Revija Reporter
Slovenija

Klemenčič za Delo: Pravo je postalo talec politične slepote

STA

21. mar. 2015 12:17 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Pravo je po oceni pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča postalo talec politične slepote. Ne glede na to, kdo bo imel po sodbi ustavnega sodišča v zadevi Patria prav, bo med žrtvami ugled pravne države, je dejal v pogovoru za Delo. Pravi še, da je pravne države toliko, kolikor ljudje verjamejo, da jo je. V Sloveniji imajo občutek, da je ni dovolj.

Tuji investitorji slovenskemu pravosodnemu sistemu ne zaupajo, je v pogovoru za Sobotno prilogo Dela dejal Klemenčič. S tem lahko po njegovih besedah polemiziramo do onemoglosti, lahko pa poskušajo to spremeniti.

Napadi dela politike na sodstvo in tožilstvo so sicer po Klemenčičevem mnenju krivični, pogojeni z osebnimi in političnimi interesi. Trendi v pravosodju so pozitivni, a ne optimalni, pravi minister, zato se ne strinja s tem, kar velikokrat slišimo v zadnjem času, da gre za sistem, ki potrebuje mir.

"V mislih imam mir pred klicanjem na prevzem svojega dela odgovornosti. Ti časi so minili, miru ne bo več," napoveduje.

Po ministrovih ocenah lahko damo pravni državi za nazaj nezadostno oceno, a obenem ni prav, da je za to zdaj odgovorno samo pravosodje. Iz nedavnih ocen, tudi Evropske komisije, lahko po njegovih besedah sklepamo, da je pravičnosti v družbi toliko, kolikor je ljudje občutijo. "Celotno zahodno družbo, Slovenijo pa še posebej, smo tja, kjer smo, pripeljali pravniki in ekonomisti. No, v Sloveniji še diplomanti FDV," ugotavlja.

"Ironično je, da pri nas lažje živimo z nenehnim špekuliranjem o ozadjih in zarotah kot pa s tistim, kar imamo pred nosom," pa je nekdanji predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) dejal v povezavi s postopki KPK v primeru prvaka SDS Janeza Janše in ljubljanskega župana Zorana Jankovića.

Glede očitkov zaradi tedanjih odločitev KPK ugotavlja: "Edini garant, da se nikomur ne zameriš, da nobena odločitev ni za nazaj spoznana za sporno, da te ne mediji, ne sodišča, ne politika ne pribije na pranger, je, da ne delaš nič."

Dotaknil se je tudi primera Patria. Če lahko en sam človek tako močno zamaje zaupanje v slovenski pravosodni sistem, "tako zelo erodira in zniža raven politične in pravne kulture", to po ministrovem mnenju ne kaže na njegovo moč, temveč na šibkost tega sistema.

Po njegovi oceni je težava, "da smo se zaradi enega samega primera začeli bati lastne sence". S slednjim poveže tudi sprejemanje zakonodaje. Če bomo vsako reformo gledali skozi dogodke v povezavi z enim človekom ali eno politično stranko in njene metode, smo po Klemenčičevem prepričanju prihodnost izgubili.

Dotaknil se je tudi delovanja vlade. Dejal je, da največja vladna stranka ni nastala iz enega interesnega omrežja, niti mu ni podrejena. Zato je "nepredvidljiva in v očeh mnogih omrežij sovražna in nekooperativna".

Vprašanje prihodnosti te vlade in Slovenije je po mnenju ministra v mnogočem povezano s tem, ali se bo SMC ukvarjala s tem, da okrepi institucije, preglednost in pravno državo, ali pa se bo prilagodila "lokalnim običajem". On verjame v prvo, je dodal.