudi koga drugega), čeprav so v kriznih razmerah presenečenja verjetnejša kot sicer.«

Miloš Čirič, svetovalec predsednika uprave v Zavarovalnici Maribor, strokovnjak za lobiranje in volilne kampanje: »Načeloma lahko manjši pogoltne velikega samo, če ta dela velike napake (drugi ne more postati prvi, ne glede na to, kar počne, če prvi sam ne poskrbi za to). Problem te (in nekoliko manj prejšnje) koalicije je predvsem v tem, da se premalo pogovarjajo in dogovarjajo za zaprtimi vrati. Zato se nasprotovanja pokažejo skoraj ob vsaki odločitvi. Ko pa javno zavzamejo stališča, je zelo težko priti do ustreznih kompromisov. Od tega imajo največje koristi skupine, ki po mojem mnenju in številnih drugih odlično izrabljajo položaje, ki so jih zasedle.«

Igor Grdina, zgodovinar: »Otroci in politiki imajo nekaj skupnega: pogosto morajo pojesti, česar ne marajo. Oboji poskušajo težave, ki se pojavijo ob tem, rešiti na enak način – z goltanjem. Tako ostaneta edini pravi vprašanji tisti, ki zadevata ostrino zob in zmogljivost želodca. Tu je razlika očitna: otroci imajo občutljiva prebavila, politiki pa večinoma še železnodobna. Zato ni količine hrane, ki bi je ne mogli pospraviti. Pogrnjena miza vabi. S skušnjavo pa, kakor je dejal že Oscar Wilde, najlažje opraviš tako, da ji podležeš.«

Božidar Novak, komunikacijski strokovnjak in podjetnik: »O tem, kdo bo koga pogoltnil, bomo govorili toliko časa, dokler bomo imeli proporcionalni volilni sistem in s tem italijanizacijo političnega prostora. Igor Lukšič govori tisto, ker ljudje radi slišijo. Tudi če so to neumnosti, kot razkrivajo v Financah, mu to, kot kaže, ne škodi.«

Stane Granda, gospodarski in socialni zgodovinar: »Lukšičevo iskanje sožitja med totalitarizmom in demokracijo je enako iskanju kvadrature kroga. Pred leti jo je poimenoval tretja pot. Njegova največja težava so njegovi strankarski tovariši, ne ideološki oziroma politični nasprotniki. PS lahko požre, vendar bo žrtev tega žrtja on in njegova struja. PS je nastala zaradi nasprotovanja Pahorju in njemu. Temeljni cilj političnega gibanja, iz katerega izhaja Lukšič, je vse od Lenina oblast za vsako ceno. Trenutno je v ospredju prihvatizacija, ki jo uteleša rešitelj slovenske levice Janković. Njegov neuspeh lahko sproži premike, vprašanje pa je, če bodo ti premagali osebne zamere samoljubnežev. Še največ bo naredil čas oziroma časovna omejenost človeškega življenja. Politično življenje posameznika je še krajše.«

Matej Makarovič, sociolog, dekan FUDŠ: »Ne vidim smisla iskati globlji pomen v izjavah predsednika SD, saj so bolj prilagojene potrebam trenutka, v katerem so izrečene. Čeprav se stranki PS in SD (prva je močnejša v državnem zboru, druga v javnem mnenju) borita za podporo podobnega volilnega telesa, zaradi negotovosti, ki bi jih prinesle predčasne volitve, ne pričakujem, da bi konflikte zaostrovali.«