Čeprav ravnanje komisije za preprečevanje korupcije nima narave pravnega akta, pa grobo posega v mojo osebno integriteto in predpostavljeno nedolžnost, je danes v pisni izjavi poudaril minister za finance Franc Križanič. Moti ga predvsem to, da kot prizadeti ni imel nobene možnosti za obrambo, zato je napovedal več korakov za zaščito imena.
Križanič je napovedal, da bo najprej zahteval vpogled v spis komisije oziroma tam zbrano gradivo. Na upravnem sodišču bo nato zahteval sodno varstvo zaradi posega v njegove osebnostne pravice, ki se je po njegovih navedbah zgodil brez njegove soudeležbe v postopku komisije in na podlagi neresničnih trditev. Za zaščito svojih ustavno varovanih osebnostnih pravic in predpostavke nedolžnosti se bo obrnil tudi na varuhinjo človekovih pravic.
"Če pa se bodo žaljive obdolžitve brez dejanske in pravne podlage nadaljevale, bom razmislil tudi o kazenskopravnem varstvu in civilni odgovornosti," je še opozoril Križanič.
Komisija je po Križaničevih pojasnilih načelno mnenje oblikovala na podlagi neresničnega podatka, da naj bi kot minister zahteval zamenjavo članov fakultetne komisije za oceno doktorata uslužbenke ministrstva Katje Božič.
"Ta postopek je komisija začela zaradi prijave, ki ji je sledilo postopkovno povsem nedefinirano zbiranje gradiva in dokazov, brez kakršne koli udeležbe prizadetega in drugih udeležencev," je poudaril minister in dodal, da je komisija na koncu izrekla praktično dokončno in brezprizivno sodbo, ki jo je potem predsednik komisije Drago Kos pojasnjeval v medijih, ki so to želeli.
Minister opozarja, da komisija, čeprav se sklicuje na to, da gre le za načelno mnenje brez pravnih in materialnih posledic ter brez konkretnih podatkov, v svoji obrazložitvi izrecno sklicuje na prijavo, zbrano gradivo, podatke, ki jih je pridobila, na to, da je ugotavljala dejansko stanje, in na opisano ravnanje ministra.
"Vse to naj bi bilo osnova za javno izrečeni očitek koruptivnega dejanja, pri čemer mi krivda sploh ni bila dokazana. Pravzaprav sploh ni bilo nobenega postopka ugotavljanja krivde, saj me nihče iz komisije o tej zadevi ni ničesar vprašal," je nestrinjanje izrazil Križanič.
"Takšno ravnanje komisije in tudi javni nastopi in komentarji predsednika Draga Kosa presegajo naravo načelnega mnenja in pomenijo grob poseg v mojo osebno integriteto. Na ta način se komisija samovoljno postavlja v vlogo nekakšnega izrednega sodišča, ki lahko sodbe izreka brez spoštovanja običajnih pravnih postopkov, ki jih zahtevajo načela pravne države," zaključuje finančni minister.
Predsednik vlade Borut Pahor je sicer danes sporočil, da zaradi telefonskega klica na ljubljansko ekonomsko fakulteto ne namerava razrešiti ministra za finance Franca Križaniča.
Komisija za preprečevanje korupcije je v ponedeljek namreč sporočila, da je ravnanje funkcionarja, ki poseže v avtonomijo izobraževalne ustanove, kršitev dolžnega ravnanja, ki ustreza zakonski definiciji korupcije. Gre za Križaničev klic dekanu ekonomske fakultete Dušanu Mramorju v zvezi s sestavo komisije za oceno doktorske disertacije direktorice direktorata za finančni sistem Božičeve.