Po besedah Jožeta Dežmana s tem pokopom Slovenija postaja pravna država, ki ščiti žrtve in ne storilcev.
Da v breznih, enega so poimenovali Konfin 1, drugega pa Konfin 2, ležijo žrtve povojnih pobojev, ki so jih izvedle nove komunistične oblasti, je bilo po besedah predsednika vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč Dežmana znano na podlagi pričevanj domačinov in nekaterih drugih podatkov.
Ko se je vladna komisija, ki jo vodi, odločala, katera grobišča bo raziskala, je bilo kot prvo določeno brezno Konfin 1. Iz njega so arheologi s pomočjo jamarjev leta 2006 odstranili 25 kubičnih metrov skal, lesa in blata. Na dnu so našli posmrtne ostanke 88 ranjencev, bolnikov in invalidov, najverjetneje domobranskih enot. Po ugotovitvah so bili odpeljani 24. junija 1945 ponoči iz centralnih zaporov Ozne v Ljubljani.
Leta 2010 so po odredbi preiskovalnega sodnika raziskovalci inštituta za sodno medicino s pomočjo jamarjev specialne enote slovenske policije odprli še brezno Konfin 2, ki leži nekoliko nižje od brezna Konfin 1, in tam izkopali še posmrtne ostanke najmanj 62 oseb, za katere pa ni znano, kdo so.
Nekatere od žrtev v breznu Konfin 1 je Inštitutu za sodno medicino uspelo identificirati. Njihove stegnenice, na podlagi katerih se opravi identifikacija, so predali svojcem, preostalo pa bodo v nedeljo pokopali v skupen grob.
Po Dežmanovih besedah bo z današnjim pokopom narejen korak k normalizaciji, z njim pa Slovenija tudi vstopa v krog držav, "kjer se pomorjene ljudi pokoplje". "Slovenija s tem postaja pravna država, ki ščiti žrtve in ne več storilcev," je dejal za STA.