Ljubljančan, rojen leta 1961, je že drugič minister. V drugi Janševi vladi je še v kvoti NSI vodil obrambni resor. Po izobrazbi gradbeni inženir je večino kariere preživel v državnih podjetjih. Takoj po diplomi leta 1988 se je zaposlil na republiški upravi za ceste, po dveh letih je odšel na Givo za projektanta, kasneje pa je postal direktor sektorjev v podjetju Vodovod - Kanalizacija Ljubljana. Leta 2005 je odšel na Dars.
Po predčasno končanem mandatu druge Janševe vlade je šel na državni DRI in na izpostavi v Beogradu vodil gradnjo avtocest. Toda klic politike je bil ponovno premočan. Med svojim prvim ministrovanjem se je zelo zbližal z Janezom Janšo, povedo poznavalci, ki jih ne čudi, da je postajal vedno večji kritik Nove Slovenije in takratne predsednice stranke Ljudmile Novak, ki je vedno bolj zaostrovala odnose z Janšo.
Zaradi rogoviljenja in nasprotovanj so ga leta 2016 iz NSI celo izključili. Včlanil se je v SDS in takoj postal med vidnejšimi strankarskimi obrazi. Istega leta je postal direktor novoustanovljene televizije Nova24TV, ki so jo financirali številni člani stranke SDS in postali njeni solastniki.
Če je prej razkuril tu in tam kakšnega, se število tistih, ki jih je razburil, odkar je postal minister, skoraj vsaj dan veča. Brez dlake na jeziku in s ciničnimi opazkami se je lotil marsikoga. Med drugim je notranji minister razburil odvetnike, sodnike, politične nasprotnike doma in v tujini, medije in večkrat celo policiste. Tudi pri ljudeh, ki so jih na protestih osvežili in razgnali z vodnim topom, ne vzbuja simpatij. Pri čemer mu vsa kritika in srd tistih, ki ga ne marajo, ne pride do živega.
Kot rečeno, je pred kratkim preživel že drugo interpelacijo, in to kljub dejstvu, da se število koalicijskih poslancev zaradi prestopov manjša. Prvič so ga interpelirali lani, takrat se je vse vrtelo okoli domnevnih ministrovih usmeritev policiji. Opozicija mu je očitala vmešavanje v delo policistov in preiskovalcev. Ni šlo skozi parlamentarno sito.
V drugo so bili še bolj ostri. V 16 urah so opozicijski poslanci Hojsu očitali čezmerno uporabo represivnih sredstev policije na protestih, kadrovanje v policiji, celo sum opustitve dolžnega ravnanja, ker ni storil nič, ko je izvedel za posnetek pogovora ministra Andreja Vizjaka s poslovnežem Bojanom Petanom. Seveda ni šlo brez očitkov o neprimerni komunikaciji in žaljenju sogovornikov.
In Hojs? Medtem ko je odgovoril na del očitkov, je sedel v klop in med poslušanjem malo prigriznil. Bil je deležen zgražanja, da je neprimerno jesti pokovko v DZ. Hojs pa je pojasnil, da ni pokovka, ampak so arašidi. Interpelacija seveda ni uspela.
Še najbližje odhodu z ministrstva je bil, ko je lani po hišnih preiskavah pri ministru Zdravku Počivalšku odstopil sam. Oziroma Janši poslal pisno odstopno izjavo, ki pa je Janša ni odprl, in Hojs je ostal minister. To je presenetilo mnoge in tudi razplet je bil prvi tak v slovenski politiki.
Nekateri pa so že takrat trdili, da bo Hojs odšel skupaj z Janšo oziroma ob koncu mandata, če ga niti opozicija ni mogla spraviti ob položaj, samemu pa tudi ni uspelo oditi. Edino vprašanje, ki ostaja neodgovorjeno, je, kje bomo videli Aleša Hojsa po volitvah. Na ministrskem stolčku ali v državnem podjetju.
Kje bomo Hojsa videli po volitvah: na ministrskem stolčku ali v državnem podjetju?
2. jan. 2022 7:49 Osveženo: 7:54 / 02. 1. 2022
V tretji vladi Janeza Janše je brez dvoma med najglasnejšimi in najbolj izpostavljenimi ministri Aleš Hojs, ki vodi notranje zadeve. Je tudi minister, ki je najbolj na udaru medijev in ljudi. Pred dnevi je prestal že drugo interpelacijo v tem mandatu in ostaja minister.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke