Lukšič o predlogih SDS: Gre za poskus preusmerjanja pozornosti od aktualnih težav
5. dec. 2012 14:33 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Pri predlogih SDS ne gre za reformo političnega sistema, temveč bolj za poskus prenašanja pozornosti od aktualnih težav in koketiranja z zahtevami, ki jih dajejo ljudje na ulici, meni predsednik SD Igor Lukšič. Sicer pa je spomnil, da SD ni šla v to vlado in ni razloga, da bi sedaj, ko ta "žanje rezultate svoje nesposobnosti", vstopili vanjo.
"Leta 2009 je predsednik SDS Janez Janša začel pozivati na predčasne volitve in je ta pritisk vodil do leta 2011, ko je predčasne volitve dobil," je dejal Lukšič. To, kar sedaj predlaga, je po njegovih besedah nekaj, kar Janša dela od leta 2009, ali je v "opoziciji ali na oblasti". Je pa Lukšič prepričan, da se ta vlada poslavlja.
Na današnji novinarski konferenci se je odzval na predlog SDS za reformo političnega sistema in na predlog za dogovor o uresničitvi ukrepov. SDS opoziciji za podporo ukrepom daje tudi možnost predčasnih volitev ali vstopa v vladno koalicijo.
Toda Lukšič poudarja, da v SD niso trgovci. Prav tako zatrjuje, da ni pozival na predčasne volitve, temveč poziva k temu, da se vlada ukvarja s prioritetami, da začne delati v prid države in ljudi ter začne z ukrepi proti recesiji. Vnovič je Lukšič zatrdil, da v SD niso za tehnično vlado, saj da bi ta pomenila le poglabljanje težave.
V SD nekatere predloge SDS podpirajo, med prioritetnimi pa sedaj vidijo ustavne spremembe referendumske ureditve. Lukšič konkretno ni pojasnil, ali zadnji predlog strokovne skupine glede te spremembe podpirajo ali ne. Kot je dejal, bodo podprli predlog, za katerega bo dvotretjinska večina.
Predloga SDS za uvedbo večinskega volilnega sistema v SD ne podpirajo. Zavzemajo se za korekcijo volilnega sistema, a tako, da ostane proporcionalen in da se uvede preferenčni glas.
Ne podpirajo možnosti odpoklica poslanca, saj je po Lukšičevih besedah naloga stranke, da na liste ne daje ljudi, ki imajo težave z integriteto. Se pa v SD "ogrevajo" za možnost omejitve na dva zaporedna županska mandata, s tem da bi razmislili o podaljšanju mandata na pet let.
Podpirajo uvedbo poskusnega mandata za nove sodnike. Glede sodniškega mandata pa je po njegovih besedah nemogoče, da bi politika odločala o ustreznosti sodnikov. "Predstavljam si, da bi sodnik ali sodnica, ki obravnava predsednika vlade, bila prva, ki ne bi doživela ponovne izvolitve," je bil oster Lukšič.
Predlog SDS za ustanovitev specializiranega sodišča za sojenje v primerih najtežjih oblik gospodarskega kriminala pa bi bil po Lukšičevem mnenju slabo sporočilo mednarodnim trgom. To bi po njegovem izgledalo tako, "kot so morali v Italiji ustanoviti sodišča za pregon mafije". Lukšič meni, da Slovenija ni na tem nivoju. Ob predlogu za uvedbo finančne policije pa se SD zavzema za morebitno okrepitev Nacionalnega preiskovalnega urada.
Ob komentarju šestih točk predloga SDS za dogovor za uresničitev ukrepov Lukšič najprej ponavlja stališče SD glede fiskalnega pravila. Kot pravi, jih še nihče ni prepričal, da bi bilo treba fiskalno pravilo zapisati v ustavo.
Ob predlogu za sprejetje reform in protikriznih ukrepov Lukšič izraža zadovoljstvo nad sprejetjem pokojninske reforme. A pravi, da bi bila država v veliko "boljši koži", "če bi SDS razumela prioriteto reforme pred dvema letoma".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke