Tako se je aktiviral tudi na facebooku in 22. novembra lani ustanovil skupino Namenski reševalni helikopter. V njej je že skoraj 6000 članov in do zdaj je bilo več kot 270.000 ogledov. Z njo slovensko javnost obvešča o nepravilnostih v helikopterskem reševanju. To so opazile tudi politične stranke, in kot pravi Sabol, jih je že vsaj pet črpalo material iz njihovih objav, tudi za pripravo poslanskih vprašanj.
Skupina je strogo apolitična in ima namen obveščanja, ozaveščanja in spremembe neučinkovitega sistema helikopterskega reševanja v Slovenij, a tudi in približati našim državljanom enak nivo oskrbe, kot ga poznamo po EU.
»Skupino Slovenski Namenski reševalni helikopter sem ustanovil iz zelo preprostega razloga, ker sem kot dolgoletni reševalec na vseh ravneh prepričan, da si Slovenci zaslužimo učinkovito, mednarodno primerljivo zdravstveno helikoptersko storitev.
Tako kot sem bil pred 30 leti prepričan, da smo v večini primerov v urbanih okoljih pri ponesrečencu bistveno hitreje z motorjem kot z velikim reševalnim vozilom, sem danes prepričan, da smo lahko s sodobnim, okretnim in hitrim namenskem reševalnim helikopterjem lahko bolj učinkoviti, kot to ponuja sedanja ureditev in rešitev, ki to ni.
Bistvo je v aktivaciji in odzivnem času, ustrezni namenski opremljenosti ter sledenju sodobnim protokolom in smernicam. Če je potrebno za vzlet plovila zavrteti tri telefone namesto enega, upati 'na srečo', da bo eno plovilo, ki ga uporabljajo istočasno štiri medicinske službe, sploh na razpolago, potem tega ne moremo imenovati učinkovita nujna helikopterska pomoč.
Odzivni časi, hitrost, rezultati dela in žal tudi smrtnost kažejo, da imamo tu še veliko priložnosti za izboljšavo, povezano seveda s tem, da gre za namenski in ne »večnamenske« sisteme. Dejstvo je, da je vsaka tretja žrtev ravno zaradi tega – zaradi neučinkovitega sistema. Na zahodu imajo ob uporabi namenskih helikopterjev smrtnost ob primerljivih nesrečah za dobro tretjino manjšo.
To mi ne da miru in tu čutim svojo soodgovornost, da pomagam, kjer lahko. V primeru te FB-skupine se trudim ozaveščati in odpirati debate. In iskati rešitve skupaj s stroko in zainteresirano javnostjo,« pravi Robert Sabol, zaposlen kot reševalec v ljubljanskem kliničnem centru.
Ker se država ne zgane, je šel v akcijo sam reševalec: po facebooku do reševalnega helikopterja
10. feb. 2022 6:00
Reševalec Robert Sabol se že nekaj let zavzema za zakonsko ureditev helikopterske nujne medicinske pomoči in da bi tudi Slovenija po vzoru drugih evropskih držav imela namenske reševalne helikopterje, ki si jih ne bi bilo treba stalno izposojati od vojske in policije, ki jih pogosto potrebujeta za svoje namene.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke