Revija Reporter
Slovenija

Kosovci lahko delajo kjerkoli v EU, breme socialnih izdatkov za njihove družine pa nosi Slovenija

Nenad Glücks

15. jul. 2020 7:17 Osveženo: 7:22 / 15. 7. 2020

Deli na:

Slovenija je zgolj odskočna deska za njihovo (legalno) pot naprej v (bogatejši) del Zahodne Evrope. (fotografija je simbolična)

Reuters

Kosovci lahko dobijo dovoljenje za prebivanje v Sloveniji, dejansko pa delajo v državah EU, kjer so bolje plačani. Medtem Slovenija nosi breme socialnih izdatkov za njihove družine.

V zadnjem času pišemo o izrednem povečanju števila državljanov Kosova, ki prebivajo na območju upravne enote Kranj. Tako na tem območju živi že 3300 Kosovcev, pri čemer ima trenutno že 4463 državljanov Kosova veljavno dovoljenje za prebivanje v Sloveniji (stalno ali začasno), ki jim ga je izdala kranjska upravna enota.  Vsi namreč ne živijo na območju Kranja.

Pri tem smo od poznavalcev izvedeli, da je recimo za del kosovskih staršev pridobitev dovoljenja za prebivanje v Sloveniji zgolj odskočna deska za njihovo (legalno) pot naprej v (bogatejši) del Zahodne Evrope. Otroke pa pustijo pri sorodnikih v Sloveniji, kjer imajo brezplačno šolanje, prehrano v vrtcih in šolah, brezplačno zdravstveno oskrbo …

Kosovcem s pomočjo »njihovih« delodajalcev po Evropi Slovenija omogoča zaposlitev kjerkoli v EU. Breme socialnih dajatev za njihove družine pa ostane nam.

Ko smo pred časom na MNZ in ministrstvo za javno upravo (MJU) naslovili vprašanje, kdo opravlja nadzor nad tem, ali Kosovci z dovoljenji za prebivanje dejansko živijo in delajo v Sloveniji, smo prejeli neskladna odgovora. Na MNZ so pojasnili, da nadzor opravljajo upravne enote, na MJU pa so dejali, da tega upravne enote ne izvajajo. Po dodatnem poizvedovanju so na MJU pojasnili, da velja odgovor z MNZ. Torej, da nadzor izvajajo upravne enote. Po besedah naših virov sicer postopkov preverjanja resničnosti prijave prebivališča skoraj ni.

Na MNZ so razložili, da se lahko tujci, ki imajo veljavno dovoljenje za prebivanje, na podlagi tega dovoljenja in veljavne potne listine do 90 dni v kateremkoli 180-dnevnem obdobju prosto gibajo na ozemlju drugih držav EU. Ali imajo tujci (Kosovci) lahko uradno prijavljeno prebivališče v Sloveniji, dejansko pa živijo in delajo npr. v Avstriji ali Nemčiji?

Kot so za Reporter zapisali na MNZ, je to mogoče pri tujcih z veljavnim dovoljenjem za prebivanje, ki jih delodajalec s sedežem v Sloveniji, pri katerem so v delovnem razmerju, v času trajanja delovnega razmerja zaradi opravljanja storitev za omejen čas napoti na delo v tujino. Z drugimi besedami: Kosovcem s pomočjo »njihovih« delodajalcev po Evropi Slovenija omogoča zaposlitev kjerkoli v EU. Breme socialnih dajatev za njihove družine pa ostane nam.