Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar pred Girom izpostavil ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

sveca Ekipa24.si

Groza! Tragična nesreča mladega Slovenca! Komaj ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Koalicija: Fiskalno pravila mora v ustavo; o rekonstrukciji vlade ni bilo govora

Deli na:
Koalicija: Fiskalno pravila mora v ustavo; o rekonstrukciji vlade ni bilo govora

Foto: Bobo

Predstavniki koalicijskih strank so se na današnjem sestanku strinjali, da je treba fiskalno pravilo vpisati v ustavo, če slednje ne bo mogoče, pa po besedah vodje poslanske skupine NSi Mateja Tonina ni izključeno, da bi se omenjeno pravilo vpisalo zgolj v zakon. O rekonstrukciji vlade pa danes, kot je dejal, ni bi bilo govora.

Po besedah poslanca SDS Andreja Širclja so se na sestanku med drugim pogovarjali o fiskalnem pravilu, sanaciji bank in holdingu, ki bi upravljal z državnim premoženjem. "Epilog pogovora pa je, da je koalicija glede bistvenih stvari usklajena," je dejal. Danes so govorili tudi rezih v plače in pokojnine, "vendar ne veliko", je povedal Šircelj. Glede vprašanja, ali bo premier na zapis fiskalnega pravila v ustavo vezal zaupnico vladi, pa je odgovoril, da je to vprašanje za predsednika vlade.

Po besedah vodje poslanske skupine NSi Tonina so se danes pogovarjali o strateških stvareh, pri čemer so "premleli vse od fiskalnega pravila, bank, holdinga, davkov ..." Glede fiskalnega pravila so v koaliciji prepričani, da ga je treba zapisati v ustavo, če ne bi šlo drugače in opozicija tega ne bi bila pripravljena podpreti, "pa bi bila opcija tudi to", da se omenjeno pravilo zapiše zgolj v zakon, vendar bi bil v tem primeru signal tujim trgom bistveno slabši, je dejal.

O rekonstrukciji vlade po besedah Tonina danes niso govorili, prav tako ne o nezaupnicah: "Smo pa govorili o tem, da bo morala vlada delati še z večjimi obrati, kar pomeni, da bodo morali biti rezultati bolj konkretni."

Predsednik Državljanske liste Gregor Virant pa meni, da bo popoldanski sestanek pokazal, da potrebne večine za vpis fiskalnega pravila v ustavo ne bo. Po njegovih besedah v koaliciji prevladuje stališče, da je v takem primeru bolje, da se na glasovanje v državni zbor sploh ne gre. Še vedno pa v koaliciji menijo, da bi bilo pametno fiskalno pravilo zapisati v ustavo, saj bi to bilo dobro sporočilo mednarodnim trgom in koristno za državo. Ob tem je napovedal, da bo vlada pri pripravi proračuna delovala skladno s fiskalnim pravilom oziroma, kot da bi ta bil zapisan v ustavo.

Predsednik Državljanske liste je tudi pojasnil, da so se na sestanku "zelo malo pogovarjali o samih sebi", pač pa o problemih in rešitvah zanje. Poudaril je, da je "zadnja stvar, ki jo ta trenutek rabimo, politična kriza in da se politika ukvarja sama s seboj".



Virant je pri vprašanju glede ustanovitve holdinga dejal, da so na današnjem srečanju pregledali poročilo delovne skupine, ki je ugotovila, da je zadeva v veliki meri usklajena. A kot je dodal, je pri upravljanju državnega premoženja "daleč najpomembnejše vprašanje, kdo bo tistih osem ali devet nadzornikov".

Glede vprašanja sanacije bančnega sistema je Virant dodal, da je koalicija soglasna, da se slabe terjatve prenesejo na agencijo oziroma sklad in se to stori čim prej. Tako bi lahko čim prej šli tudi v prodajo NLB, je pojasnil.

Tema današnjega sestanka je bil tudi proračun, vendar po Virantovih navedbah v podrobnosti še niso šli, zato je lahko danes omenil le "splošne principe priprave proračuna". Virant je tako napovedal rešitve v smeri zmanjševanja deficita, tako da bi se ta zmanjšal na 2,5 odstotka BDP. Hkrati pa naj bi bili posegi za uravnoteženje proračuna takšni, da ne bodo nikogar drastično prizadeli.

Ob tem pa se po Virantovi oceni vsi strinjajo, da treba javni sektor še naprej racionalizirati, tudi z zmanjševanjem števila zaposlenih. Kolikšna bo ta racionalizacija in ali bo potekala le na mehki način ali pa tudi z iskanjem poslovnih presežkov, pa so podrobnosti, ki jih bo potrebno še doreči, je dejal.

Premier in predsednik SDS Janez Janša, predsednik SLS Radovan Žerjav in predsednik DeSUS po sestanku izjav niso dajali.